Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wycinka drzew - obowiązujące przepisy

Elżbieta Bielewicz
Od 17 czerwca obowiązuja nowe przepisy dot. wycinki drzew
Od 17 czerwca obowiązuja nowe przepisy dot. wycinki drzew Elżbieta Bielewicz
Już wkrótce zaczniemy porządkować ogrody. Jeśli planujemy także wycinkę drzew czy krzewów, warto poznać obowiązujące przepisy.

17 czerwca 2017 r. weszły w życie zmiany warunków wycinki drzew. Drzewa będzie można wycinać, ale osoby fizyczne będą musiały zgłosić taki zamiar we właściwym urzędzie gminy. Zmiany dotykają także dzierżawców działek w Rodzinnych Ogrodach Działkowych. Nowelizacja zakłada podwojenie kar za wycięcie drzewa bez zezwolenia odpowiedniego organu.

Zgodnie z nowelizacją, nie będzie już można bez zezwolenia wyciąć drzew, których obwód na wysokości 5 cm będzie przekraczał:

80 cm – w przypadku topoli, wierzb, klonu jesionolistnego oraz klonu srebrzystego,

65 cm – w przypadku kasztanowca zwyczajnego, robinii akacjowej oraz platanu klonolistnego,

50 cm – w przypadku pozostałych gatunków drzew,

oraz krzewów, których skupiska zajmują więcej niż 25 mkw. powierzchni.

W przeciwnym wypadku zamiar usunięcia drzewa z posesji lub działki będzie musiał być najpierw zaopiniowany przez organ władzy wykonawczej odpowiedniego samorządu terytorialnego. Wnioski o zezwolenie na wycinkę drzew znajdujących się na terenie wspólnym ROD będą musiały być składane przez zarząd danego ogrodu.

W zgłoszeniu należy podać imię i nazwisko wnioskodawcy, oznaczyć nieruchomość, oraz dołączyć rysunek bądź mapkę, gdzie na działce znajduje się planowane do wycięcia drzewo.

Urząd będzie mógł nie zgodzić się na wycinkę drzew czy krzewów m.in. na nieruchomości wpisanej do rejestru zabytków, na terenie przeznaczonym w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego na zieleń lub chronionym innymi zapisami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, bądź jeśli drzewo będzie nosiło znamiona drzewa pomnikowego.

Jeśli w ciągu dwóch tygodni od oględzin, gmina nie zgłosi sprzeciwu do planowanej wycinki, tzw. milcząca zgoda, to właściciel nieruchomości będzie mógł ją przeprowadzić. W przypadku rolników i podmiotów gospodarczych usunięcie drzew (o obwodach podanych wyżej) i krzewów (o powierzchni powyżej 25 m²) jest związane z uzyskaniem zezwolenia.

Nieruchomości objęte ochroną konserwatorską przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Poznaniu i wpisane do rejestru zabytków są chronione na podstawie ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami. Toteż wycinka drzew i krzewów z tych nieruchomości wymaga uzyskania pozwolenia właściwego wojewódzkiego konserwatora zabytków.

Bez ograniczeń natomiast pozostaje kwestia wycinki drzew owocowych.

Wycinka drzew bez stosownego zgłoszenia lub przed dokonaniem oględzin przez organ, a także w przypadku sprzeciwu organu skutkować będzie naliczeniem administracyjnej kary pieniężnej. W nowelizacji zostaje ona zwiększona z jednokrotności opłaty za wycięcie (gdyby taka obowiązywała) do jej dwukrotności. Choć kwota samej opłaty jest wciąż ograniczona i nie może być wyższa niż 500 zł, to kara już może w tym wypadku kosztować do 1000 zł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto