MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

W Śremie przypomniano, że 8 maja to Narodowy Dzień Zwycięstwa. Zobacz, jak uczczono 79. rocznicę zakończenia II wojny światowej w Śremie

Katarzyna Baksalary
Katarzyna Baksalary
Obchody 79. rocznicy zakończenia II wojny światowej przy pomniku Żołnierza Polskiego w Parku Miejskim im. Powstańców Wielkopolskich w Śremie.
Obchody 79. rocznicy zakończenia II wojny światowej przy pomniku Żołnierza Polskiego w Parku Miejskim im. Powstańców Wielkopolskich w Śremie. Katarzyna Baksalary
8 maja obchodzony jest Narodowy Dzień Zwycięstwa, czyli dzień upamiętniający zakończenie II wojny światowej. W związku z 79. rocznicą tych wydarzeń w Śremie odbyła się krótka uroczystość zorganizowana przez Muzeum Śremskie w Parku Miejskim im. Powstańców Wielkopolskich.

79. lat minęło od zakończenia II wojny światowej. W Śremie uczczono ten dzień

Polska historia naznaczona jest licznymi wydarzeniami związanymi z okresem II wojny światowej. O datach tych wydarzeń pamiętają mieszkańcy Śremu. W środę 8 maja samorządowcy i przedstawiciele służb mundurowych oraz mieszkańców miasta spotkali się w parku miejskim przy ul. Poznańskiej, aby przypomnieć o 79. rocznicy zakończenia II wojny światowej.

Wojna dotknęła również Śrem i mieszkańców miasta

Krótką uroczystość poświęconą wydarzeniom sprzed niemal ośmiu dekad przygotowało Muzeum Śremskie przy pomniku Żołnierza Polskiego. W pierwszej kolejności przybyli na tę uroczystość odśpiewali Hymn Polski, a następnie głos zabrał dr Radosław Franczak, historyk i pracownik Muzeum Śremskiego.

79 lat temu zakończyła się w Europie najkrwawsza wojna w historii ludzkości. W jej wyniku śmierć poniosło kilkadziesiąt milionów ludzi, z czego zdecydowaną większość stanowiły niestety osoby cywilne. Zginęło niemal sześć milionów polskich obywateli, w tym ok. 160 tysięcy stanowili żołnierze

- przypomniał Radosław Franczak i dodał, że wojna nie ominęła Śremu. W jej wyniku populacja miasta zmniejszyła się o ok. 30 procent. Był to efekt przymusowych przesiedleń, egzekucji, śmierci z wyczerpania czy z powodu działań militarnych.

Z naszego archiwum:

Wojna pośrednio lub bezpośrednio dotknęła każdego śremianina. Nic dziwnego, że wyzwolenie miasta w styczniu 1945 roku spod władzy niemieckiej przez wojska radzieckie było przyjęte entuzjastycznie przez mieszkańców. Zakończenie wojny w maju tego samego roku było dopełnieniem końca niemieckiego ucisku

- mówił dalej historyk, zauważając jednocześnie, że niestety zakończenie wojny nie przyniosło Polsce pełni wolności, a kolejne dziesięciolecia to wpływ władz Związku Radzieckiego.

Współcześni śremianie złożyli hołd tym, którzy zginęli

Ostatnim akcentem śremskiej uroczystości związanej z rocznicą zakończenia II wojny światowej było złożenie wiązanek kwiatów przed pomnikiem Żołnierza Polskiego. Kwiaty złożyli między innymi Grzegorz Wiśniewski, dla którego była to pierwsza uroczystość w roli Burmistrza Śremu oraz nowowybrany starosta śremski Piotr Ruta.

Przypominamy:

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na srem.naszemiasto.pl Nasze Miasto