Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wystawa w Archiwum Państwowym w Kaliszu. „Niepodległa. Historie z rodzinnych archiwów”

Ewelina Samulak-Andrzejczak
Ewelina Samulak-Andrzejczak
Archiwum Państwowe w Kaliszu
Przechowywane w domowych zbiorach dokumenty, fotografie, albumy, pamiętniki, rękopisy, afisze, odznaczenia, militaria i inne pamiątki stanowią wyjątkowe świadectwo historii. Udowadnia to nowa wystawa i katalog przygotowany przez Archiwum Państwowego w Kaliszu.

„Niepodległa. Historie z rodzinnych archiwów” - promocja katalogu i wystawy pod takim tytułem miała miejsce w miniony piątek w kaliskim Archiwum Państwowym. Tym samym kaliska placówka wpisała się w obchody odzyskania przez Polskę niepodległości, jubileuszu zwycięskiej bitwy warszawskiej oraz w ogólnopolski projekt archiwów państwowych „Archiwa Rodzinne Niepodległej”.

Celem projektu, realizowanego przez 33 archiwa państwowe było udzielenie fachowej pomocy rodzinnym archiwistom, ale też pozyskanie cennych i unikalnych materiałów związanych z odzyskaniem niepodległości i odbudową państwa polskiego w latach 1918-1939, w postaci oryginałów lub cyfrowych kopii wykonanych przez archiwum. Akcja Archiwum Państwowego w Kaliszu zakończyła się sukcesem.

Wystawę przygotowali pracownicy Archiwum Państwowego w Kaliszu: Małgorzata Szczepaniak i Grzegorz Waliś, pod kierownictwem dr Grażyny Schlender i wsparciu technicznym Tomasza Dalinkiewicza. Podczas uroczystej wystawy Grażyna Schlender, dyrektor kaliskiego archiwum omówiła pokrótce ideę całego przedsięwzięcia, który jest ukłonem w stronę darczyńców przekazujących swoje rodzinne pamiątki. Dyrektor zwróciła uwagę na wagę archiwaliów, które mają wartość nie tylko emocjonalną, lecz przede wszystkim historyczną, tworząc tym samym „Historie z rodzinnych archiwów”. Odzwierciedleniem wystawy jest katalog, który otrzymali uczestnicy spotkania. Wśród gości znaleźli się darczyńcy Anna Jabłkowska-Klimas, Alina Kałużna, Józef Kaczkowski, Jan Mak, Stanisław Perliński, Marek Wróbel, Małgorzata Wrotkowska. Wystawa w Archiwum Państwowym złożona jest z 55 dokumentów przekazanych przez 19 darczyńców. Archiwalia podzielono na 11 grup tematycznych: walka o niepodległość i granice II RP, odbudowa Kalisza, służba wojskowa, polityka, organizacje społeczne, życie na emigracji, religia, handel i rzemiosło, oświata, sport, znani kaliszanie.

Wystawę przygotowali pracownicy Archiwum Państwowego w Kaliszu: Małgorzata Szczepaniak i Grzegorz Waliś, pod kierownictwem dr Grażyny Schlender i wsparciu technicznym Tomasza Dalinkiewicza.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto