MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Zburzenie Kalisza w 1914 roku. Zobacz koloryzowane zdjęcia. ZDJĘCIA

AND
Tak wyglądał Kalisz po zburzeniu w 1914 roku
Tak wyglądał Kalisz po zburzeniu w 1914 roku
W sierpniu 1914 roku, czyli w pierwszych dniach I wojny światowej, Kalisz został niemal doszczętnie zburzony przez Niemców. Wówczas świat obiegły fotografie i pocztówki przedstawiające zniszczone miasto. Dzięki nowoczesnym technologiom możemy dzisiaj zobaczyć koloryzowane zdjęcia zburzonego Kalisza.

Sierpień 1914 roku był najtragiczniejszym okresem w dziejach Kalisza. 2 sierpnia, a więc nazajutrz po wypowiedzeniu wojny Rosji, do miasta wkroczyły pierwsze oddziały niemieckie. 3 sierpnia rano dotarł tu II batalion pruskiego 155 pułku piechoty dowodzony przez Hermanna Preuskera. Tej samej nocy po raz pierwszy polała się krew. Wiele wskazuje na to, że na skrzyżowaniu ulic Kazimierzowskiej i Śródmiejskiej przypadkowo ostrzelały się dwa patrole pruskie. Pewnym jest, że zginęło 6 żołnierzy oraz 21 cywilów. Preusker oskarżył kaliszan o podstępny napad, nałożył na miasto kontrybucję w wysokości 50 tys. rubli i wziął zakładników, wśród których znalazł się m.in. prezydent miasta Bronisław Bukowiński.

Na rozkaz Preuskera śródmieście zostało ostrzelane, wybuchły pożary i doszło do exodusu mieszkańców, którzy w popłochu opuszczali rodzinne domy. 7 sierpnia wojska pruskie zastąpiły dwa bataliony pułku Landwery z Saksonii dowodzone przez płk. Paula Hoffmanna. Znów doszło do wymiany ognia, ponoć z powodu galopującego konia, który wpadł pomiędzy obozujących na rynku Saksończyków. Ktoś strzelił do zwierzęcia, ktoś inny wzywał lekarza do rannych i w efekcie żołnierze zaczęli strzelać w okna okolicznych kamienic, szukając tam snajperów. Spłonął ratusz, a w trakcie rabunków, którym sprzyjał powstały chaos, wybuchły kolejne pożary. Rabunki i podpalenia trwały jeszcze przez dwa tygodnie.

Między 4 a 22 sierpnia w gruzach legło ponad 400 budynków mieszkalnych, dziewięć zakładów przemysłowych, a także ratusz, kościół, teatr, poczta i telegraf. Straty oceniono na gigantyczną kwotę 33,6 mln rubli. W końcu roku w Kaliszu pozostało około 5 tysięcy z 65 tysięcy przedwojennych mieszkańców.

ZOBACZ TAKŻE:

Wyjątkowe zdjęcia Kalisza. Tak wyglądał przed 50, a nawet sp...


Obserwuj nas także na Google News

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto