Więzienie w Dębem pod Kaliszem. Kiedy ruszy od dawna zapowiadana budowa?

Andrzej Kurzyński
Andrzej Kurzyński
Więzienie ma powstać w miejscowości Dębe w podkaliskiej gminie Żelazków. Na ten cel została przeznaczona działka licząca około 17 hektarów
Więzienie ma powstać w miejscowości Dębe w podkaliskiej gminie Żelazków. Na ten cel została przeznaczona działka licząca około 17 hektarów Andrzej Kurzyński
Udostępnij:
Służba Więzienna zapewnia, że planuje podjęcie działań inwestycyjnych, mających na celu powstanie nowej jednostki penitencjarnej o pojemności około 1000 osadzonych w miejscowości Dębe gmina Żelazków. Kiedy więc może ruszyć budowa nowego wiezienia pod Kaliszem?

W październiku 2017 roku ówczesna kaliska poseł Prawa i Sprawiedliwości Joanna Lichocka podczas konferencji prasowej z udziałem wójta gminy Żelazków Sylwiusza Jakubowskiego zapowiedziała, że rychłą budowę nowego więzienia pod Kaliszem.

- Już tak na 98,9 proc. powstanie w okolicach Kalisza najnowocześniejszy ośrodek penitencjarny. Wartość tej inwestycji to 250 milionów złotych - mówiła wówczas parlamentarzystka.

Jak więc obecnie wyglądają przygotowania do tej inwestycji oraz czy i kiedy ona będzie mogła się rozpocząć? Postanowiliśmy to sprawdzić. Wójt Gminy Żelazków podpisał z Dyrektorem Okręgowym Służby Więziennej w Poznaniu list intencyjny w sprawie współpracy zmierzającej do budowy w rejonie wsi Dębe nowej jednostki penitencjarnej. Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej w Poznaniu posiada decyzję w sprawie przekazania nieruchomości w trwały zarząd wydaną przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa oddział terenowy w Poznaniu.

W styczniu 2019 roku uprawomocniła się decyzja o przekazaniu na rzecz OISW w Poznaniu działki o powierzchni 0,526 ha – przylegającej do posiadanego terenu i znacząco poprawiającej kształt ogólny nieruchomości i jej użyteczność inwestycyjną, uzyskując w ten sposób tytuł prawny do terenu o powierzchni około 17 ha. Z kolei Gmina Żelazków przeprowadziła procedurę zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, umożliwiając w ten sposób realizację przedsięwzięcia.

- Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej w Poznaniu dysponuje wynikami badań geologicznych terenu przewidzianego pod inwestycję.     W czerwcu 2019 roku ustalona została opłata roczna z tytuły trwałego zarządu nad przedmiotowym terenem - poinformowała nas ppłk Elżbieta Krakowska, rzecznik prasowy Dyrektora Generalnego Służby Więziennej.

Jak dodaje rzeczniczka, w czerwcu ubiegłego roku zakończył się długotrwały proces oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko. W dniu 28 czerwca 2019 roku wydana została przez wójta gminy Żelazków decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach realizacji przedsięwzięcia.

- W wyniku prowadzonych uzgodnień z Energa Operator S.A., w październiku 2019 roku, Starosta Kaliski wydał na rzecz wspomnianej spółki decyzję o pozwoleniu na budowę dotyczącą przebudowy napowietrznych linii elektroenergetycznych oraz budowy stacji transformatorowej. Uzyskanie tej decyzji umożliwi spółce wykonanie robót w zakresie sieci dystrybucyjnej, których realizacja wpłynie na zmniejszenie kolizji elementów sieci z planowaną inwestycją oraz powstanie infrastruktura mogąca zasilić w energię elektryczną planowane przedsięwzięcie - wyjaśnia ppłk Elżbieta Krakowska. - Opracowano też koncepcję zagospodarowania działki na potrzeby budowy nowej jednostki penitencjarnej.

Kiedy więc może ruszyć budowa? Realizacja budowy nowej jednostki penitencjarnej w miejscowości Dębe planowana jest po wejściu w życie nowej ustawy modernizacyjnej Służby Więziennej na lata 2021 -2024. Tej jak na razie nie ma.

Więzienie w Dębem pod Kaliszem ma być jednym z najnowocześniejszych w Polsce. Powstanie nie tylko zakład karny, ale także specjalny „węzeł przesiadkowy” dla osadzonych przewożonych do innych więzień. Pracę w zakładzie ma znaleźć około 250 osób.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rosja niszczy ukraiński przemysł

Wideo

Komentarze 5

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

s
sdf

I jedna komnate w tym palacu przygotujcie dla wojta. Pewnie mu sie nie dlugo przyda. Bedzie siedzial w swojej gminie i zazadzal nia z za krat przez okno piszac na rekach.

R
Również KACPER

Zaszczytnych funkcji włodarza gminy w żaden sposób nie powinni sprawować ludzie z wyrokami, zarzutami prokuratorskimi, alkoholicy, jednym słowem ludzie nie dający rekojmi uczciwości, rzetelności i godnego sprawowania piastowanej funkcji.

G
Gość

lichocka to zakała

G
Gość
12 marca, 10:47, Kacper:

Pisze tu o wszystkim tylko nie o najważniejszym !!! Więzienie w Gminie Żelazków miało być budowane z funduszy norweskich , a te parę miesięcy temu zostały przez Norwegię wstrzymane bezwarunkowo, ze względu na łamanie prawa przy reformie sądownictwa w Polsce !!! Teraz można by zadać pytanie czy kiedykolwiek powstanie??? Myślę że temat wróci przy najbliższych wyborach parlamentarnych, tak jak przez ponad 20 lat wraca temat przystanku szybkich kolei czy ostatnio Akademi Kaliskiej !!!! Politycy już swoje bajki napiszą na nowo !!!

Trafny komentarz do tego artykułu, pisowce tylko obiecują ,żeby dostać się na dobrze płatne stołki a wyborców mają głęboko w nosie !!!!

K
Kacper

Pisze tu o wszystkim tylko nie o najważniejszym !!! Więzienie w Gminie Żelazków miało być budowane z funduszy norweskich , a te parę miesięcy temu zostały przez Norwegię wstrzymane bezwarunkowo, ze względu na łamanie prawa przy reformie sądownictwa w Polsce !!! Teraz można by zadać pytanie czy kiedykolwiek powstanie??? Myślę że temat wróci przy najbliższych wyborach parlamentarnych, tak jak przez ponad 20 lat wraca temat przystanku szybkich kolei czy ostatnio Akademi Kaliskiej !!!! Politycy już swoje bajki napiszą na nowo !!!

Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie