Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wystawa laureatów i finalistów konkursu "Próba 4" w Galerii Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu ZDJĘCIA, WIDEO

Bartłomiej Hypki
Bartłomiej Hypki
Wystawa laureatów i finalistów konkursu "Próba 4" w Galerii Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu
Wystawa laureatów i finalistów konkursu "Próba 4" w Galerii Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu Bartłomiej Hypki
W Galerii Sztuki im. Jana Tarasina prezentowane są prace laureatów i finalistów Międzynarodowego Konkursu na Eksperyment w Sztukach Wizualnych "Próba 4". Na ekspozycję jury zakwalifikowało 13 wyjątkowych projektów wybranych artystów. Każdemu z nich będzie można się dokładnie przyjrzeć dzięki mediom społecznościowym kaliskiej galerii. W piątek, 18 grudnia o godz. 19, odbył się wernisaż online.

Po raz czwarty Galeria Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu zaprosiła artystów do udziału w Międzynarodowym Konkursie na Eksperyment w Sztukach Wizualnych "Próba 4". Celem konkursu jest wyłonienie i zaprezentowanie wyjątkowych prac związanych z potrzebą eksperymentowania i podejmowania ryzyka a także poszukiwaniem nowych rozwiązań formalnych w odpowiedzi na uniwersalne przesłanie Jana Tarasina zawarte w słowach "sztuka ciągle ponawia próby" a "dobre dzieło sztuki zawsze pobudza".

Na tegoroczną edycję konkursu napłynęło 315 prac 173 artystów z Polski, Chile, Danii, Grecji, Hiszpanii, Hongkongu, Litwy, Niemiec, Rumunii, Ukrainy, USA i Wielkiej Brytanii. Jury w dniu 3 lipca 2020 roku zakwalifikowało ostatecznie do wystawy 13 projektów, nagrodziło dwóch artystów i wyróżniło trzy artystki.

- Wystawa w galerii jest niezwykła, nie tylko dzięki różnorodności podjętych problemów ale i przede wszystkim dlatego, że cztery projekty odwołują się do problemu uniwersalności języka i problemów kodowania. Te zagadnienia były bliskie Janowi Tarasinowi a zostały kontynuowane w pracach Lukasa Keysella, Moniki Drożyńskiej, Wiktorii Walendzik i Lidii Głazik - mówi Joanna Dudek, dyrektorka galerii.

Skład jurorski

W tym roku jury tworzyli: prof. Katarzyna Józefowicz - artystka, dziekan Wydziału Rzeźby i Intermediów Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku; prof. Szymon Wróbel - profesor filozofii w Instytucie Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk oraz w Instytucie Badań Interdyscyplinarnych Artes Librales UW, a także psycholog i filozof zainteresowany współczesną teorią społeczną i filozofią języka oraz umysłu; Jakub Tarasin - artysta plastyk, wykładowca na Uniwersytecie Vistula w Warszawie; Ewa Łączyńska-Widz - dyrektorka BWA w Tarnowie oraz dr Joanna Dudek - artystka, dyrektorka Galerii Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu.

Nagrodzeni

Nagrody regulaminowe otrzymali:

Grand Prix - Nagroda Prezydenta Miasta Kalisza 10.000 PLN:
Lukas Keysell za projekt "Universal Expression" / "Wyrażenie Uniwersalne"

Jury konkursu zdecydowało się docenić podjęcie uniwersalnego problemu języka. Ten język uniwersalny, w ujęciu artysty, nie byłby już narzędziem podziału, ale łączenia wspólnot, narodów, kultur i stylów życia. W interpretacji jury, autor projektu zmierza do zaskakującego uprzestrzennienia znaków, symboli, językowych zapisów i pisma. Ponadto, autor konsekwentnie poszukuje uniwersalnych składników ludzkiej komunikacji. Nakładanie symboli językowych, w jego dziele, wytwarza swoisty archetyp języka uniwersalnego i tego co wspólne dla wszystkich kultur. Jury uznało, że nie ma bardziej aktualnego przesłania dla świata niż to, które wyraża autor pracy.

Co ciekawe, jego projekt można oglądać w wirtualnej rzeczywistości, dzięki goglom VR.

Nagroda Galerii Sztuki im. Jana Tarasina 3.000 PLN oraz wystawa indywidualna
Nagroda Galerii BWA w Tarnowie 3.000 PLN oraz pobyt studyjny:
Dominik Ritszel za projekt "Studium postaci"

Jury konkursu postanowiło docenić projekt "Studium postaci" Dominika Ritszela rozpoznając w nim swoisty manifest antropologiczny. Autor, odwołując się do archiwalnych filmów z okresu zimnej wojny, wraca do czasów podziału świata spolaryzowanego na dwa przeciwstawne i wrogie sobie bieguny. Techniki dyscyplinowania człowieka, przedstawione w filmie, z punktu widzenia autora projektu, wytwarzają syndrom człowieka masowego "pozbawionego właściwości" i wszelkich cech indywidualnych. Jury odczytało projekt jako głos w obronie jednostki i jej suwerenności. Aktualność tego głosu jest szczególnie doniosła dzisiaj, tj. w okresie panowania społeczeństwa nadzoru i wielorakich urządzeń bezpieczeństwa, które skłonne są traktować jednostkę bardziej jak masę, populację lub zasób, a nie obywatela lub osobę.

Wyróżnienia honorowe:
Monika Drożyńska
Paulina Łuczak
Karolina Zielazek-Szeska

Projekt Moniki Drożyńskiej zatytułowany "Obrusy", odwołujący się do celebracji życia i symbolu stołu jako miejsca spotkań. Stół, przykryty obrusem, staje się w tym dziele, swoistym symbolem czasu przyjaźni i wspólnego celebrowania dni wolnych.

Projekt Pauliny Łuczak, zatytułowany "Bez tytułu", znakomicie ujawnia związek procesu tworzenia z procesem destrukcji, kryjący się w każdym zamierzeniem artystycznym. Powoływanie dzieła do istnienia i akt anulowania dzieła podążają tutaj ręka w rękę. Artystka przypomina nam także, że każde dzieło ma swój awers i rewers.

Projekt Karoliny Zielazek-Szeskiej zatytułowany "Śniący", w oczach jury, okazał się znakomitą demonstracją sztuki zwróconej w stronę natury. Autorski projekt artystki uzupełniany jest przez niezaprojektowaną, nieintencjonalną i trudną do kontrolowania „współpracę” świata natury.

Uczestnicy wystawy: Monika Drożyńska, Lidia Głazik, Artur Janasik, Lukas Keysell, Michalina W. Klasik, Piotr C. Kowalski, Paulina Łuczak, Tadeusz Moskała, Horacy Muszyński, Dominik Ritszel, Wiktoria Walendzik, Małgorzata Wrzosek, Karolina Zielazek-Szeska.

Organizatorem konkursu była Galeria Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu i Miasto Kalisz. Patronat honorowy nad wystawą objął Krystian Kinastowski, prezydent Kalisza. Partnerem wystawy była Fundacja Artystyczna Podróż Hestii.

Wystawa będzie prezentowana w galerii do końca stycznia 2021 roku. Poszczególne prace będą prezentowane publiczności online.


Widzisz wypadek? Coś cię zaniepokoiło? Chcesz się czymś pochwalić?

Pisz do nas na: [email protected]
lub zostaw nam wiadomość na facebooku

Obserwuj nas także na Google News

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto