Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wielkopolskie Spotkania Chóralne "Carmen Sacrum Festival" w sobotę w Kaliszu

Andrzej Kurzyński
W Kaliszu już po raz dwudziesty odbędą się Wielkopolskie Spotkania Chóralne „Carmen Sacrum Festival”. Rozpocznie je w sobotę, 22 czerwca o godz. 14.00 msza św. w kaliskiej bazylice, a wieczorem odbędzie się koncert galowy.

Podczas mszy św. z krótkimi koncertami, wystąpią: Chór „Kopernik” III Liceum Ogólnokształcącego w Kaliszu pod dyr. Henryki Iglewskiej – Mocek, Chór Mieszany Państwowej Szkoły Muzycznej II st. im. Henryka Melcera w Kaliszu pod dyr. Marii Pawelec, Chór Chłopięco – Męski Bazyliki Kaliskiej, który prowadzi Marek Łakomy. Akompaniować na organach będzie Krzysztof Niegowski

W tym roku mija również pierwsza rocznica śmierci znakomitego chórmistrza, twórcy „Poznańskich Słowików” – prof. Stefana Stuligrosza. Jego pogrzeb w Poznaniu odbył się podczas XIX edycji Wielkopolskich Spotkań Chóralnych. Koncert poświęcony tej rocznicy odbędzie się w sobotę 22 czerwca o godz. 18.00 w Sali Koncertowej Filharmonii Kaliskiej, Aula WPA UAM, ul. Nowy Świat 28 – 30. Organizatorzy jako „gwiazdę” tegorocznego festiwalu zaprosili Chór Chłopięco – Męski Filharmonii Poznańskiej „Poznańskie Słowiki” pod dyr. Macieja Wielocha. Podczas występu pt. „W I rocznicę śmierci Stefana Stuligrosza” na fortepianie i organach akompaniować będzie Maciej Bolewski. Wstęp na koncert będzie bezpłatny, jednak wejście odbywać się będzie na podstawie zaproszenia, które będzie można otrzymać w Sekretariacie Bazyliki św. Józefa w Kaliszu. Tegoroczne obchody zostały dofinansowane przez samorządy województwa wielkopolskiego oraz Kalisza.

Historia Wielkopolskich Spotkań Chóralnych „Carmen Sacrum Festiwal” sięga 1992 roku, kiedy to z pomysłem zorganizowania „Spotkań Chórów Kościelnych” zwrócił się do ówczesnego kustosza Sanktuarium św. Józefa ks. prałata Lucjana Andrzejczaka Marek Łakomy, dyrygent chóru męskiego „Echo”. W efekcie 17 marca 1993 roku w Poznaniu podpisane zostało porozumienie pomiędzy wojewodami ówczesnych województw: kaliskiego, konińskiego, leszczyńskiego, pilskiego, poznańskiego i sieradzkiego w sprawie współpracy w zakresie upowszechnienia kultury.

Zarząd Towarzystwa Śpiewaczego „Echo” w Kaliszu przy pomocy Oddziału Wojewódzkiego Polskiego Związku Chórów i Orkiestr zaprosił po raz pierwszy w niedzielę 24 kwietnia 1994 roku do bazyliki Św. Józefa 8 zespołów chóralnych. Do organizacji przeglądu włączyli się również wojewoda kaliski i Diecezjalna Komisja ds. Muzyki Sakralnej i Śpiewu Kościelnego Diecezji Kaliskiej.

Przez następne lata do Kalisza zjeżdżały chóry z całej Polski, a także zespoły zagraniczne. Podczas sotkań wykonywano również utwory, w których śpiewali znakomici polscy soliści, a wielokrotnie występom podczas festiwalu akompaniowała Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Kaliskiej.

Festiwal z czasem obrósł w Ogólnopolskie Konkursy Poetyckie „Redemptoris Custos” (1998, 2001, 2010) i Kompozytorskie „Vox Basilicae Calissiensis” (1997, 2000, 2005, 2011). Ideą konkursów było i wciąż jest dostarczenie nowych tekstów o św. Józefie, patronie bazyliki, miasta Kalisza i diecezji kaliskiej. Z tekstów tych następnie korzystali kompozytorzy, pisząc zarówno utwory chóralne a cappella, jak i pieśni jednogłosowe z towarzyszeniem organów.

Do współorganizacji powyższych przedsięwzięć dołączali: Fundacja św. Józefa, Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Adama Asnyka w Kaliszu, Sanktuarium św. Józefa, Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu, Miejska Biblioteka Publiczna im. Adama Asnyka w Kaliszu, Agencja Promocji Kultury M. Ł. w Kaliszu. Od 1999 roku uczestnicy Spotkań otrzymują na pamiątkę „Statuetkę św. Józefa Kaliskiego” projektu Andrzeja Oźminy.

Przez wszystkie lata działania te cechował niezmiennie entuzjazm, który promował śpiew chóralny, kult św. Józefa i rozwijał wielowątkową kulturę miasta i kraju. Podczas występów, chóry prezentowały muzykę sakralną nie tylko kościoła katolickiego, ale również prawosławnego, pieśni żydowskie i gospel. Znalazło się także miejsce na koncerty plenerowe dla mieszkańców Kalisza i na utwory świeckie, m. in. piosenki Czesława Niemena z towarzyszeniem Filharmonii Kaliskiej.

W tym roku mija XX lat od pierwszego wspólnego spotkania chórów. Z tej okazji Towarzystwo Śpiewacze „Echo” w Kaliszu, postanowiło wydać płytę z 15 pieśniami przeznaczonymi do śpiewania przez wiernych podczas nabożeństw, które zostały nagrodzone i wyróżnione w Ogólnopolskich Konkursach Kompozytorskich „Vox Basilicea Calissiensis”. Płyta nagrana została przez Chór Chłopięco – Męski Bazyliki Kaliskiej pod dyr. Marka Łakomego i już wkrótce będzie można ją nabyć. Akompaniament powierzono Łukaszowi Smoleńskiemu, a zespół od strony emisyjnej przygotowała Henryka Iglewska – Mocek. Pieśni te dedykowane są wszystkim, którzy oddali się pod opiekę św. Józefa Kaliskiego i chcą również pieśnią wznosić do Niego swoje modlitwy, prośby i podziękowania.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wielkopolskie Spotkania Chóralne "Carmen Sacrum Festival" w sobotę w Kaliszu - Kalisz Nasze Miasto

Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto