Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Liskowie upamiętnili ks. Blizińskiego. W Izbie Pamięci można zobaczyć m.in odtworzony gabinet prałata. ZDJĘCIA

Ewelina Samulak-Andrzejczak
Ewelina Samulak-Andrzejczak
Ksiądz prałat Wacław Bliziński to bardzo zasłużona postać w Liskowie i powiecie kaliskim. W tym roku przypadają ważne rocznice związane z jego pracą na rzecz społeczności. Z tej okazji odbyły się w Liskowie obchody upamiętniające ks. Blizińskiego. W Izbie Pamięci powstała m.in. wystawa poświęcona jego życiu. Udało się też odtworzyć jego gabinet na plebanii.

W tym roku przypada 150. rocznica urodzin księdza Wacława Blizińskiego, 120. rocznica Jego przybycia do Liskowa, 100. rocznicy powstania Domu Dziecka w Liskowie, 120. rocznica powstania Orkiestry Dętej w Liskowie oraz 40-lecia Kapeli i Zespołu Liskowianie. Organizatorzy połączyli te ważne jubileusze i zorganizowali w Liskowie dzień poświęcony postaci ks. Wacława Blizińskiego.

- Cokolwiek by nie powiedzieć o ks. Wacławie Blizińskim to będzie mało. Historia, którą przytoczyli uczniowie Szkoły Podstawowej w Liskowie pokazała wielkość tego człowieka i wielkość jego dzieła i jego wielką skromność. Dla jego dzieła przyjeżdżały tutaj wielkie osobistości świata polityki i nie tylko szczebla krajowego i międzynarodowego. A duch idei spółdzielczości nie zamknął się na terenie gminy Lisków czy nawet kraju, ale został wyeksportowany nawet do Stanów Zjednoczonych – mówi Krzysztof Nosal, starosta kaliski przed pomnikiem ks. Blizińskiego w Liskowie, gdzie delegacje składały w niedzielę kwiaty.

W Izbie Pamięci można oglądać pamiątki po zasłużonym księdzu

Wcześniej złożono kwiaty na grobie ks. Blizińskiego, odbyła się też msza święta w Kościele Parafialnym pw. Wszystkich Świętych w Liskowie.

Jednym z punktów uroczystości było otwarcie wystawy wielkoformatowej pn. "Ksiądz Wacław Bliziński i dzieło Jego życia", zwiedzanie Izby Pamięci poświęconej życiu i działalności Domu Dziecka w Liskowie, ale też wystawa pamiątek związanych z powstaniem i działalnością sierocińca i wystawa maszyn rolniczych z okresu pobytu ks. Blizińskiego w Liskowie.

- Dzisiaj mamy możliwość zobaczyć eksponaty, które zostały po ks. Blizińskim i jego działalności. (…) Byliśmy w stanie odtworzyć część jego gabinetu. Mamy zdjęcie, gdzie ks. prałat zamyślony siedzi przy biurku. Możemy zobaczyć to biurko, oryginalne szafki i wystrój. Ale możemy też obejrzeć oryginalne łóżko z sierocińca z okresu międzywojennego, dokumenty, pamiątki, zabawki. Mamy też stworzoną salę lekcyjną, czyli kawałek oświaty, która została się po ks. Blizińskim. Mamy też odtworzoną izbę wiejską z takimi perełkami, które jeszcze można, gdzieś odnaleźć – wymienia Karol Matczak ze Stowarzyszenia Ludzi Dobrej Woli Ziemi Kaliskiej, które jest współorganizatorem tego wydarzenia.

Kolejna część dnia poświęconego tym ważnym dla Liskowa rocznicom odbyła się w Gminnym Ośrodku Kultury w Liskowie. Pamięć Blizińskiego, podczas uroczystej Sesji Rady Powiatu Kaliskiego. Przewodniczący Rady Powiatu Kaliskiego Jan Adam Kłysz oczytał okolicznościową Uchwałę Rady Powiatu Kaliskiego. Ks. Sławomir Kęszka wygłosił również wykład "Ksiądz Wacław Bliziński i dzieło Jego życia". Część uroczystości w GOK-u poświęcono Domowi Dziecka w Liskowie - jego historię przedstawiła Agata Trzęsowska. Na koniec wystąpiła Orkiestra Dęta w Liskowie, Kapela i Zespół Liskowianie.

Dzięki ks. Blizińskiemu Lisków był wzorcową wsią

W początkach XX wieku i w okresie miedzywojennym wieś Lisków znana była jako wzorowa wieś spółdzielcza. Swą świetność zyskała dzięki sile, woli, wytrwałości i energii właśnie księdza Wacłwa Blizińskiego (1870 – 1944), posła na Sejm, Senatora, Dyrektora Departamentu Opieki Społecznej. Efekty jego wieloletniej pracy są pielęgnowane aż po dziś dzień. Wspomnieć należy chociażby fakt, że niektóre budynki z czasów wzorowej wsi polskiej wcale nie uległy ruinie. Dzięki dbałości władz Liskowa - przetrwały do dziś. Liskowianie wiedzą, że są odpowiedzialni za dzieło, które rozpoczął ksiądz Wacław.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto