18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wielkopolskie Questy, czyli jak zwiedzać i się nie nudzić

ROI
Wielkopolskie Questy 2013 - poznaj swój region
Wielkopolskie Questy 2013 - poznaj swój region mat. organizatora
Wielkopolskie Questy - zobaczcie wspaniały sposób na aktywne spędzenie czasu i poznanie najważniejszych atrakcji turystycznych w regionie.

Monotonny spacer, podczas którego przewodnik "ciągnie" za sobą młodzież, a po drodze odsłania kolejne tajemnice danej miejscowości, stopniowo może odejść do lamusa. Powód? Jest sposób, który pozwala dowiedzieć się tego samego – a nawet więcej - jednak w znacznie ciekawszy sposób. To Quest, który jest nową lecz coraz popularniejszą w Polsce formę turystyki aktywnej.

I wcale nie jest to sport ekstremalny, ale ciekawa zabawa, która nie tylko pozwala na miłe spędzenie czasu, ale ma też ogromne walory edukacyjne.

- Questy służą zabawie i edukacji, pozwalają na dotarcie do tych miejsc, które podczas tradycyjnego zwiedzania trudno zobaczyć – mówi Aleksandra Warczyńska z Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu.

ZOBACZ WSZYSTKIE WIELKOPOLSKIE QUESTY!

Uczestnik zabawy wędruje z ulotką, na której w formie rymowanki umieszczone są zadania i zagadki, przeplatane lokalnymi ciekawostkami, których na próżno szukalibyśmy w przewodnikach. Kierując się tymi wskazówkami dociera do miejsca, w którym została ukryta skrzynia skarbów. Skarbem jest pieczęć, której odcisk przystawia się na ulotce questowej i jest on poświadczeniem przejścia całej ścieżki.

- Questy są w Polsce wciąż czymś nowym, ale stopniowo stają się coraz bardziej popularne – podkreśla . I dodaje: Wiem o osobach, które jeżdżą po całym kraju w poszukiwaniu miejsc, które można zobaczyć dzięki Questom. Co najważniejsze przy Queście dobrze będzie bawił się 7-latek, a także jego dziadek. To abslutnie ponadpokoleniowy sposób na spędzanie wolnego czasu.

Pierwsze Questy w kraju pojawiły się w województwie świętokrzyskim, a kolejne na Dolnym Śląsku. W Wielkopolsce, obecnie jest ich ponad dwadzieścia. Wśród nich te poznańskie – np. Królewski Poznań i O czym milczą rzeźby, ale też pozwalające na poznanie historii takich miast jak Szamotuły, Kónik, Pleszew czy Kalisz.

Co jest najatrakcyjniejsze? To, że udział w zabawie jest bezpłatny, a całość działa 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Uczestnicy zabawy angażują się w nią, a informacje zawarte w queście zapamiętują.

Idea questingu narodziła się kilkanaście lat temu w Stanach Zjednoczonych i stamtąd dotarła do nas. Od tego czasu powoli, ale konsekwentnie rozwija się na całym świecie, zyskując coraz szersze grono miłośników. Od roku questowymi ścieżkami można wędrować również w Wielkopolsce.

Wszystko dzięki Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu, które zaangażowały się w promocję i tworzenie ścieżek questowych. Zostały one zebrane w serii pod wspólnym tytułem Wielkopolskie Questy. W akcję promocyjną włączył się też Głos Wielkopolski i portale Naszemiasto.pl. Chcemy przybliżyć swoim czytelnikom ideę Questingu ale też zachęcić do spróbowania.

Pliki PDF z Questami można znaleźć na stronie poznan.naszemiasto.plUlotki z treścią gry można też zobaczyć i wydrukować na portalu www.regionwielkopolska.pl. Wybrane tytuły można również otrzymać w Pracowni Krajoznawczej WBPiCAK przy ulicy Kramarskiej 32 w Poznaniu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto