Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wiosna puka do naszych ogrodów, działek i sadów. Czas na wielkie porządki

Andrzej Gębarowski
pawel relikowski / polskapress
Wygrabienie z rabat resztek opadłych jesienią liści, usunięcie gałęzi, połamanych przez zimowe wichury, ścięcie uschniętych badyli – to podstawowe prace po zimie. Warto już też rozpocząć przycinanie drzew owocowych i krzewów ozdobnych. Na naszą pracę czeka również gleba, na której będziemy uprawiać warzywa i sadzić kwiaty.

Cięcie drzew owocowych jest jedną z najważniejszych czynności w ogrodzie, której nie sposób pominąć. Drzewa starsze, o ukształtowanej koronie, wymagają co roku cięcia prześwietlającego, a co kilka lat cięcia odmładzającego. Cięcie prześwietlające polega na usuwaniu części konarów i pędów, aby ułatwić przenikanie światła słonecznego do wnętrza korony.

Zaczynamy od wycinania gałęzi zeschniętych, przemarzniętych i chorych, a następnie pozbywamy się również tych, które są zdrowe, ale zniekształcają sylwetkę korony, gdyż zachodzą na siebie, krzyżują się, rosną do środka korony, a nie na zewnątrz, wyrastają pionowo (tzw. wilki) i w inny sposób niepotrzebnie zagęszczają roślinę.

Z kolei cięcie odmładzające dotyczy drzew rozrośniętych i wysokich, o trudnym dostępie do owoców. Jego celem jest obniżenie wysokości korony i zmiana jej kształtu. Polega na silnym - o jedną trzecią lub nawet o połowę - skróceniu konarów z jednoczesnym wycięciem przewodnika, z reguły tuż nad ostatnim rozgałęzieniem. Tak silne cięcie pobudza drzewo do wybijania nowych pędów, które z czasem mogą zastąpić stare konary.

W pierwszym roku po takim cięciu owocowanie jest zwykle słabsze, ale po dwóch, trzech latach plon jest wyższy niż przed odmłodzeniem.

Prześwietlanie zaczynamy od drzewek jabłoni. Najpóźniej, bo dopiero pod koniec kwietnia, wykonujemy cięcie brzoskwini. Zanim chwycimy za sekator, warto jednak zapoznać się ze szczegółami cięcia, gdyż różni się ono w szczegółach w zależności od gatunku.

Krzewy ozdobne? Nie ma na co czekać

Jeśli chodzi o krzewy ozdobne, sposób i pora cięcia zależą od tego, gdzie i kiedy tworzą się pąki kwiatowe. Budleje, hortensje i niektóre gatunki tawuł, kwitnące w lecie, a także pięciorniki i porzeczki krwiste wydają kwiaty na pędach tegorocznych. Przycinamy je zatem wczesną wiosną, aby zdążyły wydać liczne odrosty, które począwszy od czerwca obsypią się kwiatami. Pozostawiamy od jednej trzeciej do jednej czwartej długości skracanych pędów.

Podobnie nisko tnie się derenie syberyjskie i popularne odmiany derenia białego, których główną ozdobą są pędy (w zimie koralowe u derenia syberyjskiego) i liście. Chodzi o to, by krzewy te wydały w ciągu sezonu dużo nowych pędów.

Zobacz też: Jak założyć ogród, który będzie nas cieszyć swoim pięknem?

Większość krzewów ozdobnych kwitnie jednak wiosną, w kwietniu i maju, z pąków kwiatowych utworzonych w minionym sezonie. Do tej grupy należą m.in. forsycje, lilaki, pigwowce, tamaryszki, niektóre tawuły (tawuły wczesne, tawuły van Houttea), wajgele (krzewuszki), wiśnie ozdobne, złotliny. Aby nie zmniejszyć efektu kwitnienia, tnie się je po przekwitnieniu, skracając zdrowe pędy o mniej więcej jedną trzecią. Z cięciem tych krzewów należy zatem poczekać.

Z cięciem róż też jeszcze poczekajmy; na razie wystarczy, że lekko rozgarniemy kopczyki wokół nasady krzewów.

Trawnik to nie tylko grabienie

Wiosenne porządki zaczynamy od wygrabienia resztek liści i suchych źdźbeł trawy, a także warstwy tzw. filcu, który składa się ze zbitej, nierozłożonej materii organicznej. Potem warto przystąpić do napowietrzenia i rozluźnienia trawnika, wykorzystując do tego celu aerator lub wertykulator. Aerację czy też wertykulację wykonuje się wczesną wiosną tuż przed nawożeniem, ale nie w pierwszym roku po założeniu trawnika, lecz co najmniej po trzech latach, gdy podłoże trawnika osiądzie i się zagęści.

od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielkopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto