Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Szkole Podstawowej Specjalnej nr 19 szyją lalki, by pomagać dzieciom z najbiedniejszych regionów świata

Hubert Mościpan
Szkoła Podstawowa Specjalna nr 19 w Kaliszu bierze udział w ogólnopolskim programie „Wszystkie Kolory Świata”, prowadzonym przez UNICEF.

Nadrzędnym celem programu, który w tym roku organizowany jest w naszym kraju już po raz piąty, jest zbiórka pieniędzy na zakup szczepionek dla dzieci z najbiedniejszych krajów świata, m.in.: Sierra Leone, Czadu czy Sudanu Południowego. Do akcji dołączyły dziesiątki szkół i przedszkoli w całym kraju. Wśród nich - po raz pierwszy - jest także Specjalna Szkoła Podstawowa nr 19 z ul. Budowlanych w Kaliszu.

Akcja polega na szyciu lalek, które następnie zostaną sprzedane, a cała uzyskana kwota zasili konto UNICEFU. Oprócz uczniów, ich rodziców oraz pracowników szkoły - do projektu przyłączyły się również liczne firmy i instytucje.

- Lalki szyją dla nas m.in.: marszałek Marzena Wodzińska, wiceprezydent Grzegorz Kulawinek, mleczarnia Mlekovita, Uniwersytet Trzeciego Wieku, Książnica Pedagogiczna, PKS, straż miejska, pożarna czy policja. Swoją lalkę przygotował już także klub MKS Energa Kalisz, ich „Szczypior” bije rekordy popularności - śmieje się Baranowska.

Wśród lalek jest też m.in. pilot Miluś od członka rady rodziców szkoły, Dionizy od pracowników obsługi czy Michał i Marta - wuefiści z gwizdkami i logo szkoły, przygotowani przez nauczycielkę Renatę Szulc i jej uczniów.

Bardzo ważne jest również wsparcie, jakie placówka otrzymała od firm produkujących materiały, z których można przygotować figurki.

- Dostaliśmy całą paletę nici z fabryki z Łodzi, z Krakowa przyszły materiały, otrzymaliśmy także guziki. Możemy się nim podzielić z osobami, które chcą uszyć lalkę. Jest tego tyle, że planujemy nawet stworzyć w szkole pracownię techniczną, w której dzieci mogłyby się uczyć szyć - zapowiada dyrektor.

Już teraz lalek jest ponad 30, a może być nawet dwa razy tyle. W pierwszych dniach lutego zorganizowana ma być wystawa wszystkich lalek, następnie ruszy ich sprzedaż. Każda lalka ma swój „akt urodzenia”, który wyróżnia ją spośród innych.

Gdy akcja szycia się zakończy, rozpocznie się konkurs na najpiękniejszą lalkę w Polsce. Każda placówka będzie mogła wystawić jedną swoją przedstawicielkę.

- Chcielibyśmy, by reprezentowała nas lalka, która nawiązuje do pracą naszej szkoły, naszej misji - mówi dyrektorka.

Nagrodą w konkursie będzie wizyta i koncert w zwycięskiej placówce Ambasadorki Dobrej Woli UNICEF - Majki Jeżowskiej. Wszystkie szkoły, które realizują projekt, otrzymają również „Certyfikat Społecznie Zaangażowanej Placówki” w roku szkolnym 2018/2019.

- Zależy nam na tym, by poza tym dobrem, które program ma wnieść do UNICEFU, z dobrej strony pokazać także naszą szkołę. Już teraz widzimy, że ta akcja w bardzo dużym stopniu integruje naszą lokalną społeczność z nami. Dużo osób do nas przyjeżdża, poznaje dzieci i to, jak działamy. Jest dużo pozytywnych emocji - podkreśla Sylwia Baranowska.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto