Wielkopolska: Tytuły wywalczyły drużyny z Gostynia i Piły

Radosław Patroniak
Złoty medal mistrzostw Wielkopolski w kategorii juniorek zdobyły siatkarki PTPS, prowadzone przez Andrzeja Zapaśnika fot. ARCHIWUM WZPS
Znamy już najlepsze siatkarskie zespoły w Wielkopolsce w kategorii juniorek i juniorów. Turniej finałowy juniorek odbył się w Kaliszu. PTPS Piła zdominowała rywalizację i tytuł mistrzowski wygrała bez straty seta. Juniorzy grali w Gostyniu i tam najlepsi okazali się gospodarze - Kaniasiatka Gostyń.

W finale juniorek wystąpiło sześć zespołów. Cztery, które dostały się po eliminacjach i dwie posiadające swoje zawodniczki w Szkole Mistrzostwa Sportowego PZPS. W pierwszym meczu turnieju Amber Kalisz pokonał Energetyka Poznań 3:1, w drugim UKS Środa Wielkopolska ograła po tie-breaku ZSMS Poznań.

Sobota to prawdziwy siatkarki maraton, w którym rozegrano aż 5 spotkań. Pierwszy sobotni mecz bez większej historii, PTPS Piła pokonało Energetyka Poznań 3:0, w drugim UKS Środa wygrała ze Spartą Złotów również 3:0, gwarantując sobie pierwsze miejsce w grupie B. W grupie A pierwsze miejsce zajął PTPS.

Dużo bardziej dramatyczny był mecz ZSMS Poznań ze Spartą Złotów. Jeśli Sparta wygrałaby ten mecz, to ona wchodzi do półfinałów. Jeśli choć dwa sety wygrałby Poznań, to on zmierzyłby się z Piłą w walce o finał. Podopieczne Marka Tuszyńskiego zdobyły 10 punktów z rzędu w czwartym secie. Tym samym wygrywając drugiego seta w tym meczu zapewniły sobie awans do półfinału.

W pojedynku o 5. miejsce Energetyk pokonał lekko zniechęcone i posmutniałe złotowianki 3:1. Niedziela to czas ostatecznych rozstrzygnięć. W pierwszym meczu półfinałowym PTPS Piła pokonało ZSMS Poznań 3:0. W drugim, w najlepszym meczu turnieju w Kaliszu, gospodynie Amber Kalisz pokonały UKS Środę Wielkopolską 3:1. W starciu o trzecie miejsce ZSMS pokonał Środę Wielkopolską 3:0. W finale PTPS bez straty seta zwyciężył Amber Kalisz 3:0.

W turnieju finałowym juniorów, rozegranym w Gostyniu, wystąpiły cztery drużyny. W pierwszym meczu Kaniasiatka Gostyń pokonała Progress Września 3:0, a w drugim faworyt turnieju - Nafta Piła - w takim samym stosunku AZS UAM Rataje FKS Poznań. W trzecim meczu Piła wygrała z Wrześnią 3:1, a Kaniasiatka dopiero po tie-breaku ograła Poznań. W niedzielnych spotkaniach poznaniacy pokonali Progress 3:0. W starciu o złoto doszło do niespodzianki, bo faworyzowani pilanie przegrali z gospodarzem turnieju 0:3.

Twórz Nasze Miasto razem z nami. Pisz na [email protected] lub zostaw nam wiadomość na Facebooku