Z REGIONU: W Pleszewskim Centrum Medycznym wykonywane są zabiegi ablacji ZDJĘCIA

red
Ablacja to najskuteczniejsza metoda leczenia zaburzeń rytmu serca; metoda ratująca życie. Na mapie tych ośrodków, które się tym zajmują, znalazło się Pleszewskie Centrum Medyczne.

Eksperci nie pozostawiają złudzeń: gwałtownie zwiększa się liczba osób cierpiących na arytmie serca. Tymczasem jak wynika z danych, które przedstawiono na konferencji naukowej związanej z 25. rocznicą wykonania w Polsce pierwszego zabiegu ablacji, liczba przeprowadzanych zabiegów jest wciąż dramatycznie niska. W całym kraju wykonuje się rocznie około 3 tys. zabiegów. Tymczasem tylko migotanie przedsionków to problem, który może dotyczyć nawet 400 tys. Polaków. Szacuje się, że 3 procent osób po 20 roku życia cierpi na zaburzenia rytmu serca.

Teraz pleszewianie, żeby ratować swoje serce - arytmie są śmiertelnie niebezpieczne, nie muszą już szukać innych ośrodków. W Pleszewskim Centrum Medycznym od lipca z powodzeniem przeprowadzane są zabiegi ablacji. Przeszło go już dziewięciu pacjentów. -To niebagatelny projekt, który od samego początku został bardzo dobrze zaplanowany. Projekt był zgodny z mapą potrzeb zdrowotnych oraz z priorytetami dla Regionalnej Polityki Zdrowotnej Województwa Wielkopolskiego - podkreślał prezes Błażej Górczyński i dodał, że udało się również pozyskać z Narodowego Funduszu Zdrowia kwotę 1,2 mln złotych na realizację zabiegów ablacji. Pozwoli to na przeprowadzenie 7 ablacji miesięcznie.

Do tego, żeby pleszewski szpital dołączył do ośrodków, w których przeprowadza się ablacje potrzebny był sprzęt i ludzie. Potrzebne były również pieniądze. Całkowity koszt rozbudowy i doposażenia Pracowni elektrofizjologii przy Oddziale Kardiologicznym wyniósł blisko 3,5 mln złotych. Władzom szpitala udało się pozyskać na ten cel 1 mln złotych dotacji z rezerwy ogólnej budżetu państwa oraz 250 tys. z budżetu powiatu.

Jak podkreślał prezes Błażej Górczyński inwestycja nie byłaby możliwa bez wsparcia posłów: Jana Mosińskiego, Tomasza Ławniczaka oraz Wojewody Wielkopolskiego i powiatu pleszewskiego. - Bardzo dobrze oceniałem pracę pleszewskiego szpitala, dlatego postanowiłem wesprzeć starania zarządu szpitala o dofinansowanie tej inwestycji. I udało się pozyskać na ten cel środki z dotacji celowej - podkreślał poseł Jan Mosiński i dodał, że wspólnie z kolegami parlamentarzystami będzie wspierać starania o kolejne środki na rozpoczęcie II etapu i rozpoczęcia rozbudowy, modernizacji i doposażenia bloku operacyjnego wraz z Oddziałem Anestezjologii i Intensywnej Terapii.

Ablacja to szansa dla pacjentów, którzy mają problemy kardiologiczne. Jest metoda leczenia pacjentów z zaburzeniem rytmu serca, tzw. częstoskurczem. Polega na tym, że lekarze najpierw dokładnie określają zaburzenie rytmu i precyzyjnie lokalizują miejsce odpowiedzialne za jego powstawanie. Następnie przez tętnice lub żyły wprowadzają do serca specjalną elektrodę ablacyjną, której końcówka zostaje rozgrzana prądem o częstotliwości radiowej do temperatury ok. 50 stopni. To wystarcza, by uszkodzić tkankę na tyle, żeby zablokować jej możliwość przewodnictwa elektrycznego, a tym samym powstrzymać arytmię. Zabieg pozwala na wyleczenie większości pacjentów.

- Realizacja projektu przyczyni się do poprawy profilaktyki i leczenie, a także zapobiegania następstwom nadkomorowych zaburzeń rytmu serca poprzez zwiększenie ich dostępności. Obecnie prowadzimy ablacje zaburzeń rytmów nadkomorowych, które są profilaktyką przed ciężkimi zdarzeniami mózgowymi i sercowo - naczyniowymi. Zabiegi odbywają się przy współpracy z poznańską kliniką na Długiej - tłumaczył ordynator Oddziału Kardiologicznego dr n. med. Tomasz Wardęga.

Pleszewskie Centrum Medyczne jest jednym z dwóch ośrodków w Wielkopolsce, w którym pacjenci mają zapewnioną na miejscu kompleksową opiekę kardiologiczną: leczenie inwazyjne ( pracownia hemodynamiki i elektrofizjologii), leczenie zachowawcze ( Oddział Intensywnej Opieki Kardiologicznej i Oddział Kardiologiczny), rehabilitację kardiologiczną (Oddział Rehabilitacji Kardiologicznej) oraz opiekę ambulatoryjną (Poradnia kardiologiczna).

Znamy decyzję w sprawie trzeciej dawki szczepionki.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie