Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wystawa "Dziennik Minotaura" Andrzeja Bednarczyka w Galerii Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu ZDJĘCIA

BH
Wystawa "Dziennik Minotaura" Andrzeja Bednarczyka w Galerii Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu
Wystawa "Dziennik Minotaura" Andrzeja Bednarczyka w Galerii Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu Jakub Seydak
W czwartek w Galerii Sztuki im. Jana Tarasina odbył się wernisaż wystawy "Dziennik Minotaura 2020" Andrzeja Bednarczyka. Niezwykłą instalację - interaktywny komiks, labirynt, obraz - można oglądać nie tylko w przestrzeni galerii, ale również na 40 przystankach autobusowych, słupach miejskich i billboardach.

- Mitologiczna figura labiryntu składa się z wejścia, wielu zwodniczych korytarzy, żyjącego tam Minotaura, polującego nań Tezeusza i kłębka wskazującej drogę nici Ariadny. Przestrzeń jest ciemna, pusta i wypełniona martwą ciszą. Tylko niekiedy spadająca kropla zakłóci tę martwotę. Zadanie jest proste. Wejść, zabić Minotaura, a potem odnaleźć drogę powrotną na zewnątrz. Figura labiryntu od wieków była sposobem na opisanie perypetii człowieka zagubionego w świecie, cywilizacji i kulturze, starającego się odnaleźć własną ścieżkę i podejmującego trudne decyzje na rozstajach życiowych dróg. Taki obraz uznałem jednak za zupełnie nieprzystający do doświadczanej przeze mnie codzienności - tłumaczy Andrzej Bednarczyk.

W jego świecie labirynt, jak globalna pajęczyna, pokrywa całą przestrzeń. Nie ma wejścia ani wyjścia, gdyż nie istnieje już żadna przestrzeń poza nim. Wszyscy się w nim rodzimy i każdy umrze w jednym z zatęchłych zaułków. Powstał labirynt, o niepoliczalnych korytarzach i rozdrożach. Żadne miejsce nie jest szczególne. Nie istnieje jeden skarb, choć wszyscy dążą do jego zdobycia.

- Zasiedlony jest przez osiem miliardów Minotaurów i Tezeuszów, a każdy z nich snuje swoją jedynozbawczą nić Ariadny, na każdym więc z rozdroży kłębią się kołtuny tysięcznych nici, pośród których nie sposób rozpoznać własnej. Nic nie jest jedynie sobą. Jest też trochę czymś innym. Nic nie zdarza się po raz pierwszy, lecz w uwikłaniu z tym, co już było. Żyjemy w splątaniu. Każda fraza cytuje albo małpuje inne frazy. Wszystko się powtarza, ale nigdy dokładnie tak samo. Obranie tego, a nie innego kierunku drogi nie ma żadnego znaczenia - wyjaśnia artysta. - Mój labirynt jest wypełniony mieszkańcami i ich sprawami. Wszyscy tutaj są powiązani ze wszystkimi siecią referencji, zależności, wspólnych lub wzajemnie się wykluczających historii, poglądów, planów. Wszystko jest uwikłane we wszystko. Wszystko jest echem echa. Nie istnieje jedna miara, która mogłaby opisać całość, jedynie w formie lokalnej i doraźnej konwencji.

W ramach działań edukacyjnych do wystawy studenci z WP-A UAM w Kaliszu pod opieką dra Marcina Szeląga przygotowali propozycje warsztatów dla młodzieży ponadgimnazjalnej w formie gier słownych, które pozwolą na przybliżenie młodym ludziom zagadnienia szumu informacyjnego. Zapisy na warsztaty dla zorganizowanych grup młodzieży, prowadzą pracownicy Galerii: Jacek Różański [email protected] tel. 519581750 i Ewa Kopeć [email protected] tel. 516190221.

W ostatni weekend prezentacji "Dziennika Minotaura 2020" Andrzeja Bednarczyka, 17 i 18 kwietnia, odbędzie się finisaż wystawy, podczas którego publiczność zgromadzona w galerii będzie mogła zaingerować częściowo w dzieło artysty i dokonać interwencji podyktowanych własnymi, indywidualnymi skojarzeniami i emocjami związanymi z tematem wystawy.

Organizatorem wystawy Andrzeja Bednarczyka jest Galeria Sztuki im. Jana Tarasina. Partnerem wystawy jest Miasto Kalisz. Patronat medialny nad wystawą objęły: Ziemia Kaliska, Calisia.pl, Radio Centrum.

Grochy wracają do łask

Dzień Dobry TVN

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dni Lawinowo-Skiturowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto