Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W tym roku ratusz sprzeda ponad 200 lokali. Kto ma szansę na wykup mieszkania?

Mariusz Kurzajczyk
Budynki zarządzane przez wspólnoty wyglądają znacznie lepiej od komunalnych
Budynki zarządzane przez wspólnoty wyglądają znacznie lepiej od komunalnych Mariusz Kurzajczyk
Władze Kalisza chcą, żeby za kilka lat w zasobach komunalnych mieszkały głównie osoby potrzebujące opieki - starsze, chore lub niezaradne. Stąd rosnąca sprzedaż mieszkań należących do miasta. Niestety, nie wszyscy lokatorzy mogą skorzystać z szansy bycia na swoim.

Obecnie miasto dysponuje około 5,5 tysiącem lokali. Jedna trzecia znajduje się w kamienicach komunalnych, którymi zarządza MZBM, a dwie trzecie we wspólnotach. To właśnie lokatorzy tych drugich mają szansę na wykup.

- Chcemy, żeby we wspólnotach nie było żadnych mieszkań należących do miasta - przyznaje wiceprezydent Daniel Sztandera.

Choć przepisy regulujące sprzedaż lokali komunalnych weszły w życie w połowie lat 90., faktycznie dopiero ich zmiana w 2001 roku dała impuls wykupowi na większą skalę. Mimo że w Kaliszu od początku obowiązuje 90-procentowa bonifikata, nigdy wcześniej w jednym roku liczba transakcji nie przekroczyła 200. W tym jest już ich 204, a do końca roku na pewno będzie jeszcze więcej. Mimo że sprzedawane są tylko te, które już należą do wspólnot.

Czytaj także: Milionowe długi najemców lokali użytkowych

- Takie mieszkania są dla nas obciążeniem, bo ich lokatorzy płacą czynsz do MZBM i mają swoje wymagania, a tymczasem zazwyczaj budynkiem zarządza obcy podmiot, czyli wspólnota - tłumaczy Wojciech Bachor, dyrektor Miejskiego Zarządu Budynków Komunalnych.

Warto dodać, że MZBM, a więc w pewnym sensie miasto, musi partycypować we wszystkich wydatkach wspólnoty, nawet jeśli lokatorzy nie płacą czynszu. To oznacza, że faktycznie inwestuje w nieswoją własność. Stąd pomysł, żeby pozbyć się tych mieszkań w komplecie. Obecnie cały wysiłek prywatyzacyjny skupiony jest na 260 wspólnotach. 200 z nich ma już uregulowane wszystkie kwestie prawne i to należące do nich mieszkania są sprzedawane.
Lokatorzy mogą liczyć na bonifikatę i kupić swoje M znacznie poniżej wartości rynkowej. Przeciętny lokal kosztuje 11 tysięcy złotych, a w zależności od powierzchni, stanu, wieku budynku ceny z ostatnich miesięcy zaczynały się na 7, a kończyły na ponad 20 tys. zł. Oczywiście do sprzedaży nie można nikogo zmusić, ale i na to ratusz ma sposoby.

Komorne w Kaliszu będzie sprawiedliwe

- Możemy lokatorowi zaproponować mieszkanie w innym budynku, a to sprzedać na wolnym rynku - mówi Hieronim Tomczyk, zastępca naczelnika Wydziału Gospodarowania Mieniem Urzędu Miejskiego.
Możliwości jest więcej i urząd zamierza z nich korzystać tak, żeby w ciągu kilku lat pozbyć się kłopotu. Potem zabierze się za pozostałe budynki, choć sprzedaż w całości nie wchodzi w grę.
- Kilkaset rodzin, które nie stać na własne lokum, znajduje się na liście oczekujących na przydział mieszkania komunalnego - wyjaśnia Robert Lis, naczelnik Wydziału Spraw Społecznych i Mieszkaniowych.

Wiadomości z Twojego miasta prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
Prześlij nam swój artykuł lub swoje zdjęcia. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Masz firmę? Dodaj ją za darmo do Katalogu Firm.
Organizujesz imprezę? Poinformuj nas!

Mimo że co roku ponad setka osób otrzymuje przydział, na ich miejsce szybko znajdują się następni.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto