Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W katedrze św. Mikołaja w Kaliszu odsłonięto epitafium poświęcone Mieszkowi III Staremu ZDJĘCIA

Bartłomiej Hypki
Bartłomiej Hypki
W katedrze św. Mikołaja w Kaliszu odsłonięto epitafium poświęcone Mieszkowi III Staremu
W katedrze św. Mikołaja w Kaliszu odsłonięto epitafium poświęcone Mieszkowi III Staremu Bartłomiej Hypki
W katedrze kaliskiej odsłonięte zostało epitafium poświęcone Mieszkowi III Staremu. Uroczystość odbyła się w czwartkowy wieczór, a towarzyszył jej koncert muzyki średniowiecznej w wykonaniu zespołu Rodzanice.

W tym roku przypada 820. rocznica śmierci księcia seniora, który został pochowany w ufundowanej przez siebie kolegiacie św. Pawła w grodzie kaliskim na Zawodziu. Panowanie Mieszka III Starego w dziejach miasta zapisało się złotymi zgłoskami. W drugiej połowie XII wieku Kalisz jako stolica ziemi i księstwa kaliskiego, przeżywał rozkwit. Badacze podkreślają rangę i znaczenie Zawodzia, jako ważnego centrum politycznego, administracyjnego, gospodarczego i religijnego.

- Nie sposób przecenić jego zasług dla Kalisza, z którym łączyły go szczególne więzi - podkreślił prezydent Krystian Kinastowski. - Myślę, że zarówno forma, jak i miejsce będą godnie służyć uczczeniu pamięci księcia i jego zasług dla Kalisza.

Podziękował również inicjatorom przedsięwzięcia - Komisji Pamięci Historycznej Miasta Kalisza. Gremium doradza władzom miasta w sprawach pamięci narodowej, a w jego skład wchodzą: dyrektor kaliskiego archiwum dr Grażyna Schlender, archeolog Leszek Ziąbka, radny Sławomir Lasiecki, kustosz opatóweckiego muzeum dr Jarosław Dolat, architekt Maciej Garbowicz, historyk i nauczyciel dr Sławomir Przygodzki oraz Grażyna Dziedziak - naczelnik Wydziału Kultury i Sztuki, Sportu i Turystyki UM Kalisza.

Autorem projektu epitafium jest Maciej Garbowicz. Tablicę wykonał Michał Batkiewicz - krakowski artysta rzeźbiarz. Tłumaczenia tekstu na łacinę dokonał ks. dr Jarosław Powązka, we współpracy z dr. Przemysławem Nowakiem. Oprócz napisów w językach polskim i łacińskim projekt uwzględnia wizerunek Mieszka III Starego w formie odlewu, pochodzący z romańskiej pateny, ufundowanej przez księcia, przechowywanej w sanktuarium św. Józefa.

Odsłonięcie tablicy poprzedził koncert muzyki średniowiecznej w wykonaniu zespołu Rodzanice, działającego przy Młodzieżowym Domu Kultury w Kaliszu. O oprawę wydarzenia zadbał Zespół Folklorystyczny "Calisia" oraz Bractwo Rycerskie Ziemi Kaliskiej.


Obserwuj nas także na Google News

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto