Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zbiornik Wielowieś Klasztorna. Budowa ma ruszyć w 2019 roku

Andrzej Kurzyński
W Kaliszu zaprezentowano stan przygotowań do budowy zbiornika Wielowieś klasztorna
W Kaliszu zaprezentowano stan przygotowań do budowy zbiornika Wielowieś klasztorna Andrzej Kurzyński
Wielki zbiornik Wielowieś Klasztorna na rzece Prośnie ma chronić południową Wielkopolskę przed powodzią oraz suszą. Jego budowa ma ruszyć najwcześniej w 2019 roku.

Zbiornika Wielowieś Klasztorna na rzecee Prośnie powstanie na 93 kilometrze rzeki od ujścia do Warty. Obejmie on teren aż trzech powiatów: kaliskiego, ostrowskiego i ostrzeszowskiego oraz gminy: Sieroszewice, Godziesze Wielkie, Brzeziny, Kraszewice i Grabów nad Prosną. Dotychczas pod inwestycję wykupiono ponad 1253 hektary terenów. Do przejęcia pod zbiornik pozostały grunty od około 250 rolników o łącznej powierzchni około 606 hektarów, w tym trzy gospodarstwa znajdujące się w samej czaszy zbiornika. Jednak rozmowy z ich właścicielami zakończyły się bez rezultatu i wszystko wskazuje na to, że w tym przypadku niezbędne będzie skorzystanie z tak zwanej specustawy.

W poniedziałek w kaliskim ratuszu odbyło się spotkanie samorządowców z gmin, na terenie których zbiornik Wielowieś Klasztorna ma powstać z Krzysztofem Grabowski, wicemarszałkiem województwa wielkopolskiego oraz przedstawicielami Wielkopolskiego Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych w Poznaniu.

- Od wielu lat mówi się o budowie zbiornika. Ostatnie lata pokazują, że jest ona bardzo potrzebny. Ma on zabezpieczać region przed powodzią, ale też retencjonować wodę w terenie, gdzie zauważamy już stepowienie - podkreśla Krzysztof Grabowski. - Stan przygotowań do budowy zbiornika jest taki, że posiadamy już pozytywną decyzję środowiskową wydaną przez Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Poznaniu. Pozwala nam na przyspieszenie pewnych działań. Sama decyzja nie jest jeszcze prawomocna, ponieważ jedno stowarzyszenie ekologiczne z Oświęcimia odwołało się od niej.

Zbiornik Wielowieś Klasztorna ma zabezpieczyć południową Wielkopolskę przed powodzią oraz suszą. Inwestycja ma kosztować około 875 milionów złotych.

- Występujemy o finansowanie do rządu. Na tę inwestycję można pozyskać środku unijne, a dofinansowanie może wynieść 85 proc. Odbyliśmy w tej sprawie rozmowy w Ministerstwie Finansów i były one bardzo pozytywne - dodaje wicemarszałek Grabowski.

Jak dodaje Arkadiusz Błochowiak, dyrektor Wielkopolskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Poznaniu.zbiornik Wielowieś Klasztorna został ujęty jako jedna z 5 najważniejszych inwestycji hydrotechnicznych w Polsce.

Na inwestycję z niecierpliwością czekają władze Kalisza.

- Na mapach zagrożenia powodziowego jesteśmy niestety cały czas obecni, dlatego możemy wspierać tylko Pana marszałka i prosić posłów o wstawiennictwo żeby inwestycja ruszyła – mówi Grzegorz Sapiński, prezydent Kalisza. - Miasta nigdy nie będzie stać, żeby samemu zapobiec powodzi. To są inwestycje krajowe. Oczywiście robimy przeglądy wałów przeciwpowodziowych przy współpracy z odpowiednimi instytucjami, ale są to działania doraźne i w skali mikro.

Jeśli znajdą się pieniądze, to budowa zbiornika ma ruszyć najwcześniej pod koniec 2019 roku. Inwestycja miałaby zostać zakończona w 2023 roku.

Byłeś świadkiem interesującego wydarzenia? Napisz do nas: [email protected]

Zobacz także: Lekka sałatka owocowa z kozim serem. Idealna na letnie dni

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto