Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Więzienie w Kaliszu stanie się siedzibą wojsk obrony terytorialnej?

Andrzej Kurzyński
Więzienie w Kaliszu stanie się siedzibą wojsk obrony terytorialnej?
Więzienie w Kaliszu stanie się siedzibą wojsk obrony terytorialnej? Łukasz Wolski
Czy do byłego kaliskiego więzienia przy ulicy Łódzkiej wprowadzą się wojska obrony terytorialnej? Taki pomysł forsuje poseł Piotr Kaleta. Z tej okazji po raz pierwszy w Kaliszu odbyło się wspólne wyjazdowe posiedzenie sejmowej i senackiej Komisji Obrony Narodowej.

- Po raz pierwszy taka grupa posłów odwiedza Kalisz. Nie jest to wizyta kurtuazyjna, ale wierzę, że przyniesie konkretne efekty – mówi poseł Kaleta.

Parlamentarzyści oraz przedstawiciel Ministerstwa Obrony Narodowej odwiedzili zabytkowy gmach kaliskiego więzienia. Czy pomoże to w ulokowaniu w tym miejscu batalionu tworzonych właśnie w Polsce wojsk obrony terytorialnej?

- Przyjechaliśmy wesprzeć naszego kolegę w staraniach o wybór Kalisza. Nie ma co czekać na ostatnią chwilę. Taka jednostka, to nie tylko same budynki. Kompanie będą tutaj przyjeżdżać na szkolenia. Potrzebne są też odpowiednie rozwiązania logistyczne. Popieramy Kalisz, królewskie miasto z takimi tradycjami zasługuje na to, aby mieć własne wojsko – mówi Michał Jach przewodniczący sejmowej Komisji Obrony Narodowej.

Starania o ulokowanie w Kaliszu batalionu wojsk obrony terytorialnej zamierza również popierać Jarosław Rusiecki, przewodniczący senackiej Komisji.

- Konkurencja między samorządami w kwestii wyboru siedzib batalionów i brygad jest duża ze względu na prestiż miast, w których wojsko będzie stacjonować. Takie miejsca będą również istotne ze względu bezpieczeństwa państwa – dodaje senator.

Według posła Kalety, rozważana jest koncepcja przejęcia byłego więzienia w całości lub adaptacji tylko jego części na potrzeby armii.

- Takie decyzje muszą już jednak zapaść na etapie rozmów prezydenta Kalisza z dowództwem wojsk obrony terytorialnej. Gdyby takiej szansy nie było, nie prosiłbym członków senackiej i sejmowej Komisji Obrony Narodowej, aby odwiedzili Kalisz. Po naszej wizytacji piłeczka jest po stronie miasta, aby przygotować konkretną ofertę i w jakim stopniu miasto może się w to zaangażować – tłumaczy Kaleta.

Zdaniem Artura Kijewskiego, wiceprezydenta Kalisza, propozycja „jest godna rozważenia”.

- Budynek byłego więzienia zyskałby inne przeznaczenie. Jego lokalizacja i struktura zapewne nadaje się do tego, aby ulokować w nim jednostkę. Spotkamy się z naszymi parlamentarzystami i ze strony miasta taka oferta powinna się pojawić. Musimy omówić pewne szczegóły i jeśli nic nie będzie stało na przeszkodzie i będzie wola wszystkich stron, wówczas wystąpimy ze stosownym wnioskiem do Ministerstwa Obrony Narodowej – mówi wiceprezydent miasta.

W tym roku powstały struktury trzech brygad wojsk obrony terytorialnej jako odrębnego rodzaju sił zbrojnych. Działają one w Białymstoku, Lublinie oraz Rzeszowie. Kolejne mają powstawać już w przyszłym roku. Według planów Ministerstwa Obrony Narodowej do 2019 r. na terenie Polski ma powstać 17 brygad, po jednej w każdym z 16 województw oraz dwie w województwie mazowieckim.

Byłeś świadkiem interesującego wydarzenia? Napisz do nas: [email protected]

Zobacz także: Pasta z fasoli i zupa gazpacho, czyli przekąski idealne na piknik według Jana Kuronia

Źródło: Dzień Dobry TVN/x-news

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto