Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ze sprzedażą mieszkań będzie kiepsko, z wynajmem – wspaniale. Pośrednicy nieruchomości o II kwartale 2022 r.

Przemysław Zańko-Gulczyński
Przemysław Zańko-Gulczyński
Pośrednicy nieruchomości spodziewają się dalszego wysokiego popytu na mieszkania na wynajem oraz wzrostu czynszów.
Pośrednicy nieruchomości spodziewają się dalszego wysokiego popytu na mieszkania na wynajem oraz wzrostu czynszów. Krystian Dobuszyński / Polska Press / ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE
Sprzedaż mieszkań, zwłaszcza większych, będzie słaba – prognozują agenci nieruchomości. Lokale będą także sprzedawać się dłużej. Możliwe jednak, że wzrośnie zainteresowanie kupnem mieszkania pod wynajem, gdyż w związku z napływem uchodźców z Ukrainy pośrednicy spodziewają się ogromnego popytu na rynku najmu, co dla właścicieli oznacza większe zyski.

Spis treści

Sprzedaż mieszkań w dół. Pogarszają się nastroje wśród pośredników

Na temat bieżącej i przyszłej sytuacji na rynku nieruchomości wypowiedzieli się agenci nieruchomości. W badaniu portalu Nieruchomosci-online.pl i Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu wzięło udział niemal 650 pośredników z całej Polski. Jak się okazuje, nastroje agentów dotyczące sytuacji na rynku są z kwartału na kwartał coraz gorsze, choć wciąż pozytywne. Najgorzej w tym środowisku oceniane są zmiany na rynku sprzedaży mieszkań.

– W ich opinii aż w sześciu [kategoriach – przyp. red.] widoczne jest spowolnienie. Chodzi o sprzedaż kawalerek, większych mieszkań, domów, działek, a także sprzedaż/wynajem lokali biurowych i usługowych – mówi Alicja Palińska z działu analiz Nieruchomosci-online.pl.

Jak pokazało badanie, w ocenie pośredników najbardziej pogorszyła się sytuacja w segmencie dużych mieszkań. Nie najlepiej było też w segmencie kawalerek. Wyraźnie dał się odczuć spadek popytu, wywołany m.in. coraz droższymi kredytami oraz niepewnością związaną z wojną na Ukrainie.

Indeks nastrojów pośredników w obrocie nieruchomościami
Indeks nastrojów pośredników w obrocie nieruchomościami Nieruchomosci-online.pl

W II kwartale kawalerki wrócą do łask. Będą kupować głównie inwestorzy?

Agentów zapytano także o prognozy na II kwartał br. W ocenie ponad połowy pośredników w kawalerkach nastąpi odbicie i popyt na nie wzrośnie. W przypadku dużych mieszkań wzrostu sprzedaży spodziewa się 45 proc. ankietowanych. W obu przypadkach przeważająca większość agentów spodziewa się utrzymania obecnych cen mieszkań lub dalszego ich wzrostu.

– Ceny mogą dalej rosnąć. Zwłaszcza na rynku pierwotnym, gdzie proces budowlany spotyka obecnie ogromne trudności ze względu na ciągły wzrost kosztów materiałów budowlanych i problemy z ich dostępnością. Deweloperzy nie mogą sobie pozwolić na sprzedaż poniżej kosztów wybudowania – zauważa Ewelina Szymańska z InHome Nieruchomości w Olsztynie.

Część agentów spodziewa się również wydłużenia procesu sprzedaży nieruchomości. Dotyczyć to jednak będzie tylko części kupujących.

– Uważam że mieszkania będą sprzedawać się dłużej ze względu na mniejszą liczbę klientów, w szczególności tych kredytowych. Jednak klienci gotówkowi ponownie otworzą portfele na zakupy inwestycyjne – uważa Marta Grzebińska z trójmiejskiej agencji MG Nieruchomości.

Kupowanie mieszkań pod wynajem może zyskać na popularności, gdyż wskutek napływu uchodźców z Ukrainy rynek najmu w Polsce przeżywa niespotykane ożywienie. Może to być jednak zjawisko stosunkowo krótkotrwałe, stąd nie wszyscy pośrednicy są zdania, że czeka nas większy ruch wśród inwestorów.

– Osoby, które chciały zainwestować pieniądze z uwagi na galopującą inflację, już to najprawdopodobniej zrobiły – komentuje Szymańska z InHome Nieruchomości.

Coraz wyższe czynsze najmu. Powód? Uchodźcy z Ukrainy

Wskutek napływu milionów uchodźców z Ukrainy na rynku najmu gwałtownie wzrósł popyt na lokale. Jak pokazuje badanie portalu Nieruchomosci-online.pl, w marcu 2022 r. bardzo poprawiły się nastroje pośredników dotyczące wynajmu kawalerek i większych mieszkań. Jak podano:

  • 80 proc. pośredników zauważyło znaczący wzrost zainteresowania kawalerkami na wynajem,
  • 84 proc. agentów odnotowało znaczący wzrost popytu na większe mieszkania do wynajęcia.

– Zainteresowanie jest na poziomie nigdy wcześniej niespotykanym. Odbieramy przynajmniej kilkadziesiąt telefonów dziennie z zapytaniem o nieruchomości do wynajęcia, a biuro prowadzimy w 35-tysięcznej miejscowości. Ceny najmu będą szybko rosły, a w związku z tym zwiększy się zainteresowanie kupnem lokali mieszkalnych pod wynajem – komentuje Aleksander Molenda z agencji Centrum Nieruchomości Molenda & Molenda w Bolesławcu.

Jednocześnie w największych miastach szybko rosną czynsze najmu, a dalszych podwyżek spodziewa się 81 proc. pośredników. Od czasu wybuchu wojny na Ukrainie średnie kwoty za najem wzrosły aż o 30–70 proc. w zależności od miasta. Osoby planujące zakup mieszkania z myślą o wynajmie uchodźcom powinny jednak mieć na uwadze, że nie wiadomo, jak długo utrzyma się wzmożony popyt na lokale na wynajem. Trudno bowiem stwierdzić, ilu Ukraińców i na jak długo pozostanie w Polsce.

– Wzrost zainteresowania najmem w tak dużej skali może mieć charakter krótko- lub średnioterminowy, ponieważ jest związany głównie właśnie z napływem uchodźców. Ponadto istotną barierą na rynku mieszkaniowym mogą być ograniczenia związane z podażą nowych oraz remontowanych lub wykańczanych nieruchomości. To efekt niedoboru pracowników, wzrostu kosztów pracy, drożejących kredytów oraz rosnących cen materiałów i energii – tłumaczy dr hab. Bogusław Półtorak, prof. Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu.

Co z rynkiem domów i działek? Za kupno domu płaci się dużo

Agenci nieruchomości podzielili się także swoimi obserwacjami na temat domów i działek na sprzedaż. Jak się okazuje, w marcu 2022 r. nastroje pośredników dotyczące sprzedaży domów pogorszyły się najbardziej, głównie z powodu wysokich cen.

– O ile w przypadku mieszkań wzrosty cen w relacji kwartał do kwartału w żadnym mieście wojewódzkim nie osiągnęły ostatnio wyniku dwucyfrowego, tak w przypadku domów już się to zdarzało. Nie bez znaczenia są też drożejące materiały i usługi remontowe, a także rosnące koszty ogrzewania i utrzymania dużej powierzchni – wylicza Palińska z Nieruchomosci-online.pl.

Większość pośredników jest zdania, że ceny domów w II kwartale 2022 r. pozostaną na obecnym poziomie lub wzrosną (przy czym liczniejsza jest grupa spodziewająca się wzrostów). Część agentów jest zdania, że drożejące kredyty mogą sprawić, że w drugiej połowie roku sporo osób budujących dom będzie zmuszonych sprzedać niedokończony budynek.

– Kosztorysy, które ludzie tworzyli rok, dwa lata temu, dzisiaj nie mają żadnego odzwierciedlenia w rzeczywistości. Nie każdy jest przygotowany finansowo na wzrost kosztów inwestycji, niektórych może zacząć to przerastać – ocenia Szymańska z InHome Nieruchomości.

Jeśli chodzi o rynek działek, pośrednicy są zdania, że nadal będą one chętnie kupowane. Problemem dla nabywców mogą być jednak wysokie ceny ziemi, które zdaniem 47 proc. agentów jeszcze wzrosną, a według 41 proc. pozostaną na obecnym poziomie. Zakupu nie ułatwi także ograniczona dostępność gruntów – w ocenie 63 proc. pośredników liczba ofert o sprzedaży ziemi pozostanie skromna.

od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ze sprzedażą mieszkań będzie kiepsko, z wynajmem – wspaniale. Pośrednicy nieruchomości o II kwartale 2022 r. - RegioDom.pl

Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto