Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Więzienie w Kaliszu. W Dniu Służby Więziennej wspominamy były Zakład Karny. ZDJĘCIA

Ewelina Samulak-Andrzejczak
Ewelina Samulak-Andrzejczak
Zakład Karny w Kaliszu funkcjonował 170 lat. Dziś w naszym mieście więzienia nie ma. Jest za to szkoła, która kształci funkcjonariuszy Służby Więziennej. Obecnie byłe kaliskie więzienie jest własnością właśnie Akademii Wymiaru Sprawiedliwości w Warszawie. My przypominamy jak to miejsce wygląda w środku, wspominamy wydarzenia podczas, których kaliszanie i nie tylko przekraczali mury „zamku”.

Więzienie w Kaliszu (1846-2015) funkcjonowało w różnych okresach historii Polski, w odmiennych systemach prawnych, w tym penitencjarnych. Przez ten czas więźniami byli mężczyźni i kobiety, osoby młodociane, tymczasowo zatrzymani, śledczy i skazani na pozbawienie wolności, przestępcy kryminalni i uznani za politycznych.

Budynek z charakterem

Budynek Zakładu Karnego w Kaliszu to jedno z najbardziej charakterystycznych i rozpoznawanych miejsc w mieście również ze względu na niespotykaną obecnie architekturę. Kiedy zagląda się do środka to wrażenie się zmienia. Najbardziej charakterystyczny wielki hol z siatkami między piętrami przeraża. Ciasne i ciemne cele tylko potęgują to wrażenie. W byłym Zakładzie Karnym w Kaliszu mogło przebywać blisko 200 więźniów.

Zakład Karny bywał otwarty

Zamknięty Zakład Karny w Kaliszu w wyjątkowych sytuacjach otwierał swoje drzwi dla ludzi z zewnątrz. Więzienie w Kaliszu zapraszało publiczność na spektakl z udziałem osadzonych, „zamek” w ramach lekcji „ku przestrodze” odwiedzały również grupy młodzieży.

Historia więzienia

Wizja lokalna w byłym kaliskim więzieniu

Więzienie w Kaliszu zostało zamknięte w 2015 roku. Tak wyglą...

Spotkanie opłatkowe w kaliskim więzieniu

Spotkanie opłatkowe w kaliskim więzieniu [ZDJĘCIA]

W kaliskim więzieniu wystawiono spektakl z udziałem osadzonych

Więzienie w Kaliszu zaprosiło na premierę spektaklu z udział...

Jednak najwięcej mieszkańców Kalisza i całego regionu odwiedziło kaliskie więzienie już po jego zamknięciu, podczas VII edycji Galerii Bezdomnej.

Galeria Bezdomna zagościła w kaliskim więzieniu

Galeria Bezdomna zagościła w kaliskim więzieniu [FOTO, WIDEO]

Nowa funkcja byłego kaliskiego więzienia

Zakład Karny w Kaliszu został zlikwidowany 9 lat temu. To, co stanie się z budynkiem po więzieniu długo było wielką niewiadomą. Zanim sytuacja „zamku” została rozwiązana i zanim rozpoczęły się prace remontowe, byłe więzienie stało się miejscem dla filmowców. Za jego murami realizowano zdjęcia do kilku filmów. W ostatnich dniach kręcono tutaj serial - "Grę z Cieniem" w reżyserii Kingi Dębskiej.

Niedługo premiera filmu „Mój dług”. Produkcja była realizowa...

W kaliskim więzieniu kręcą film. Zobaczcie zdjęcia z planu

Po pięciu latach od zamknięcia kaliskiego więzienia z rozwiązaniem przyszła Wyższa Szkoła Kryminologii i Penitencjarystyki w Warszawie (obecnie Akademia Wymiaru Sprawiedliwości), która swój kampus mundurowy ma w Kaliszu. Były Zakład Karny jest częścią warszawskiej uczelni, a w jego murach odbywają się już zajęcia. Władze uczelni zapowiadają, że budynek przy ul. Łódzkiej stanie się najnowocześniejszym miejscem szkolenia kadr penitencjarnych w Europie, a może i na świecie.

Obecnie miejscem, gdzie w Kaliszu służbę pełnią funkcjonariusze Służby Więziennej jest Kampus AWS, mieszczący się w budynkach byłego Centralnego Ośrodka Szkolenia Służby Więziennej w Kaliszu przy ul. Wrocławskiej. Na tym terenie mieści się również Oddział Zewnętrzny Aresztu Śledczego w Ostrowie Wielkopolskim, w którym przebywa kilkudziesięciu osadzonych.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto