Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W najbliższą sobotę kolejne Święto Ulicy Niecałej.

Hubert Mościpan
Hubert Mościpan
B. Hypki
W sobotę 7 września ulica Niecała w Kaliszu znów stanie się kulturalnym centrum miasta. Impreza wpisuje się w obchody tegorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa.

Święto stało się hasłem mobilizującym ludzi kreatywnych oraz wszystkich szukających upustu dla swej twórczości i zainteresowań. To czas spotkań i prezentacji rękodzielniczych, twórczych, artystycznych i kolekcjonerskich. Historycznym gospodarzem imprezy są lalki, produkowane na tej ulicy już w XIX wieku.

Tym razem oprócz lalek, różnych kolekcji, modeli, obrazów, rzeźb, książek, zegarków, fajek, gier czy zabytkowych przedmiotów codziennego użytku, podziwiać będziemy występy sceniczne, konkursy oraz odbywające się w ciągu ulicy pokazy i zabawy.

Przygotowane zostaną trzy dodatkowe punkty sceniczne: przy Komoda Club, fontannie oraz wokół ronda na końcu ulicy Niecałej.

Pierwszym punktem programu jest planowana na godzinę 11.00 otwarta msza w kaliskiej cerkwi.

Po nabożeństwie, o godz. 12.00 przez ulicę przemaszeruje z występem orkiestra dęta „Wiwat” z gminy Żelazków wraz z mażoretkami.

Na scenie vis-a-vis Komoda Club około godz. 12.00 zobaczymy występy indywidualne oraz uczniów m.in. szkoły muzycznej. Przed godz. 14.00 wystąpi zespół muzyczno-wokalny „Komoda Jazztet”, a około 15.30 - formacja saksofonowa „Calisia Saxophone Quartet”.

Nowością w tym roku jest pierwsza edycja „Konkursu wokalnego na interpretację piosenki retro”. Występy uczestników od godziny 12.30.

Około godz. 16.00 nastąpi rozstrzygnięcie konkursów, które odbędą się w ramach „II miejskiej zabawy w przebieranie” oraz konkursu wokalnego. Szefową jury konkursu kostiumowego będzie scenograf Ewa Hryniewicz-Strebejko, a wokalnego - Wojciech Dąbrowski. Laureat tego drugiego ma szansę na udział w Finale XVI Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Retro 2019 im. Mieczysława Fogga, który odbędzie się w 29 września w Warszawie.

Jego organizator - Wojciech Dąbrowski poprowadzi ponadto „I miejską zabawę we wspólne śpiewanie”, która ma się rozpocząć o godz. 16.00.

Druga scena zostanie usytuowana przy fontannie. Około południa wystąpią tam przedszkolaki, a o 14.00 zaprezentują się kaliskie szkoły tańca i śpiewu.

Z kolei plac przy rondzie zostanie oddany formacjom mundurowym, zmotoryzowanym, miłośnikom militariów oraz historii motoryzacji. Zobaczymy Kaliski Klub Bellona, zabytkowe pojazdy czy wozy bojowe kaliskiej straży pożarnej. Straż miejska i policja zostały zaproszone do zorganizowania tradycyjnych stoisk prewencyjnych.

Niespodzianką przygotowaną przez Komoda Club będą, goszczące po raz pierwszy, bicykle. Ze stoiskami książkowymi ulicę odwiedzą m.in. Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej oraz Kaliskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk.

Z kolei kaliska biblioteka zaprasza do świetlicy parafii ewangelicko-augsburskiej na wystawę o tematyce ślubno-weselnej „Już mi niosą suknię z welonem”.

Mistrzowie pszczelarscy opowiedzą o zwyczajach pszczół, po raz pierwszy do zobaczenia będzie też prawdziwy warsztat kowalski.

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto