Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wykopaliska w Słuszkowie. Czy archeolodzy szukają trzeciego skarbu? ZDJĘCIA

Mariusz Kurzajczyk
Mariusz Kurzajczyk
W podkaliskim Słuszkowie (gmina Mycielin) trwają wykopaliska archeologiczne. Naukowcy z Instytutu Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk badają okolice miejsca, w którym pod koniec ubiegłego roku znaleziono skarb srebrnych monet, zawierający także złote kosztowności. Miejsce jest nieprzypadkowe, bowiem nieopodal przed II wojną światową odkryto największy na ziemiach polskich skarb monet!

Wykopaliska w Słuszkowie. Czy archeolodzy szukają trzeciego skarbu?

Oddalona zaledwie o 30 kilometrów od Kalisza wieś Słuszków jest z punktu widzenia archeologa niezwykłym miejscem. To tu w latach 30. XX wieku odkryto największy na ziemiach polskich skarb monet, a 90 lat później, w pobliżu miejsca odkrycia pierwszego skarbu, znaleziono drugi! Może nie tak wielki, ale za to zawierający złote ozdoby.

Czytaj także:

Nic więc dziwnego, że dla naukowców jest to miejsce ciekawe i intrygujące. Wydawało się, że skarby znalezione w Słuszkowie schowane zostały w polu. Tymczasem po kilkudniowych badaniach wiadomo, że osadnictwo na tych terenach sięga co najmniej starożytności.

- Tegoroczne badania w Słuszkowie prowadzone są w pobliżu miejsca odkrycia skarbu Słuszków II. Ich celem jest poznanie kontekstu osadniczego w miejscu ukrycia depozytu z początków XII wieku. Trwające obecnie prace wykopaliskowe ujawniły obiekty archeologiczne z czasów wczesnego średniowiecza, które chronologicznie odpowiadają odkrytym w Słuszkowie monerom. Niestety, ich część jest zniszczona przez obiekty nowożytne związane z działalnością folwarku. W czasie badań natrafiono również na zabytki pradziejowe, między innymi brązową fibulę z pierwszych wieków naszej ery - relacjonuje dr Adam Kędzierski z IAiE PAN.

Jego zdaniem do najciekawszych odkrytych zabytków należą denary krzyżowe z początków XII wieku, a także denary jagiellońskie z XV stulecia. Uwagę zwracają również srebrne kobiece ozdoby - kabłączki skroniowe z okresu wczesnego średniowiecza. Wspomniana przez archeologa fibula z początków naszej ery to metalowa zapinka do spinania szat.

Czytaj także:

Niezależnie od efektów tegorocznych, krótkich wykopalisk, nie ma wątpliwości, że Słuszków wart jest gruntowanego zbadania. Skarby przeszłości czekają na odkrywców.


Obserwuj nas także na Google News

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto