Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wystawa w Archiwum Państwowym poświęcona zagładzie elit

ESA
Archiwum Państwowe w Kaliszu otworzyło dwie nowe wystawy. Jedna z nich poświęcona jest zagładzie wielkopolskich elit od 1939 do 1941 roku, druga natomiast wspomina kaliskie elity zamordowane w Katyniu.

„Zagłada wielkopolskich elit 1939-1941” to wystawa przygotowana przez Agnieszkę Łuczak i Agnieszkę Pietrowicz Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi. Na kilkunastu planszach o wymiarach 100 na 200 centymetrów autorki przedstawiły działania okupanta wobec elit wielkopolskich, głównie grupy przywódczej, inteligencji , elit politycznych, wojskowych, nauczycieli, duchowieństwa, a także ludzi, którzy mogą być zagrożeniem dla III Rzeszy. Na wystawie szeroko omawiana jest również operacja Tannenberg.Podczas otwarcia wystawy wykład na temat tej operacji wygłosił Tomasz Cieślak z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej w Poznaniu.

- Operacja Tannenberg wpisuje się w tzw. generalny plan wschodni. Nazistowskie Niemcy stworzyły sobie przed 1939 rokiem ramy generalnego planu wschodniego. Polegało to na wyższości rasy niemieckiej, przestrzeni życiowej dla Niemców, a także naporu na Wschód. Na drodze tego generalnego planu wschodniego stał naród polski, który oni chcieli w dużej części wymordować lub zrobić siłę niewolniczą – zaczął Tomasz Cieślak.

Poznańskiej wystawie towarzyszyła prezentacja wystawy regionalnej pt. „Kaliszanie – ofiary zbrodni katyńskiej”. Kaliską wystawę m. in. w oparciu o materiały z zasobu Archiwum Państwowego w Kaliszu przygotowali wspólnie pracownicy archiwum i płk dr Krystiana Bedyńskiego, który napisał książkę o tym samym tytule i posiada wiele własnych materiałów.

- _Na tych zdjęciach, które są zamieszczone na tej wystawie są nauczyciele, oficerowie zawodowi, lekarze, policjanci, powstańcy. Chcieliśmy pokazać, że te ofiary wykonywały różne zawody, pochodzą z różnych kręgów społecznych. Nie udało się pokazać wszystkich, ale ja dotarłem do 210 ofiar, do ich rodzin _– opowiada płk dr Krystian Bedyński.

Wystawy odbyły się w ramach VI Marcowego Maratonu Archiwalnego. W otwarciu wystawy uczestniczyli uczniowie Zespołu Szkół Ekonomicznych w Kaliszu.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto