Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wycinka drzew przy kaliskiej katedrze. Proboszcz tłumaczy jej okoliczności

BH
Wycinka drzew przy kaliskiej katedrze. Proboszcz tłumaczy jej okoliczności
Wycinka drzew przy kaliskiej katedrze. Proboszcz tłumaczy jej okoliczności Arch. B. Hypki
Proboszcz Parafii Katedralnej św. Mikołaja, ks. Adam Modliński wydał oświadczenie w sprawie wycinki drzew obok świątyni. Przypomnijmy, że sprawa ta zbulwersowała opinię publiczną. Proboszcz tłumaczy, że drzewa do usunięcia zakwalifikowała komisja z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków. Dodaje, że nie wiedział też o tym, że potrzebne są aż dwa pozwolenia na usunięcie drzew.

OŚWIADCZENIE KSIĘDZA PROBOSZCZA PARAFII ŚW. MIKOŁAJA W KALISZU

W związku z pojawiającymi się w przestrzeni publicznej informacjami, często niesprawdzonymi i nieprawdziwymi, uprzejmie przekazuję Parafianom oraz Osobom zainteresowanym informacje dotyczące usunięcia ośmiu zamierających drzew, które rosły przy kościele katedralnym oraz na placu za plebanią parafii św. Mikołaja w Kaliszu.

W dniu 17 maja 2018 r. Parafia Katedralna św. Mikołaja w Kaliszu otrzymała Pozwolenie nr 338/2018/A wydane przez Wielkopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków na wykonanie usunięcia 9 drzew rosnących na terenie działki nr 59, obręb 25 w Kaliszu, na terenie przy Katedrze św. Mikołaja.

W/w Pozwolenie zostało wydanie na podstawie Ustawy z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami oraz na podstawie Ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody. Pozwolenie było ważne do dnia 31 grudnia 2018 r.

Pozwolenie na usunięcie 9 drzew Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków uzasadnił w następujący sposób: „W czasie przeprowadzonych oględzin drzew zakwalifikowano 9 drzew do usunięcia tj. topola czarna (Populus nigra „Italica”) szt.4, robinia akacjowa (Robinia pseudoacacia) szt. 2, klon jesionolistny (Acer negundo) szt. 3. W/w drzewa są zasychające, uszkodzone, posiadają ubytki w pniach oraz znaczny posusz w koronach, posiadają oznaki zamierania. Poza tym stanowią zagrożenie dla przechodniów oraz pojazdów i mogą uszkodzić ogrodzenie.(…). Wykonanie przedmiotowych prac polegających na usunięciu drzew nie spowoduje obniżenia wartości przyrodniczych.”.

To nie proboszcz Parafii, jak informowały niektóre media, ale Komisja z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków podczas oględzin w dniu 16 kwietnia 2018 r., zakwalifikowała w/w drzewa do usunięcia stwierdzając, że są uszkodzone, zamierające i przez to stwarzają zagrożenie dla ludzi, pojazdów i ogrodzenia. Po wycięciu tych drzew można było się przekonać o słuszności decyzji podjętej przez Wielkopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Nigdy nie podejmowałem i nigdy nie będę podejmował starań o usunięcie zdrowych drzew!

W w/w Pozwoleniu na usunięcie drzew zaznaczono też, że „należy dokonać nasadzeń rekompensacyjnych w ilości 9 drzew z gatunków np. jarząb szwedzki, dąb szypułkowy odm pionowa, magnolia oraz klon zwyczajny odm czerwona „Royal Red”, które wzbogacą krajobrazowo ogród wokół probostwa i katedry”.

W końcowej części cytowanego Dokumentu podano informację o tym, że należy złożyć kolejny wniosek lub zgłosić zamiar wycięcia drzewa lub krzewu na podstawie Ustawy o ochronie przyrody. Skoro podstawą do wydania otrzymanego już Pozwolenia (nr 338/2018/A z dnia 17.05.2018) była nie tylko Ustawa o ochronie zabytków i opieki nad zabytkami, ale także Ustawa o ochronie przyrody z dnia 16 kwietnia 2004 r., uważałem, że w tym przypadku nie ma już konieczności ubiegania się o kolejne pozwolenie w tym samym Wojewódzkim Urzędzie Ochrony Zabytków i na postawie tej samej Ustawy. Podsumowując należy więc stwierdzić, że Parafia w jednym dokumencie (Pozwolenie nr 338/2018/A z dnia 17.05.2018 r.) otrzymała podwójne pozwolenie: pozwolenie na podstawie Ustawy o ochronie zabytków i opieki nad zabytkami oraz pozwolenie na podstawie Ustawy o ochronie przyrody.

Ostatecznie usunięto wskazane w Pozwoleniu dwa drzewa przy kościele katedralnym oraz sześć drzew na placu przy plebanii. Uprzejmie informuję, że nie został wycięty żaden dąb, o czym nieprawdziwie informowały niektóre lokalne media. Na placu przy katedrze nie było dębu, a na placu za plebanią rośnie niewielki dąb przy murze od strony ul. Szklarskiej. O niebezpieczeństwie, które stwarzały zasychające drzewa, zwłaszcza rosnące przy katedrze i przy murze za plebanią, wiele razy informowali mnie Mieszkańcy naszego miasta, zwłaszcza Osoby przechodzące często obok katedry i wchodzące do kościoła oraz Parafianie, których prosiłem o posprzątanie połamanych gałęzi po nawet niewielkich podmuchach wiatru. Tak było np. w sobotę 18 marca 2017 r., w piątek 11 sierpnia 2017 r. oraz wiosną 2018 r. W poprzedniej parafii, w której byłem proboszczem, usłyszałem sporo pretensjonalnych uwag od Parafian, którym podczas wichury w dniu 23 lipca 2009 r. połamane drzewa częściowo zasychające, rosnące przy kościele, domu parafialnym i na cmentarzu uszkodziły samochody, ogrodzenia przy posesji, a nawet elewacje jednego domu oraz nagrobki bliskich zmarłych. Wtedy pytanie tych poszkodowanych ludzi było tylko jedno: dlaczego ksiądz wcześniej nie usunął tych drzew?!

Gdy tylko pozwolą warunki pogodowe parafia św. Mikołaja dokona nasadzeń rekompensacyjnych drzew w ilości większej niż zostało to wskazane w Pozwoleniu nr 338/2018/A, zgodnie z projektem zatwierdzonym przez Wielkopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków oraz pozwoleniem wydanym przez ten Urząd. Parafia złożyła już w Wojewódzkim Urzędzie Ochrony Zabytków – Delegatura w Kaliszu stosowny wniosek o pozwolenie na nasadzenie drzew i krzewów wraz z wymaganymi załącznikami.

Nowo posadzone drzewa oraz krzewy będą pięknie komponowały z odrestaurowanymi i zakonserwowanymi elewacjami zabytkowej plebanii (dawnego klasztoru Kanoników Regularnych Laterańskich) oraz sukcesywnie odnawianymi elewacjami czcigodnej świątyni jaką jest nasza Kaliska Katedra.

Ks. Adam Modliński, proboszcz parafii św. Mikołaja w Kaliszu

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomocnik rolnika przy zbiorach - zasady zatrudnienia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto