Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wodociągi kaliskie zachęcają do picia kranówki. "Lepsza niż woda z butelek"

AND
Wodociągi kaliskie zachęcają do picia kranówki
Wodociągi kaliskie zachęcają do picia kranówki Anna Błaszczyk
W Kaliszu można śmiało pić wodę prosto z kranu, bez przegotowania. Jej wysoką jakość gwarantują codzienne kontrole i najnowsze technologie dezynfekcji, w tym także system dezynfekcji promieniami UV, przekonują kaliskie wodociągi.

Mieszkańcy Kalisza mogą być pewni, że woda, którą piją jest bardzo często kontrolowana, badana zarówno przed wpuszczeniem do sieci, jak i podczas transportu siecią wodociągową. Jedynym i zarazem najkrótszym odcinkiem, na którym za wodę nie odpowiada jej producent jest instalacja wodociągowa w budynku.

Woda dostarczana do naszych mieszkań przez Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Kaliszu należy do wód o niskiej i średniej mineralizacji. Dzięki dobrym ujęciom głębinowym z pokłady jury i czwartorzędu jej uzdatnianie przebiega w sposób naturalny, bez użycia substancji chemicznych. Oczyszczana jest tylko z nadmiernej ilości związków żelaza i manganu oraz poddawana dezynfekcji promieniami UV. Nie stosuje się substancji chemicznych zawierających związki chloru, co wpływa na to, że woda jest pozbawiona przykrego zapachu. Zabiegiem koniecznym, zalecanym przez Państwową Inspekcję Sanitarną, pozwalającym utrzymać bezpieczeństwo bakteriologiczne, jest jedynie okresowa dezynfekcja z użyciem chloru.

Makroelementy, takie jak: wapń, magnez, potas, fosfor i sód to główne budulce naszego organizmu. Wypicie jednego litra wody zapewnia średnio 12% dobowego zapotrzebowania na wapń. Dużą rolę odgrywają również mikroelementy: fluor, miedź i cynk. Nad pełną kontrolą jakości wody czuwa akredytowane laboratorium, regularnie kontrolowane przez Państwowego Powiatowego Inspektoratu Sanitarnego.

Niestety przegotowanie wody powoduje wytrącenie w postaci osadu – kamienia -- części minerałów, zwłaszcza związków wapnia i magnezu, co zmiękcza wodę, ale również powoduje zubożenie jej składu mineralnego. Z tego powodu gotowanie wody nie jest zalecane przy bezpośrednim spożyciu. Ważne jest również to, że jeśli spożywamy wodę prosto z kranu to tylko zimną. Mitem jest również przeświadczenie, że twardość wody czyli potoczny kamień przyczynia się do powstawania kamieni nerkowych i żółciowych w organizmie człowieka.

W 2011 roku PWiK w Kaliszu rozpoczęło kampanię promującą picie wody prosto z kranu, inicjatywę propagującą zdrowy styl życia i rozsądne gospodarowanie surowcami. Akcję zapoczątkowało uruchomienie dwóch źródełek wody obok stacji uzdatniania wody przy ul. Poznańskiej i na terenie siedziby firmy przy ul Fabrycznej. W kolejnych latach na terenie miasta zostały uruchomione jeszcze trzy źródła wody do picia.

Ponadto pracownicy PWiK prowadzą spotkania z kaliską młodzieżą, pod hasłem „Skąd kaliszanie mają wodę w kranie?”. Rocznie z zajęć korzysta około 300 dzieci i młodzieży. Ich celem jest uświadomienie młodym kaliszanom, że woda z kranu jest nie tylko czysta i bezpieczna dla zdrowia, ale także dużo tańsza niż woda butelkowana. Koszt 1 litra czystej, zdrowej wody, wraz z dostarczeniem jej na najwyższe piętro wieżowca oraz odbiór ścieku to tylko 1 grosz. Dzięki budżetowi obywatelskiemu, który był wspierany przez PWiK, w kaliskich szkołach zostało uruchomionych 38 poidełek wody.

- Naszą misją nie jest walka z producentami wody butelkowanej, ale pokazanie naszym mieszkańcom, że mają wybór. Uświadomienie, że tuż za ścianą, w kranie jest woda równie dobrej jakości, a czasami nawet lepsza niż ta butelkowana, że wystarczy odkręcić kran i zaspokoić pragnienie. Zachęcam do czytania składu wody na etykietach i porównywanie jej ze składem wody z kaliskiego wodociągu – mówi Anna Chmara, dyrektor ds. produkcji w PWiK w Kaliszu.


Widzisz wypadek? Coś cię zaniepokoiło? Chcesz się czymś pochwalić?

Pisz do nas na: [email protected]
lub zostaw nam wiadomość na facebooku

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto