Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wystawa Jerzego Jarnuszkiewicza w Galerii Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu. Nie tylko Asnyk i Mały Powstaniec ZDJĘCIA

BH
Wystawa Jerzego Jarnuszkiewicza w Galerii Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu
Wystawa Jerzego Jarnuszkiewicza w Galerii Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu Jakub Seydak
„Istotnym jest cel ostateczny. Wzruszenie, stan psychiczny w jakim według mnie powinien znaleźć się odbiorca” - uważał Jerzy Jarnuszkiewicz. Wystawę prac artysty można oglądać w Galerii Sztuki im. Jana Tarasina.

Wystawa została zorganizowana z okazji 100-letniej rocznicy urodzin Jerzego Jarnuszkiewicza w Kaliszu. Swoją obecnością wernisaż uświetniła m.in. Anna Grochowska-Jarnuszkiewicz - żona artysty, Maria Komorowska - siostrzenica Jerzego Jarnuszkiewicza i kurator wystawy, prof. Waldemar Baraniewski.

Twórczość Jarnuszkiewicza jest rozpięta między monumentalnością wyrazu, a kameralnym, prywatnym dyskursem. Między powagą tematu i delikatnością formy.

- Retrospektywna wystawa prac Jerzego Jarnuszkiewicza „Notatki z przestrzeni” odbyła się w warszawskiej Zachęcie w 2017 roku. Do Kalisza nie mogła ona przyjechać w całości, należało dokonać wyboru prac. W kaliskiej galerii staraliśmy się zgromadzić prace reprezentatywne i przełomowe dla artysty a także te, które powstawały w kameralnym zaciszu pracowni - tłumaczy Joanna Dudek, dyrektorka Galerii Sztuki im. Jana Tarasina. - Z kolekcji Muzeum Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie prezentujemy zatem rzeźbę „Rytmy II”, która była pokazywana w Muzeum Guggenheima w Nowym Jorku oraz cykle gwaszy i rysunków. Przejmującym dziełem jest jedna z ostatnich prac Jarnuszkiewicza „Kaganiec”, która została wypożyczona z Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku. Nie zabrakło „Małego Powstańca”, który przyjechał z warszawskiej, prywatnej kolekcji oraz szkiców do pomnika Adama Asnyka.

Dzień po wernisażu prof. Waldemar Baraniewski wygłosił wykład o twórczości Jerzego Jarnuszkiewicza.

- Na wystawie są elementy, które wiążą się bezpośrednio z Kaliszem, takie jak nieznany i nigdy nie pokazywany, bo pochodzący z pracowni Jerzego Jarnuszkiewicza model pomnika Adama Asnyka. Został on specjalnie zaprojektowany przez Jarnuszkiewicza dla tego miejsca - mówi wykładowca.

Artysta twierdził, że czas, w którym odbywa się odbiór pomnika bywa momentem decydującym. A suma nakładających się doznań estetycznych powinna dać to co nazywamy przeżyciem pomnika.

-

Wuj był osobą o wielkiej duchowości. Zrobił wiele prac dla kościołów oraz wiele rzeczy medalierskich. Często też nie brał za to pieniędzy. Ta potrzeba z niego wypływała

- mówi Maria Komorowska.

Galeria zaprasza w styczniu na wykład o problematyce założeń pomnikowych oraz spotkanie poetyckie z Izabelą Fetkiewicz-Paszek, która dedykowała sonety Jerzemu Jarnuszkiewiczowi i pomnikowi Asnyka. Samą ekspozycję można oglądać do 24 stycznia.

Ma doskonały refleks, potrafi ominąć każdą przeszkodę i... nigdy się nie męczy. Automatyczne taksówki przyszłością ruchu miejskiego?

Xinhua

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto