W Kaliszu zwiększa się liczba budynków z dostępem do miejskiej sieci ciepłowniczej. Ale wciąż jest wiele "kopciuchów"

OPRAC.:
Bartłomiej Hypki
Bartłomiej Hypki
W Kaliszu zwiększa się liczba budynków z dostępem do miejskiej sieci ciepłowniczej. Ale wciąż jest wiele "kopciuchów"
W Kaliszu zwiększa się liczba budynków z dostępem do miejskiej sieci ciepłowniczej. Ale wciąż jest wiele "kopciuchów" Arch. Bartłomiej Hypki
1756 źródeł ogrzewania zasilanych paliwem stałym wymienili kaliszanie - korzystając z dofinansowania ze środków Miasta Kalisza - w latach 2015-2020. Zwiększa się także liczba budynków z dostępem do miejskiej sieci ciepłowniczej. Zgodnie z ewidencją pieców i kotłów pozaklasowych w Kaliszu są jeszcze 4153 "kopciuchy".

Miejski Zarząd Budynków Mieszkalnych w Kaliszu od 2016 roku otrzymuje od Miasta dotacje na likwidację tzw. kopciuchów, a od 2017 roku na rozbudowę miejskiej sieci ciepłowniczej. W latach 2016-2020 łączna kwota wsparcia finansowego wyniosła ponad 2,6 mln zł.

-Dzięki dofinansowaniu nie tylko zostały zdemontowane źródła ciepła opalane paliwem stałym, ale także podłączono do miejskiej sieci ciepłowniczej 8 budynków stanowiących własność Miasta Kalisza, będących w zarządzie MZBM-u - informuje Anna Błaszczyk z Urzędu Miasta Kalisza.

Dodaje także, że z najemcami tych lokali Energa Ciepło Kaliskie zawiera indywidualne umowy na dostawę ciepła. Do tej pory MZBM zlikwidował blisko 270 "kopciuchów". Wymieniane są piece nie tylko w lokalach należących do Miasta, ale także w zasobach prywatnych. W tym przypadku nieekologiczne piece wymieniane są za pośrednictwem Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska UM Kalisza poprzez przyznawane dopłaty do zmiany sposobu ogrzewania.

Pozostało jeszcze wiele "kopciuchów"

Łącznie więc, od 2015 do 2020 roku, kaliszanie wymienili 1756 źródeł ogrzewania zasilanych paliwem stałym, korzystając z dofinansowania ze środków Miasta Kalisza. Miasto planuje dalsze wymiany systemów ogrzewania, zarówno za pośrednictwem MZBM-u, jak i WGOŚ-u. Zgodnie z ewidencją pieców i kotłów pozaklasowych, oszacowaną na podstawie liczby pojemników na popiół, w Kaliszu są jeszcze 4153 "kopciuchy". Na podstawie obserwacji z lat poprzednich można przypuszczać, że w 2021 roku zostanie wymienionych około 400 źródeł ogrzewanych paliwem stałym.

Dotacja dla MZBM

W budżecie na 2021 r. przyznano już Miejskiemu Zarządowi Budynków Mieszkalnych dotację celową w kwocie 214 tys. zł na zmianę sposobu ogrzewania w lokalach stanowiących własność Miasta Kalisza. Planowane są kolejne dofinansowania. Natomiast w budżecie WGOŚ na dopłaty w 2021 r. przewidziana jest kwota 158 tys. zł. Środki na dofinansowanie do zmiany ogrzewania zabezpieczone na dany rok w budżecie miasta zawsze są sukcesywnie w ciągu roku zwiększane. Dla porównania, w roku 2020 zaplanowano 470 tys. zł, a wydano prawie 1,6 mln zł i analogicznie w poprzednich latach: w 2019 r. - 970 tys. zł i prawie 2,2 mln zł, w 2018 r. - 470 tys. zł i ponad 1,5 mln zł oraz w 2017 r. - 339 tys. zł i 1,1 mln zł.

- Prowadzone są analizy mające na celu wyznaczenia budynków, które w najbliższych latach mogłyby zostać podłączone do miejskiej sieci ciepłowniczej - informuje Anna Błaszczyk.

Mieszkańcy będą mogli skorzystać z dotacji na zmianę ogrzewania w miarę wysokości środków zapewnionych w budżecie Miasta Kalisza. Trwają prace nad nowym kształtem "Uchwały w sprawie określenia zasad udzielania dotacji celowej na dofinansowanie kosztów inwestycji proekologicznych realizowanych przez podmioty niezaliczane do sektora finansów publicznych oraz jednostki sektora finansów publicznych będące gminnymi lub powiatowymi osobami prawnymi".

Galerie handlowe otwarte od 1 lutego. Zajrzeliśmy z tej okaz...


Widzisz wypadek? Coś cię zaniepokoiło? Chcesz się czymś pochwalić?

Pisz do nas na: kalisz@naszemiasto.pl
lub zostaw nam wiadomość na facebooku

Obserwuj nas także na Google News

Szczepionka Johnson&Jonshon w Polsce wcześniej niż zakładano

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie