Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zamiast ubezpieczeń praca na czarno?

Elżbieta Bielewicz
Maria Łakomiak: – Zwykle  w roku rezygnuje z działalności około tysiąca firm
Maria Łakomiak: – Zwykle w roku rezygnuje z działalności około tysiąca firm Elżbieta Bielewicz
W Kaliszu, średnio w roku, około tysiąc osób decyduje się na utworzenie własnej firmy. I brzmiałoby to optymistycznie, gdyby nie fakt, że w tym samym czasie tyle samo podmiotów, a nawet więcej, wnosi o wykreślenie z ewidencji działalności gospodarczej.

Samozatrudnieni, parający się głównie handlem i usługami, nie wytrzymują konkurencji z marketami, spółkami, korporacjami. Gwoździem do trumny są dla nich także rosnące składki na ubezpieczenie społeczne.

W 2006 roku w Wydziale Komunikacji i Ewidencji Działalności Gospodarczej Urzędu Miejskiego w Kaliszu zarejestrowano 1055 firm, a wykreślono 1368. Rok później 958 i 1124. W 2009 powstały 934 firmy, a zamknęło działalność 970. Trochę lepiej było w roku ubiegłym, kiedy zarejestrowano 981 firm, a wykreślono 946.

– Do dnia 13 października roku bieżącego zarejestrowaliśmy 669 firm, a wykreśliliśmy 2670 – mówi Maria Łakomiak, zastępca naczelnika Wydziału Komunikacji i Ewidencji Działalności Gospodarczej UM w Kaliszu. – Ta wysoka liczba wykreśleń ma związek z czyszczeniem danych i ich przenoszeniem do Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczej. W grupie firm obecnie wykreślonych są i te, które już od wielu lat nie prowadziły działalności. Nie znamy dokładnie powodów, dla których samozatrudnieni rezygnują z własnej firmy. Zapewne dla wielu było to nieopłacalne.

– W kwietniu zamknąłem firmę – po dwóch latach korzystania z ulgi, bo nie było mnie stać na odprowadzanie składek do ZUS w pełnym wymiarze – mówi Tomasz, który handlował częściami samochodowymi. – To jest około 900 zł! A tyle to ja nie zawsze zarobiłem w miesiącu. Teraz będę musiał pracować na czarno. Wysokie składki ubezpieczeń społecznych zabijają większość takich firm, jak moja. Powinny być niższe albo zależne od dochodu.

W Kaliszu przeważająca liczba nowo rejestrowanych firm, jako rodzaj działalności gospodarczej wybiera handel. Niestety, nawet wtedy, gdy handlują bez dodatkowych opłat, pod chmurką, coraz trudniej im konkurować z hipermarketami. Niełatwo także tym, którzy mimo wszystko, chcą wziąć swój los we własne ręce.

W 2010 roku na dotacje, na otwarcie działalności gospodarczej, Powiatowy Urząd Pracy w Kaliszu przeznaczył 4 miliony 900 tysięcy zł, obdzielając nimi 254. nowych przedsiębiorców. W tym roku środki, jakimi dysponuje są kilka razy mniejsze.

– Na dotacje dla bezrobotnych chcących otworzyć własną działalność, jak dotąd, mogliśmy przeznaczyć jedynie 944 tysiące złotych, a to wystarczyło tylko dla 41 chętnych – tłumaczy Agnieszka Pazdecka, z-ca dyrektora PUP w Kaliszu. – Aby obdzielić jak najwięcej osób musieliśmy zmniejszyć kwotę dotacji z około 19 do 16 tysięcy złotych.

Dla wielu bezrobotnych, szczególnie w średnim wieku, samozatrudnienie to ostatnia szansa, by utrzymać się na powierzchni i nie prosić o zasiłek. Ale jak widać, koła ratunkowe trafią do nielicznej grupy...

Wiadomości z Twojego miasta prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
Prześlij nam swój artykuł lub swoje zdjęcia. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Masz firmę? Dodaj ją za darmo do Katalogu Firm.
Organizujesz imprezę? Poinformuj nas!

od 16 lat
Wideo

Widowiskowy egzamin dla policyjnych wierzchowców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto