Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wspaniałe tradycyjne ozdoby wykonane podczas warsztatów zawisły na choince w CKiS w Kaliszu ZDJĘCIA

OPRAC.:
Bartłomiej Hypki
Bartłomiej Hypki
Wspaniałe tradycyjne ozdoby wykonane podczas warsztatów zawisły na choince w CKiS w Kaliszu
Wspaniałe tradycyjne ozdoby wykonane podczas warsztatów zawisły na choince w CKiS w Kaliszu CKiS w Kaliszu
W Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu zwieńczono cykl mistrzowskich warsztatów tradycyjnych ozdób z papieru i z bibuły, które prowadziła Jolanta Majorowicz, specjalizująca się w tej sztuce. Uczestnicy ozdobili nimi drzewka bożonarodzeniowe, które można podziwiać w CKiS.

Warsztaty odbywały się w Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu od maja do grudnia, kilka razy w miesiącu. Ponad 150 godzin zajęć ukończyło sześcioro dorosłych uczestników: Grażyna Adamkiewicz, Bożena Wlaźlak, Maria Wolf i Wiesław Hajdziony z Kalisza, Anna Urbaniak z Sieroszewic oraz Aldona Wdowiak z Kępna.

Warsztaty zakończyły się stworzeniem przez każdego zestawu ozdób świątecznych, złożonego z minimum 30 sztuk według wzorów mistrzyni Jolanty Majorowicz, a także na podstawie nowych pomysłów zainspirowanych starymi formami. Uczestnicy warsztatów rysowali, wycinali i kleili ozdoby świąteczne z papieru i z bibuły: gwiazdki, bombki, kwiaty, łańcuchy, koszyczki czy figurki zwierząt, którymi ozdobili prezentowane w CKiS dwie duże choinki.

- Mam nadzieję, że uczestnicy będą przekazywać nowe umiejętności dalej, tworząc w swoich domach czy szkołach miejsca do nauki rękodzieła - podkreśliła Jolanta Majorowicz.

Długa tradycja

Własnoręczne tworzenie ozdób ma w Polsce długą tradycję. W XIX wieku i wcześniej na święta upiększano wnętrza chat wycinankami i gałązkami świerku.

- Zwyczaj zdobienia świątecznych drzewek, który przyszedł do nas z terenu Niemiec, dostosował się do polskich możliwości. Bombki były drogą ozdobą, dlatego mieszkańcy miast i wsi wycinali i składali zabawki świąteczne z kolorowych papierów, zawieszali orzechy i jabłka - tłumaczy Anna Gałczyńska, specjalistka od folkloru w CKiS.

Wybrane dzieła zostaną przekazane do zbiorów Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej w Kaliszu, partnera warsztatów. Wszystkie prace są prezentowane na wystawie do połowy stycznia 2022. Koordynatorką warsztatów była Honorata Majorowicz-Dahlke, córka i uczennica mistrzyni.

Warsztaty z panią Majorowicz to już czwarta edycja działań CKiS w kierunku ochrony i popularyzacji dziedzictwa kulturowego regionu. Do tej pory odbyły się warsztaty szycia czepców, haftu nasnuwanego i koronki frywolitki.

Warsztaty zostały zrealizowane dzięki wsparciu MKiDN.

Zobacz także:

Rewelacyjny środek na niemiłe dolegliwości. "Gazeta Kaliska" z 21 października 1904 r., s. 4

Zobacz stare reklamy, które ukazywały się w dawnej prasie ka...

Koncert świąteczny dla „Wigilii na kaliskim rynku” w Akceler...

Powstanie Wielkopolskie. Kaliszanie uczcili rocznicę wybuchu zwycięskiego zrywu niepodległościowego

Powstanie Wielkopolskie. Kaliszanie uczcili rocznicę wybuchu...


Obserwuj nas także na Google News

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto