Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zabytki w Kaliszu. Są pieniądze z Ministerstwa Kultury na remont kaliskich świątyń ZDJĘCIA

Bartłomiej Hypki
Bartłomiej Hypki
"Krakowianka"
"Krakowianka" Bartłomiej Hypki
Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego ogłosił wyniki I naboru w programie "Ochrona zabytków". Dofinansowanie w 2021 roku otrzymają dwie kaliskie świątynie - katedralna pw. św. Mikołaja oraz kościół franciszkanów. Jakie pracą mają zostać wykonane za ministerialne pieniądze?

Wśród pięciu wnioskodawców z Kalisza, zabiegających o wsparcie z budżetu ministerstwa, dotacje na prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane przy zabytkach wpisanych do rejestru zabytków otrzymało dwóch beneficjentów.

Prace przy wieży katedry

Rzymskokatolicka Parafia Katedralna pw. św. Mikołaja w Kaliszu pozyskała dotację w wysokości 370 tys. zł na kontynuację prac konserwatorskich i restauratorskich przy elewacji kościoła ˗ etap IX.

- W ramach dotacji prowadzone będą dalsze prace przy renowacji wieży katedry, dokładnie jej górnej części - tłumaczy ksiądz prałat Adam Modliński, proboszcz parafii katedralnej w Kaliszu.

Na renowację "Krakowianki"

Natomiast dotację w wysokości 200 tysięcy złotych otrzymał klasztor franciszkanów na realizację prac konserwatorskich polichromii, odkrytych w kościele św. Stanisława Biskupa i Męczennika.

- Malowidło przedstawiające kobietę trzymającą kościół zostało odkryte podczas prac remontowych dwa lata temu. Natomiast przed wejściem do kaplicy Męki Pańskiej odkryto wówczas kurtynę. Malunki zostaną oczyszczone, przygotowana zostanie dokumentacja i określony czas ich powstania. Nie wiadomo czy powstały one za czasów Kazimierza Wielkiego, kiedy przebudowywał nawę kościoła, czy może później. Następnie malowidła zostaną odnowione - tłumaczy Waldemar Ułanowicz, gwardian klasztoru franciszkanów w Kaliszu.

Kim jest tajemnicza kobieta? Przez swoje czerwone korale oraz suknię nazywana jest na razie roboczo i z humorem "Krakowianką" lub "Łowiczanką".

- Możemy na razie tylko gdybać, kto to może być. Gdyby to malowidło powstało za czasów Kazimierza Wielkiego - jak i św. Krzysztof - moglibyśmy powiedzieć, że to jego babcia, błogosławiona Jolenta. To także może być św. Jadwiga Śląska - dodaje o. Waldemar Ułanowicz.

W ramach prac dokończona zostanie też renowacja malowideł przedstawiających odbicie okien w prezbiterium.

Przypomnijmy również, że podczas niedawnego remontu świątyni w prezbiterium odkryto malowidło ścienne o imponujących rozmiarach 16 na 5 metrów, które przedstawia postać świętego Krzysztofa z dzieciątkiem na ręku i z kwitnącą lilią. Najprawdopodobniej jest największym w Polsce i jednym z najstarszych w Europie. Pochodzi prawdopodobnie z przełomu XIII i XIV wieku.

Zobacz także:

Rocznica urodzin rzeźbiarza Jerzego Jarnuszkiewicza, autora pomnika Adama Asnyka w Kaliszu

Rocznica urodzin rzeźbiarza Jerzego Jarnuszkiewicza, autora ...


Widzisz wypadek? Coś cię zaniepokoiło? Chcesz się czymś pochwalić?

Pisz do nas na: [email protected]
lub zostaw nam wiadomość na facebooku

Obserwuj nas także na Google News

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto