Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wystawa "Dziedzictwo utracone” w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Kaliska biblioteka prezentuje tam swoje zbiory FOTO

BH
Wystawa "Dziedzictwo utracone” w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Kaliska biblioteka prezentuje tam swoje zbiory
Wystawa "Dziedzictwo utracone” w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Kaliska biblioteka prezentuje tam swoje zbiory Monika Sobczak-Waliś, muzeum1939.pl
"Dziedzictwo utracone” to tytuł najnowszej ekspozycji przygotowanej przez Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Wśród najciekawszych eksponatów znajdą się książki ze zbiorów Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Adama Asnyka w Kaliszu.

Kuratorzy wystawy - Marta Baranowska, Izabela Boguszewska, Bartłomiej Garba, dr Dmitriy Panto oraz Marek Zambrzycki - postawili sobie za cel przybliżenie zarówno skali strat poniesionych przez naszą kulturę w latach 1939-1945, jak również przykładów jej ratowania.

Jeden z najbardziej imponujących elementów ekspozycji stanowią szklane tafle, na które naniesiono nazwy najważniejszych zabytków i dzieł sztuki, które utraciliśmy w czasie II wojny światowej. Dzięki temu zabiegowi zwiedzający mają wrażenie, iż przemieszczają się czymś na kształt korytarza „utraconego dziedzictwa”. Instalacji nadano nazwę „63 000” - nawiązując tym samym do liczby dzieł, jakie znajdują się aktualnie na liście strat wojennych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wśród nich są m.in. „Portret młodzieńca” Rafaela Santi oraz „Leżąca lwica” Albrechta Dürera. Jednocześnie organizatorzy przybliżają sylwetki osób, które z narażeniem życia ratowały nasze dziedzictwo zarówno w czasie okupacji, jak i po 1945 r. Stąd też przywołana została postać historyka sztuki i muzeologa Stanisława Lorentza, a także historyka Karola Estreichera zaangażowanego w rewindykację zagrabionych dzieł sztuki.

W drugiej części wystawy zwiedzający mogą zapoznać się z historią konkretnych zabytków, które dzięki działaniom muzealników, duchownych oraz zwykłych obywateli - udało się ocalić przed zniszczeniem lub utratą. Są to m.in. XV-wieczna rzeźba „Kobiety Jerozolimskie”, nieznanego autorstwa, ocalała dzięki ewakuacji z Pelplina do Torunia, gdzie zaopiekowało się nią wojsko, umieszczając ją w suterenach koszar miejscowego batalionu balonowego, dwutomowe faksymile Biblii Jana Gutenberga, które uratował ks. Antoni Liedtke, a także „Słownik języka polskiego...” opracowany przez Aleksandra Zdanowicza (wyd. Wilno 1861), „Księga przysłów, przypowieści i wyrażeń przysłowiowych polskich” Samuela Adalberga (wyd. Warszawa 1889) oraz „Żywot Mikołaja Kopernika” Ignacego Polkowskiego (wyd. Gniezno 1873) pochodzące z kolekcji Leopolda Juliana Kronenberga, którą ofiarował kaliskiej Bibliotece i Czytelni Publicznej im. Adama Mickiewicza po jej zrujnowaniu przez Niemców w 1914 r.

Lata II wojny światowej szczególnie boleśnie odcisnęły swoje piętno na dziejach naszych książnic, których zbiory bezpowrotnie zniszczono w ramach akcji zasypywania kanału Babinka. Obserwujący to barbarzyństwo kaliszanie ratowali niszczone przez okupanta książki ryzykując często własne życie. Do takich osób należał m.in. Teodor Koperski, ojciec Macieja Koperskiego, który przed wojną pracował w kaliskim starostwie, a także pocztowiec Piotr Molek, ojciec Kazimiery Łaźnej. Dzięki ich heroicznej postawie po latach do zbiorów Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Adama Asnyka trafił m.in. fragment wspomnianego księgozbioru Kronenberga.

Wystawa jest dostępna dla zwiedzających do 23 czerwca 2019 r.

Za: M. Sobczak-Waliś

"E-pit służy wyeliminowaniu błędów i ułatwieniu całej procedury dla obu stron". Urząd wypełni za podatników PIT

TVN24

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto