Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Liskowie upamiętnili ks. Blizińskiego. W Izbie Pamięci można zobaczyć m.in odtworzony gabinet prałata. ZDJĘCIA

Ewelina Samulak-Andrzejczak
Ewelina Samulak-Andrzejczak
Ksiądz prałat Wacław Bliziński to bardzo zasłużona postać w Liskowie i powiecie kaliskim. W tym roku przypadają ważne rocznice związane z jego pracą na rzecz społeczności. Z tej okazji odbyły się w Liskowie obchody upamiętniające ks. Blizińskiego. W Izbie Pamięci powstała m.in. wystawa poświęcona jego życiu. Udało się też odtworzyć jego gabinet na plebanii.

W tym roku przypada 150. rocznica urodzin księdza Wacława Blizińskiego, 120. rocznica Jego przybycia do Liskowa, 100. rocznicy powstania Domu Dziecka w Liskowie, 120. rocznica powstania Orkiestry Dętej w Liskowie oraz 40-lecia Kapeli i Zespołu Liskowianie. Organizatorzy połączyli te ważne jubileusze i zorganizowali w Liskowie dzień poświęcony postaci ks. Wacława Blizińskiego.

- Cokolwiek by nie powiedzieć o ks. Wacławie Blizińskim to będzie mało. Historia, którą przytoczyli uczniowie Szkoły Podstawowej w Liskowie pokazała wielkość tego człowieka i wielkość jego dzieła i jego wielką skromność. Dla jego dzieła przyjeżdżały tutaj wielkie osobistości świata polityki i nie tylko szczebla krajowego i międzynarodowego. A duch idei spółdzielczości nie zamknął się na terenie gminy Lisków czy nawet kraju, ale został wyeksportowany nawet do Stanów Zjednoczonych – mówi Krzysztof Nosal, starosta kaliski przed pomnikiem ks. Blizińskiego w Liskowie, gdzie delegacje składały w niedzielę kwiaty.

W Izbie Pamięci można oglądać pamiątki po zasłużonym księdzu

Wcześniej złożono kwiaty na grobie ks. Blizińskiego, odbyła się też msza święta w Kościele Parafialnym pw. Wszystkich Świętych w Liskowie.

Jednym z punktów uroczystości było otwarcie wystawy wielkoformatowej pn. "Ksiądz Wacław Bliziński i dzieło Jego życia", zwiedzanie Izby Pamięci poświęconej życiu i działalności Domu Dziecka w Liskowie, ale też wystawa pamiątek związanych z powstaniem i działalnością sierocińca i wystawa maszyn rolniczych z okresu pobytu ks. Blizińskiego w Liskowie.

- Dzisiaj mamy możliwość zobaczyć eksponaty, które zostały po ks. Blizińskim i jego działalności. (…) Byliśmy w stanie odtworzyć część jego gabinetu. Mamy zdjęcie, gdzie ks. prałat zamyślony siedzi przy biurku. Możemy zobaczyć to biurko, oryginalne szafki i wystrój. Ale możemy też obejrzeć oryginalne łóżko z sierocińca z okresu międzywojennego, dokumenty, pamiątki, zabawki. Mamy też stworzoną salę lekcyjną, czyli kawałek oświaty, która została się po ks. Blizińskim. Mamy też odtworzoną izbę wiejską z takimi perełkami, które jeszcze można, gdzieś odnaleźć – wymienia Karol Matczak ze Stowarzyszenia Ludzi Dobrej Woli Ziemi Kaliskiej, które jest współorganizatorem tego wydarzenia.

Kolejna część dnia poświęconego tym ważnym dla Liskowa rocznicom odbyła się w Gminnym Ośrodku Kultury w Liskowie. Pamięć Blizińskiego, podczas uroczystej Sesji Rady Powiatu Kaliskiego. Przewodniczący Rady Powiatu Kaliskiego Jan Adam Kłysz oczytał okolicznościową Uchwałę Rady Powiatu Kaliskiego. Ks. Sławomir Kęszka wygłosił również wykład "Ksiądz Wacław Bliziński i dzieło Jego życia". Część uroczystości w GOK-u poświęcono Domowi Dziecka w Liskowie - jego historię przedstawiła Agata Trzęsowska. Na koniec wystąpiła Orkiestra Dęta w Liskowie, Kapela i Zespół Liskowianie.

Dzięki ks. Blizińskiemu Lisków był wzorcową wsią

W początkach XX wieku i w okresie miedzywojennym wieś Lisków znana była jako wzorowa wieś spółdzielcza. Swą świetność zyskała dzięki sile, woli, wytrwałości i energii właśnie księdza Wacłwa Blizińskiego (1870 – 1944), posła na Sejm, Senatora, Dyrektora Departamentu Opieki Społecznej. Efekty jego wieloletniej pracy są pielęgnowane aż po dziś dzień. Wspomnieć należy chociażby fakt, że niektóre budynki z czasów wzorowej wsi polskiej wcale nie uległy ruinie. Dzięki dbałości władz Liskowa - przetrwały do dziś. Liskowianie wiedzą, że są odpowiedzialni za dzieło, które rozpoczął ksiądz Wacław.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto