Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Żegnaj "dziurello". Zbiornik na wodę na Głównym Rynku w Kaliszu zostanie zasypany ZDJĘCIA

Bartłomiej Hypki
Bartłomiej Hypki
Żegnaj "dziurello". Zbiornik na wodę na Głównym Rynku w Kaliszu zostanie zasypany
Żegnaj "dziurello". Zbiornik na wodę na Głównym Rynku w Kaliszu zostanie zasypany Bartłomiej Hypki
Gdy tylko została okryta, snuto domysły czym jest. Konserwowano ją, chroniono przed warunkami atmosferycznymi najróżniejszymi sposobami. Potem zastanawiano się jak ją wyeksponować. Ostatecznie zdecydowano się naszą drogą - dosłownie i w przenośni - "dziurellę" zakopać. Tak kończy się historia rząpi, czyli zbiornika na wodę na kaliskim Głównym Rynku.

Miała być archeologiczną sensacją. Obiekt związany z gospodarką wodną był nawet przez moment szubienicą. Rząpie odkryte 6 lat temu zajęło miejsce okazałego klombu przed kaliskim ratuszem. I w miarę upływu czasu oraz pochłanianych pieniędzy liczba jego przeciwników rosła. Pojawiła się nawet petycja do władz miasta o jej zasypanie, pod którą podpisało się 700 osób. Dla porównania - taka sama liczba ankiet wpłynęła w ramach konsultacji dotyczących modyfikacji komunikacji miejskiej w Kaliszu. Głos w sprawie zbiornika zabierali również specjaliści.

- Czy obiekt o nieustalonych wartościach zabytkowych zasługuje na trwałą, ogólnodostępną ekspozycję? - to odpowiedź toruńskiego oddziału Narodowego Instytutu Dziedzictwa na pismo konserwator zabytków z Kalisza w sprawie ekspozycji zbiornika.

- To największe znane mi rząpie w Polsce. Jego rozmiary mnie zachwyciły – podkreślała natomiast Urszula Sowina, prof. Instytutu Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk, autorka książki ”Woda i ludzie w mieście późnośredniowiecznym i wczesnonowożytnym. Ziemie polskie z Europą w tle”.

"Dziurellę" zakopać

Po latach wrzuconych w "dziurellę" pieniędzy i sporów przyszła decyzja wraz z remontem Głównego Rynku - zbiornik zasypać! Zanim jednak to się stanie, należy wykonać płytę fundamentową i osadzić duży zbiornik.

- Zbiornik, który będzie przechwytywał nadmiar wody deszczowej i stopniowo odprowadzał do kanalizacji, która jest dalej w ulicy. Po osadzeniu tych zbiorników, które będą musiały być przeprojektowane i zrobione w taki sposób, żeby uwzględniały przebieg tych murów, tak żebyśmy nie musieli ich rozbierać. To wszystko zostanie zasypane i wykonana będzie płyta - tłumaczy Krystian Kinastowski, prezydent Kalisza.

Zasypanie zbiornika pochłonie zatem kolejne 200 tysięcy złotych.

- Chciałoby się powiedzieć - wreszcie. Szkoda, że tak długo czekaliśmy i że tyle pieniędzy wyrzucono w błoto na kolejne zabezpieczenia. Teraz - jak to zwykle w Kaliszu - odezwą się głosy, że szkoda, że obiektu nie wyeksponowano, ale była to słuszna decyzja. Oczywiście, obiekt posiadał swoją wartość historyczną, bo mówił coś o przeszłości miasta, ale nie każde stare mury zasługują na ekspozycję. Należy uwzględnić też otoczenie takich zabytków archeologicznych. Centrum miasta to nie Zawodzie, a odkryty obiekt o urodzie ceglanego szamba, pasował do niego jak przysłowiowa pięść do oka. Żadna szklana szyba i inne pomysły na ekspozycję by tu nie pomogły. Paradoksalnie największym poszkodowanym jest sama archeologia. Teraz trzeba odbudować zaufanie do tej ważnej nauki, dzięki której możemy się sporo dowiedzieć o przeszłości naszego miasta. No i szkoda, że ofiarą dziurelli padł klomb - uważa historyk Maciej Błachowicz.

- Podobnej konstrukcja próżno szukać na innych miejskich rynkach. Po wielu latach i dyskusji o formie eksponowania np. czy zadaszyć czy pokazać w przestrzeni miejskiej jedynie obrys na powierzchni, budowla na podstawie decyzji konserwatora zostanie zasypana, zgodnie z projektem zatwierdzonym przez odpowiednie służby konserwatorskie. Mamy do czynienia prawdopodobnie z obiektem do celów gospodarczych, zatem można byłoby na powierzchni w sposób plastyczny umieścić info o znalezisku, mając na uwadze cele edukacyjno-oświatowe - tłumaczy archeolog Leszek Ziąbka.

Ostatecznie w miejscu "dziurelli" według projektu rewitalizacji Głównego Rynku w Kaliszu pojawi się klomb oraz mapa Europy z przebiegiem Szlaku Bursztynowego.

Zobacz także:

Ferie w Kaliszu. SWWS zaprasza dzieci i młodzież do kaliskie...

Wicemarszałek z gospodarską wizytą w gminie Godziesze Wielkie

Wicemarszałek z gospodarską wizytą w gminie Godziesze Wielkie ZDJĘCIA

Oddział szturmowy kaliskiej policji, lata 30. XX w.

Święto Policji. Kaliscy policjanci z czasów dwudziestolecia ...


Obserwuj nas także na Google News

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto