Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Władysław Kościelniak, nestor kaliskich plastyków nie zyje. Miał 99 lat

Andrzej Kurzyński
Władysław Kościelniak (1916 - 2015)
Władysław Kościelniak (1916 - 2015)
Władysław Kościelniak, artysta grafik, rysownik, autor ekslibrisów, plakatów, historyk z zamiłowania, Honorowy Obywatel Miasta Kalisza, współzałożyciel i felietonista Ziemi Kaliskiej zmarł w piątek wieczorem. Miał 99 lat.

Władysław Kościelniak, to artysta rozpoznawalny nie tylko w Polsce. Uprawiał drzeworyt, akwafortę, suchą igłę, litografię, miedzioryt, monotypię, sgraffito oraz techniki mieszane. Prace Kościelniaka znajdują się w zbiorach muzealnych i kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą. Na temat jego twórczości powstało kilka prac magisterskich. W latach 1951–1981 był członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków i prezesem oddziału ZPAP w Kaliszu. W latach 1959–1961 pełnił funkcję sekretarza Społecznego Komitetu Obchodu XVIII Wieków Kalisza.

W 1935 ukończył Szkołę Handlową w Kaliszu. W latach 1937–1939 pełnił służbę wojskową w 17 Pułku Ułanów Wielkopolskich, brał udział w bitwie nad Bzurą i w obronie Warszawy. W 1947 ukończył Wyższą Szkołę Handlu Morskiego w Gdyni i rozpoczął studia w Wyższej Szkole Nauk Administracyjnych w Łodzi, po roku porzucił studia i poświęcił się rozpoczętej w 1946 niezależnej pracy artystycznej. Wielu kaliszan zapamięta postać przemierzająca ulice Kalisza w charakterystycznym berecie i z nieodłącznym szkicownikiem.

- Urodziłem się w Kaliszu tak dawno, że pachnę jeszcze dziewiętnastym wiekiem, jak ubranie przesycone naftaliną. Z tym miastem przeżywałem i przeżywam jego wzloty i smutki, kawał jego historii, w której czynnie uczestniczę - pisał Władysław Kościelniak na łamach Kalisii Nowej

Władysław Kościelniak był współzałożycielem i felietonistą tygodnika Ziemia Kaliska. Na łamach gazety ukazało się ponad 1100 artykułów z cyklu "Wędrówki ze szkicownikiem.

W dorobku Władysława Kościelniaka bardzo cenną kolekcję stanowią ekslibrysy. Stworzył ich ponad 700, z czego sporą część dla kaliszan. Jako dokumentalista i historyk jest autorem licznych opracowań poświęconych dziejom Kalisza. Władysław Kościelniak jest również twórcą licznych rekonstrukcji i makiet, w tym: Rekonstrukcja miasta Kalisza z XVII-XVIII w., makiety zamku kaliskiego (obie prace w Muzeum Okręgowym Ziemi Kaliskiej), makiety dwu najstarszych świątyń Kalisza na grodzisku i makiety terenów Kalisza okresu wczesnopiastowskiego, zamku, ratusza z XVII w., kolegiaty z XVI w., bożnicy żydowskiej, zamku w Opatówku.

Kilka lat temu Władysław Kościelniak, podarował swoją pracownię wraz z wyposażeniem i zbiorami rodzinnemu miastu, prosząc o powierzenie opieki nad nią Książnicy Pedagogicznej im. Alfonsa Parczewskiego w Kaliszu.

Samorząd Kalisza przyznał Władysławowi Kościelniakowi tytuł Honorowego Obywatela Miasta Kalisza oraz Honorowego Przyjaciela Miasta Kalisza. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego nadał mu odznaczenie „Zasłużony dla kultury polskiej".

Byłeś świadkiem interesującego wydarzenia? Napisz do nas: [email protected]

Kalisz.naszemiasto.pl Dołącz do naszej społeczności na Facebooku!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto