Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W weekend w grodzie na Zawodziu odbędzie się festyn archeologiczny "Dary natury"

OPRAC.: BH
Rok temu festyn archeologiczny odbył się pod hasłem "morowe powietrze". Epidemia była okazją do przyjrzenia się, jak ludzkość walczyła dawniej z zarazami i epidemiami
Rok temu festyn archeologiczny odbył się pod hasłem "morowe powietrze". Epidemia była okazją do przyjrzenia się, jak ludzkość walczyła dawniej z zarazami i epidemiami Arch. B. Hypki
W dniach 18-19 września, w godz.10-17, odbędzie się festyn archeologiczny "Dary natury". Do grodu na Zawodziu zawitają popularyzatorzy historii z okresu wczesnego średniowiecza.

W ramach festynu "Dary natury" powstanie obozowisko historyczne, w którym prezentowane będą różnorodne rzemiosła.

Hodowla zwierząt i łowiectwo, czyli opowieść o zwierzętach hodowanych przez naszych przodków. Dowiemy się dlaczego jedzono głównie świnie, gdzie trzymano krowy i czy dzieci piły dużo mleka. Rekonstruktorzy opowiedzą także o polowaniach na zwierzęta oraz pierwszych próbach ochrony przyrody.

Drewno jako podstawowy budulec. Różne właściwości różnych gatunków. Którym drewnem najlepiej palić w piecu, a z jakiego zrobić węgiel drzewny? Jakie znaczenie 1000 lat temu miała żywica i smoła? Tego dowiemy się na stoisku poświęconym drewnu.

Będzie też plecionkarstwo, czyli kosze, koszyki i plecaki i wszystko inne, co można zrobić z wikliny. Rekonstruktorzy odpowiedzą na pytania jak zrobić zabawki ze słomy, ale też słomiane ule.

Czym ludzie leczyli się w państwie Piastów? Jakie znali roślinny i zwierzęta lecznicze? Czy każdą chorobę można było wtedy wyleczyć? Jak śmiertelnym zagrożeniem był ból zęba lub złamanie kości? Tego dowiemy się na stanowisku zielarki.

W kuchni średniowiecznej natomiast będzie gotowanie potraw w replikach średniowiecznych, glinianych garnków oraz potrawy zgodne z przekazem historycznym: kasze, breje, polewki. Dowiemy się także o metodach konserwacji żywości - suszeniu, wędzeniu, soleniu i kiszeniu.

Snycerz opowie o wzornictwie wczesnego średniowiecza, precyzyjnej obróbce drewna, rzeźbie i ozdobach. Nie zabraknie też muzyka i oczywiście wojowników. Pięcioosobowy oddział z początków państwa polskiego zaprezentuje uzbrojenie - od prostego topornika, po wojownika pancernego. Będą też pokazy dynamiczne.

Zobacz także:

IV Pieszy Rajd na Orientację „Tropek” odbył się w Murowańcu. ZDJĘCIA

Jadłodzielnia powstała w Kaliszu. Ma pomagać potrzebującym i...

Odpust parafialny i msza dożynkowa w Brzezinach. ZDJĘCIA


Widzisz wypadek? Coś cię zaniepokoiło? Chcesz się czymś pochwalić?

Pisz do nas na: [email protected]
lub zostaw nam wiadomość na facebooku

Obserwuj nas także na Google News

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto