Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wysoki wskaźnik umieralności na raka w powiecie grodziskim

Malwina Korzeniewska
Na naszym terenie nie ma jednak poradni onkologicznej. Pacjenci, u których zdiagnozowany jest nowotwór są kierowani na dalsze leczenie do Wielkopolskiego Centrum Onkologii w Poznaniu.
Na naszym terenie nie ma jednak poradni onkologicznej. Pacjenci, u których zdiagnozowany jest nowotwór są kierowani na dalsze leczenie do Wielkopolskiego Centrum Onkologii w Poznaniu. Arch. Polskapresse
Dane statystyczne są zatrważające. W powiecie grodziskim odnotowano niepokojące wskaźniki umieralności z powodu raka.

Dane statystyczne są zatrważające, aż trudno w nie uwierzyć. W powiatach grodziskim, szamotulskim, gnieźnieńskim, pilskim i średzkim odnotowano niepokojące wskaźniki umieralności z powodu raka. Te powiaty według danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego z 2011 roku charakteryzują się najgorszą sytuacją pod względem wskaźnika zgonów w przeliczeniu na 100 tys. mieszkańców. W powiecie grodziskim w 2011 roku z powodu nowotworu zmarło aż 117 osób.

Na naszym terenie nie ma jednak poradni onkologicznej. Pacjenci, u których zdiagnozowany jest nowotwór są kierowani na dalsze leczenie do Wielkopolskiego Centrum Onkologii w Poznaniu. Grodziski szpital nie planuje na razie uruchomienia takiej poradni.

A dr Agnieszka Dyzmann-Sroka z Wielkopolskiego Centrum Onkologii mówi wprost : - Jednym z czynników zróżnicowania może być dostęp do diagnostyki. Dla przykładu w powiecie wrzesińskim są trzy poradnie onkologiczne i jedna poradnia chirurgii onkologicznej. A w gnieźnieńskim nie ma żadnej.
Zast. dyr. do spraw administracyjnych grodziskiej lecznicy Renata Kamieniarz mówi, że coraz częściej w szpitalu diagnozuje się białaczkę, nierzadko u ludzi bardzo młodych. - Wykrywalność w naszym szpitalu jest duża. Pacjenci, którzy zachorowali na raka są dalej kierowani do Poznania. Mimo wszystko jesteśmy zaskoczeni danymi, które plasują nasz powiat w czołówce kraju pod względem zgonów w odniesieniu do liczby mieszkańców - dodała w rozmowie z nami.

– Rocznie w całym regionie rozpoznajemy ok. 14 tys. nowych zachorowań – mówi dr Agnieszka Dyzmann-Sroka z Wielkopolskiego Centrum Onkologii. – Od 1999 r. odnotowaliśmy wzrost o 34 proc. Jeśli diagnostyka onkologiczna się nie poprawi, a kardiologia nadal będzie się rozwijać, za 10 lat to rak może stać się pierwszą przyczyną śmierci.

Obecnie mężczyźni w Wielkopolsce najczęściej chorują na raka płuc (19 proc.). Na kolejnych miejscach są nowotwory prostaty (944 nowe zachorowania w 2011 r.) i okrężnicy (7 proc.). Te same rodzaje choroby są też najczęstszymi przyczynami śmierci.

naczej wygląda to u Wielkopolanek. One najczęściej chorują na raka piersi (22 proc.), płuc i trzonu macicy. Ale umierają w pierwszej kolejności na nowotwór płuc (w 2011 r. 587 kobiet), piersi i okrężnicy. Niestety, zbyt rzadko korzystają z bezpłatnych badań. Z mammografii skorzystało do tej pory tylko 45 procent mieszkanek regionu. Z programu profilaktyki raka szyjki macicy tylko 16,93 proc.

Dodajmy, że 31 marca w Ministerstwie Zdrowia ruszył nabór wniosków na dofinansowanie pilotażowych projektów, które mają zniwelować społeczne nierówności w ochronie zdrowia. Resortowy program jest realizowany we współpracy z Norweskim Dyrektoriatem do spraw Zdrowia. Nabór jest ograniczony do 156 samorządów, charakteryzujących się najgorszą sytuacją w zakresie umieralności ogółem oraz umieralności z powodu głównych pięciu grup przyczyn zgonów (nowotwory złośliwe, choroby układu krążenia, choroby układu oddechowego, choroby układu trawiennego, przyczyny zewnętrzne).

Do programu kwalifikuje się 10 powiatów z woj. wielkopolskiego, które znalazły się w krajowej czołówce pod względem umieralności w tym właśnie powiat grodziski, a także chodzieski, międzychodzki, kolski, ostrzeszowski, wolsztyński.

- Jesteśmy zainteresowani wzięciem udziału w tym programie - mówi wicestarosta Antoni Kłak. - Zrobimy wszystko, aby otrzymać wsparcie z ministerstwa i pomagać pacjentom w tym zakresie. Odbyło się już pierwsze spotkanie informacyjne. Z e Starostwa oddelegowaliśmy pracownika, który będzie koordynował program i jego realizację. Liczymy, że się uda.A

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na grodzisk.naszemiasto.pl Nasze Miasto