Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wirus ptasiej grypy w południowej Wielkopolsce. "O tej porze roku nigdy go nie było"

Bartłomiej Hypki
Bartłomiej Hypki
Wirus ptasiej grypy w południowej Wielkopolsce. "O tej porze roku nigdy go nie było"
Wirus ptasiej grypy w południowej Wielkopolsce. "O tej porze roku nigdy go nie było" Pixabay
W południowej Wielkopolsce pojawił się wirus ptasiej grypy. Ogniska wykryto m.in. w miejscowości Ostrów Kaliski, na pograniczu powiatów kaliskiego i ostrzeszowskiego, ale także w Giżycach w gminie Grabów nad Prosną.

Pojawienie się ptasiej grypy o tej porze roku budzi obawy rolników. Starosta kaliski Krzysztof Nosal tłumaczy, że ptasia grypa występowała dotychczas tylko w okresie zimowym, a nigdy przy wysokich temperaturach.

- O tej porze roku tego nigdy nie było. Nikt nie mówił latem o ptasiej grypie. A teraz mamy potwierdzonych jednocześnie kilka ognisk - mówi Krzysztof Nosal. - Najgorsza sytuacja jest na rynku gęsi. W tej chwili gęsie są w fazie 2/3 tuczu i kiedy za ok. trzy tygodnie one powinny być sprzedane m.in. do Niemiec to całe stada muszą być zutylizowane. To są ogromne straty. W tej chwili od kilku dni prowadzone są badania jak ten wirus się przeniósł.

W dniu 22 lipca w Starostwie Powiatowym w Kaliszu odbyło się nadzwyczajne posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, które zostało zwołane na wniosek Starosty Kaliskiego Krzysztofa Nosala.

- Służby weterynaryjne zostały powiadomione o fakcie, że na terenie jednego z gospodarstw w miejscowości Ostrów Kaliski padło na dzień 21 lipca około 500 sztuk gęsi. W dniu 22 lipca ilość wzrosła o kolejne 1000 sztuk. Wyniki badań krwi od padłych ptaków potwierdziły wystąpienie tego samego typu wirusa co zimą tego roku, tj. wariantu H5N1. W związku z powyższym zapadła decyzja o wybiciu stada - tłumaczy Elżbieta Grzelak, zastępca Powiatowego Lekarza Weterynarii w Kaliszu.

Gospodarstwo zostało poddane dezynfekcji. Obostrzenia dotyczą również sąsiednich gospodarstw.

Początek ptasiej grypy w Giżycach

Jak informuje Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Ostrzeszowie, pierwsze ognisko wybuchło 18 lipca w Giżycach. Musiano uśpić 40 tys. kur hodowlanych. Wtórne pojawiło się również w tej miejscowości - uśpiono wówczas 600 sztuk kury nioski. 21 lipca wybuchło kolejne ognisko w Szklarce Myślniewskiej. Zutylizowano tam 67 tys. sztuk kury hodowlanej.

Następstwem wystąpienia grypy ptaków określono w promieniu trzech kilometrów od ogniska okręg zapowietrzony oraz siedmiokilometrowy okręg zagrożony wystąpieniem wirusa.

Na składakach z Kalisza nad Wigry. Trwa rowerowa wyprawa dla...

To szok! Tak wyglądają mieszkania po eksmitowanych w Kaliszu!

To szok! Tak wyglądają mieszkania po eksmitowanych w Kaliszu! ZDJĘCIA

Kalisz podczas wojny 1914. Albumy ze starymi fotografiami. ZDJĘCIA


Obserwuj nas także na Google News

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto