Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wizerunek Polski. Jak zapamiętają nas uczestnicy Światowych Dni Młodzieży?

Andrzej Kurzyński
Wizerunek Polski. Jak zapamiętają nas uczestnicy Światowych Dni Młodzieży?
Wizerunek Polski. Jak zapamiętają nas uczestnicy Światowych Dni Młodzieży? Andrzej Kurzyński
Naukowcy sprawdzili, jak oceniają Polskę i Polaków uczestnicy tegorocznych Światowych Dni Młodzieży i skąd czerpią o nas wiedzę. Wyniki zaprezentowali podczas spotkania w kaliskim wydziale UAM.

Jak zapamiętają Polskę zagraniczni uczestnicy tegorocznych Światowych Dni Młodzieży w Polsce? Czy będą chcieli zgłębiać wiedzę o naszym kraju i odwiedzić go ponownie?

W kaliskim Wydziale Pedagogiczno-Artystycznym UAM odbył się panel dyskusyjny, podczas którego zaprezentowano wyniki badań przeprowadzonych wśród zagranicznych uczestników ŚDM. Ich autorami są naukowcy z Katedry Psychologii Społecznej i Psychologii Religii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego: dr hab. Jacek Śliwak, prof. KUL - kierownik Katedry, s. dr Beata Zarzycka, dr Rafał P. Bartczuk i dr Michał P. Wiechetek. Przeprowadzili oni ankiety wśród uczestników ŚDM pochodzących z Angoli, Francji, Włoch, Ukrainy, Rosji, Litwy i Łotwy. Pytano ich o źródła informacji na temat Polski, o ocenę wkładu Polski w rozwój świata, wiedzę na temat wybitnych Polaków, czy stereotypy na temat Polski.

Z badań wynika, że największe zainteresowanie Polską przejawiali mieszkańcy Angoli i Rosjanie. Najmniejsze - Francuzi. Najczęściej informacji o naszym kraju szukano w internecie. Włosi i Francuzi wiedzę o Polsce czerpali ze szkół i uczelni. Okazuje się, że w Europie Zachodniej przeważają informacje o Polsce, które mają wydźwięk negatywny. Kreowany jest on przede wszystkim przez media. Z kolei Rosjanie i Ukraińcy informacje o Polsce najczęściej czerpali z rządowych stron internetowych, a także z wcześniejszych pobytów w naszym kraju.

Uczestników ŚDM pytano też o ocenę wkładu Polski w rozwój światowej nauki, kultury, religii, demokracji i wiedzy o II wojnie światowej.

- Najniżej oceniany jest wkład Polski w rozwój światowej polityki i demokracji. Francuzi nisko oceniają wkład Polski w rozwój techniki - mówi Jacek Śliwak. - Wielu Angolczyków, Litwinów, Łotyszy, Ukraińców i Rosjan ocenia nas bardziej pozytywnie w badanych aspektach niż Francuzi i Włosi. Najwyżej oceniają wkład Polski w obszarze kultury reprezentacji krajów Europy Wschodniej. Najgorsza jest wiedza o Polsce i Polakach związana z wydarzeniami z II wojny światowej. Równie niewielka jest wiedza o kulturze, kompozytorach, czy laureatach literackiej nagrody Nobla.

Jak przekonuje Michał P. Wiechetek, reprezentanci krajów zachodnich gorzej postrzegają Polskę w wymiarach dotyczących gospodarki i ważności historyczno-politycznej niż reprezentacji krajów byłego ZSRR i Angoli.

Spotkanie odbyło się w ramach projektu „Wizerunek Polski w świetle badań wśród uczestników Światowych Dni Młodzieży” współfinansowanego przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP. Jego pomysłodawcą było Stowarzyszenie „Mieszkańcom Gminy Gołuchów”.

Zobacz także: 6 trików, które przydadzą się w kuchni każdej pani domu

Byłeś świadkiem interesującego wydarzenia? Napisz do nas: [email protected]

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto