Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wyjątkowe wydawnictwo na 50-lecie Międzynarodowego Festiwalu Pianistów Jazzowych w Kaliszu

OPRAC.:
Bartłomiej Hypki
Bartłomiej Hypki
Album na 50-lecie Międzynarodowego Festiwalu Pianistów Jazzowych w Kaliszu
Album na 50-lecie Międzynarodowego Festiwalu Pianistów Jazzowych w Kaliszu Karolina Bazan
Z okazji 50. rocznicy Międzynarodowego Festiwalu Pianistów Jazzowych w Kaliszu zaprezentowany zostanie album "Jazz in Calisia". Jego promocja odbyła się w piątek, w drugi dzień festiwalu.

Fotoksiążka na jubileusz

- Pomysł wydawnictwa, podkreślającego niepowtarzalny charakter i wieloaspektowe znaczenie festiwalu, wyszedł od dyrektora Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu, Dariusza Grodzińskiego - informuje kaliski CKiS.

Artystyczną formę tomu stworzyła graficzka Julia Mirny, która zaprojektowała okładkę i układ fotografii - prawie dwustu zdjęć dokumentujących historię MFPJ. Redaktorami są profesorowie Piotr Łuszczykiewicz i Maciej Szymanowicz.

- To 200-stronicowe dzieło, w którym znajdziemy część historyczną, a mianowicie, spis wszystkich wykonawców dotychczasowych festiwali, co myślę, że ma ważną rolę, także dla przyszłych historyków i będzie kompetentnym źródłem. Łączy się z fotografiami wielu twórców, którzy dokumentowali to, co działo się podczas festiwali m.in. Arka Szymańskiego, Józefa Wojciecha Krenza, Jakuba Seydaka czy Szymona Ratajczyka - mówił prof. Maciej Szymanowicz.

Ta fotograficzna podróż nie byłaby możliwa, gdyby nie wieloźródłowe zasoby archiwum Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu, nad którymi pochylił się Przemysław Nowak. Jest on też autorem uaktualnionego kalendarium festiwalu, co zdaje się niepozbawione znaczenia, gdyż lista występujących artystów nie zawsze okazywała się tożsama z podaną w programie.

Jazz w Kaliszu ma długą, poświadczoną metrykę

Blisko sto lat temu "Gazeta Kaliska" – z 27 listopada 1926 roku – anonsowała zabawę taneczną, na której gościnnie przygrywać miał Jazz-Band 29 Pułku Strzelców Kaniowskich. Chociaż impreza odbywała się – jak pisano – "w lokalu zimowym K.T.W.", to prawdopodobnie muzycy, wchodzący przecież w szerszy skład pułkowej orkiestry, ćwiczyli do występu w tym samym gmachu, w którym w 1964 roku znalazł siedzibę Kaliski Dom Kultury, zwany potem Wojewódzkim Domem Kultury, a później Centrum Kultury i Sztuki. W tym samym gmachu, w którym świętujemy – m.in. wydaniem niniejszego albumu – złoty jubileusz Międzynarodowego Festiwalu Pianistów Jazzowych w Kaliszu.
Niech się święci jazz w Kaliszu…".

Album można nabyć podczas festiwalu za 160 zł.

Zobacz także:

Najładniejsze klatki schodowe w Kaliszu

Najładniejsze klatki schodowe w Kaliszu. Te kamienice zachwy...

Schronisko dla zwierząt w Kaliszu. Zobaczcie psiaki, które c...

Rozmawiali o różnorodności na rynku pracy w Kaliskim Inkubatorze Przedsiębiorczości

Rozmawiali o różnorodności rynku pracy w Kaliskim Inkubatorz...


Obserwuj nas także na Google News

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ewa Wachowicz szaleje z piłą

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto