Wielkopolscy kolarze - młodzież na medal!

Robert Domżał
Wielkopolscy kolarze Tarnovii zdobywali medale nie tylko na Mistrzostwach Polski w jeździe drużynowej oraz w jeździe dwójkami na czas Robert Domżał
Pięć medali przywieźli młodzi wielkopolscy kolarze z Mistrzostw Polski w jeździe drużynowej oraz dwójkami na czas. Zawody odbyły się w Warlubiu koło Grudziądza. Najlepszą drużyną w kraju w kategorii juniorów została grupa KTK Kalisz.

Najlepszą drużyną w kraju w kategorii juniorów została grupa KTK Kalisz w składzie: Wojciech Rowicki, Paweł Zaleśny, Tobiasz Pawlak, Patryk Krzywda. 40-kilometrową trasę młodzi wielkopolscy kolarze pokonali w czasie 48 min. 46 sek. Srebrny medal wywalczyła czwórka GKK Opty Mazowsze Grodzisk z czasem gorszym o 41,8 sek. W drużynie jechali: Krzysztof Wojdaszka, Mateusz Kazimierczak, Patryk Soliński i Jakub Soliński.

Trzeci czas wykręcili i zdobyli brązowy medal zawodnicy KK Tarnovia Tarnowo Podgórne. Zespół, w którym jechali Gracjan Szeląg, Wojciech Wilgus, Szymon Zygarłowski i Borys Korczyńki była na trasie 1 minutę dłużej niż zwycięzcy.

- Trasa nie była długa, ale warunki pogodowe nie sprzyjały zawodnikom. Było chłodno, wiał mocny wiatr. Chociaż podjazdy nie były zbyt strome, to jednak ich ilość sprawiała, że zawodnicy mieli prawo je czuć w mięśniach - mówi Piotr Broński, trener KK Tarnovia Tarnowo Podgórne.

Złote medale przywiozła też z Warlubia do Wielkopolski drużyna juniorów młodszych KTK Kalisz. Wywalczyli je Szymon Krawczyk, Tobiasz Tończyk, Mikołaj Sójka i Dawid Czubak. Dystans 35 km pokonali oni w 39 min. 3 sek.
Młodzi wielkopolscy kolarze stawali też na podium wyścigu dwójkami na czas. Kaliszanie: Tobiasz Pawlak i Patryk Krzywda zdobyli medal brązowy z czasem 37 min 12 sek, a I wicemistrzami Polski zostali Gracjan Szeląg Gracjan i Borys Korczyński z KK Tarnovia Tarnowo Podgórne - 37:04 sek. Po złoto sięgnęli zawodnicy z LUKS Trójka Piaseczno: Krzysztof Tomaszewski i Michał Rzeźnicki.

Do worka medali dla Wielkopolski dołożyły się też juniorki UKS Jedynka Limaro Kórnik. 20 kilometrową trasę Natalia Radzicka Natalia i Alicja Ratajczak pokonały w 28 min 48 sek.

W kategorii elita można mówić niespodziance. Na najwyższym podium stanęła czwórka BDC MarcPol Team Nowy Dwór w składzie Kamil Gradek, Paweł Bernas, Robert Radosz i Piotr Kirpsza. Dystans dziwnie krótki choć regulaminowy, czyli 40 km pokonali oni w 45 min. 43 sek., co daje średnią prędkość 52,5 km/h. Dwie sekundy dłużej na trasie był zespół ZGK Bank BGŻ Warszawa, któremu przypadł medal srebrny, a brąz wywalczył zespół CCC Polsat Polkowice z kórniczaninem Mateuszem Taciakiem w składzie. W drużynie z Polkowic jechali też Jarosław Marycz, Tomasz Kiendyś, Marek Rutkiewicz. Na trasie byli oni 17 sek. dłużej niż Mistrzowie Polski.