18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wieś Jastrzębniki doczekała się swojej monografii

Andrzej Kurzyński
Promocja książki „Z dziejów Jastrzębnik i sąsiednich wsi”
Promocja książki „Z dziejów Jastrzębnik i sąsiednich wsi”
Wieś Jastrzębniki w podkaliskiej gminie Blizanów świętuje 800-lecie i doczekała się swojej monografii. Jej historię spisał Stanisław Małyszko w swojej książce „Z dziejów Jastrzębnik i sąsiednich wsi”.

Wieś Jastrzębniki doczekała się swojej monografii. Uroczysta promocja książki Stanisława Małyszki „Z dziejów Jastrzębnik i sąsiednich wsi” odbyła się w siedzibie Starostwa Powiatowego w Kaliszu. Na spotkaniu nie zabrakło licznych przedstawicieli świata kultury, nauki, oświaty, służb konserwatorskich i administracji z z Warszawy, Poznania, Leszna, Konina i Gołuchowa swoich reprezentantów mieli także mieszkańcy wsi Jastrzębniki i okolic.

Spotkanie otworzył Sławomir Musioł – wójt gminy Blizanów, który opowiedział krótko o dorobku kulturalnym gminy Blizanów i inicjatywie powstania książki, która wyszła od członków Rady Sołeckiej wsi Jastrzębniki. Dorobek naukowy autora książki, cenionego etnografa, historyka i archiwisty przedstawiła Paulina Wróblewska, instruktor GOK Blizanów.

W efekcie szerokich badań archiwalnych, studiów nad licznymi dokumentami i materiałem zdjęciowym powstała książka popularno-naukowa składająca się z jedenastu rozdziałów, które obejmują okres od prehistorii i wczesnego średniowiecza na terenach zajmowanych przez wieś Jastrzębniki i ośmiu graniczących z nimi wiosek aż do czasów współczesnych.

Stanisław Małyszko osiem rozdziałów poświęcił pogłębionemu zarysowi dziejów wsi sąsiadujących z Jastrzębnikami od ich zarania do czasów obecnych. W książce nie brakuje też licznych ilustracji: dokumentów archiwalnych, map z XVIII, XIX i XX w., rysunków inwentaryzacyjnych i projektowych, zdjęć archiwalnych i współczesnych ze zbiorów mieszkańców opisywanych wsi.

Wydawca, czyli Gminna Biblioteka Publiczna w Blizanowie pozyskała dofinansowanie ze środków unijnych i dzięki temu w książce znajduje się też dwustronicowa informacja ze zdjęciami o obiektach w gminie Blizanów wartych zobaczenia i trzecia strona o przynależności gminy do Stowarzyszenia „LGD 7 – Kraina Nocy i Dni”. Umieszczone w książce Marii Dąbrowskiej „Noce i Dnie” Jastrzębice to Jastrzębniki, Pokucice – Bogucice, Pamiętów – Poklęków, a rzeka Rośna to Prosna.

"Z dziejów Jastrzębnik i sąsiednich wsi" nie tylko porządkuje pewne fakty historyczne, ale wprowadza też wiele nowych, całkiem nieznanych wydarzeń rozgrywających się na tym terenie na przestrzeni wieków. To zarazem pierwsza monografia wsi Jastrzębniki i okolic.

Pierwsza wzmianka o Jastrzębnikach w źródłach pisanych pojawiła się w 1213 r., Szadku w 1326 r., Rychnowie – 1338 r., Wygankach – 1401 r., Bogucice i Poklęków istniały już w XIV w., a początków Kurzej poszukiwać należy już w pierwszym dziesięcioleciu XVI lub nawet XV w. Natomiast w 1 ćw. XIX w. w skrajnej części terenów należących do wsi Rychnów utworzony został folwark Skrajnia. W 1409 r. w Rychnowie istniał już kościół, w 1907 r. założono Straż Ogniową, której pierwszym prezesem został Henryk Chrzanowski – właściciel majątku Jastrzębniki. W 1905 r. w Jastrzębnikach utworzono pierwsze w zaborze rosyjskim Kółko Włościańskie, ale to tylko garść informacji zamieszczonych w książce, która trafiła już do ważniejszych bibliotek w kraju i regionie.

Podczas spotkania promującego książkę można było otrzymać autograf i dedykację od autora jak również posilić się przy stole biesiadnym, słuchając kwartetu Filharmonii Kaliskiej. Organizatorami tego ważnego wydarzenia kulturalnego byli: Wójt Gminy Blizanów, Gminny Ośrodek Kultury w Blizanowie i Gminna Biblioteka Publiczna w Blizanowie.

Byłeś świadkiem interesującego wydarzenia? Napisz do nas: [email protected]

Kalisz.naszemiasto.pl Dołącz do naszej społeczności na Facebooku!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto