Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wystawa "Przestrzenna czułość dźwięku" w Galerii Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu

OPRAC.:
Bartłomiej Hypki
Bartłomiej Hypki
Wystawa "Przestrzenna czułość dźwięku" w Galerii Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu
Wystawa "Przestrzenna czułość dźwięku" w Galerii Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu Rafał Kolasiński - zdjęcie instalacji Soundscape Jana Ankiersztajna
Wystawa "Przestrzenna czułość dźwięku" jest realizacją projektu nagrodzonego w 4. edycji "Konkursu dla kuratorów", ogłoszonego w 2020 roku przez Galerię Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu. Wernisaż odbędzie się 17 czerwca o godz. 19. Wystawę można obejrzeć do 28 sierpnia.

"Przestrzenna czułość dźwięku" to wystawa zbiorowa przedstawicieli polskiej sztuki współczesnej, poświęcona zmysłowi słuchu. Celem ekspozycji prac jest uświadomienie szczególnej obecności dźwięku w architekturze oraz sposobów jego kreowania poprzez architekturę.

Twórcy prezentowani na wystawie w swoich wypowiedziach dotykają problemu przebodźcowania fonosfery nadmiarem hałasu. Zagadnienie to jest niebywale aktualne dla pomysłodawczyni wystawy Agnieszki Sukienniczak i prezentowanych przez nią artystów. Nadmiar zgiełku oraz wszechobecne treści i komunikaty wpływają na jakość naszego życia. Odbiorca znajdzie zatem pośród dzieł różnorodne środki przekazu: wideo, nagrania dźwiękowe czy interaktywną instalację. Ekspozycja ma być zachętą do chwilowego "zatrzymania" odbiorcy tak, by zdołał usłyszeć i poczuć zarówno same dźwięki, ale także by refleksja na temat obecności brzmień była dodatkowym narzędziem poznawania ukrytych kształtów architektury. Wystawa "Przestrzenna czułość dźwięku" staje się pretekstem do podjęcia dyskusji na temat miejskiej architektury z pomocą narzędzia, jakim jest akustyka przestrzeni.

Kaliski grunt

Temat wystawy może przynieść nowe spojrzenie na wybrane kaliskie budynki, na przykład: Teatr im. Wojciecha Bogusławskiego czy akustyczny potencjał architektury kaliskiego śródmieścia. Na obecność tematu brzmienia w przestrzeni miejskiej uwagę kuratorki zwróciły też takie kaliskie obiekty, jak rzeźba Muzykanci projektu Mariana Banasia oraz Fabryka Fortepianów i Pianin Calisia wraz z jej znaczeniem dla przemysłu muzycznego w Kaliszu. Treść wystawy stanowić będą zebrane dzieła sztuki współczesnej, odnoszące się do tematu poruszanego przez kuratorkę. Wśród zaproszonych artystów znajdują się: Jan Ankiersztajn, Zuzanna Dembiec, Christina Everts, Katarzyna Krakowiak, panGenerator, Franciszek Sterczewski.

Wystawa "Przestrzenna czułość dźwięku" powstała pod opieką merytoryczną dr hab. Marty Smolińskiej, prof. UAP. Patronem honorowym wystawy jest SARP Poznań, patronat medialny nad wystawą objęli: Fundacja Na Dużą Skalę, Notes na 6 Tygodni oraz pismo dla ludzi z poczuciem przestrzeni: Architektura & Biznes.

Zobacz także:

Teatr w Kaliszu. Premiera Masłowskiej na deskach Bogusławskiego

Teatr w Kaliszu. Premiera Masłowskiej na deskach Bogusławski...

Rewitalizacja plant miejskich w Kaliszu. Nowe ławki... i śmietnisko przy koszach

Rewitalizacja plant miejskich w Kaliszu. Nowe ławki i... śmi...


Obserwuj nas także na Google News

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto