Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wystawa w muzeum. Siedem wieków kaliskiego złotnictwa [FOTO]

Bartłomiej Hypki
Wystawa w muzeum. Siedem wieków kaliskiego złotnictwa
Wystawa w muzeum. Siedem wieków kaliskiego złotnictwa Bartłomiej Hypki
Wystawę poświęconą historii kaliskiego złotnictwa otwarto w środę w Muzeum Okręgowym Ziemi Kaliskiej. Zjechały na nią złote zabytki z całej Polski m.in. z Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Archidiecezjalnego w Poznaniu, Archiwum Państwowego w Poznaniu, czy Muzeum Okręgowego w Lesznie.

Sylwia Kucharska, dyrektor kaliskiej placówki dziękowała podczas wernisażu wszystkim, którzy pomogli ją zorganizować, w tym dr Ewie Andrzejewskiej, która opracowała całą koncepcję wystawy.

- Mam wielką nadzieję, że wystawa będzie cieszyć się dużą popularnością - mówiła Kucharska.

Wystawa prezentuje siedem wieków kaliskiego złotnictwa, ale - jak stwierdziła dr Ewa Andrzejewska, kurator zbioru działu sztuki w kaliskim muzeum - jego początków można szukać o wiele wcześniej, nawet w XI wieku.

- To najstarsze złotnictwo nie doczekało się do dzisiaj żadnej monografii. Nadal jest białą kartą - mówiła Andrzejewska podczas wernisażu. - Najlepiej rozpoznane jest złotnictwo kaliskie XIX wieku, co zawdzięczamy badaniom i publikacjom obecnego tutaj Ryszarda Bobrowa.

Eksponaty na wystawie są prezentowane w kilku działach tematycznych. Dzieła miejscowych złotników uzupełnia wybór portretów i innych źródeł ikonograficznych ukazujących wyroby złotnicze. Jednym z ważnych wątków narracyjnych wystawy jest asortyment wyrobów złotniczych o przeznaczeniu świeckim, zwłaszcza ozdób stroju i biżuterii. Muzeum na wystawę zakupiło także okazało bulierę, rodzaj naczynia stołowego, służącego do podgrzewania i dystrybucji wody, datowaną na lata 1834-1854. Cechowana jest imiennym znakiem Jana, kaliskiego złotnika Fryderyka Sucka.

Zwiedzający wystawę mogą oglądać także aranżację wnętrza dawnej pracowni złotniczej z tradycyjnym wyposażeniem.

Wydarzeniem towarzyszącym wystawie będzie sesja popularno-naukowa poświęcona złotnictwu i biżuterii. Rozpocznie się ona 1 grudnia, o godzinie 12 w przypadający podczas trwania wystawy dzień św. Eligiusza Biskupa, patrona złotników.

Zobacz także: Produkty „light” pod lupą. Czy na pewno są zdrowe?

Byłeś świadkiem interesującego wydarzenia? Napisz do nas: [email protected]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto