Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zielony balkon - jak go zrobić?

Redakcja
W ramach akcji „Więcej zielonego” od trzech tygodni zachęcamy czytelników do zakładania balkonowych ogródków zimowych. Dla wielu ludzi balkon jest jedynie dodatkową, rzadko używaną powierzchnią, przylegającą ...

W ramach akcji „Więcej zielonego” od trzech tygodni zachęcamy czytelników do zakładania balkonowych ogródków zimowych. Dla wielu ludzi balkon jest jedynie dodatkową, rzadko używaną powierzchnią, przylegającą do mieszkania, podczas, gdy prawda jest taka, że właściwie zagospodarowany, może stanowić nieodłączną część niemal każdego M3.

O pozytywnym wpływie posiadania całorocznego balkonu na zdrowie i samopoczucie człowieka pialiśmy już w poprzednich numerach. Dzisiaj natomiast zajmiemy się technicznym aspektem jego przeobrażenia w profesjonalne, przeszklone pomieszczenie, w którym nawet zimą można uprawiać delikatne i egzotyczne rośliny w temperaturze pokojowej. Warto przy tym dodać, że dobrze zabudowany balkon sprawia, że mieszkanie się nie wyziębia, a co za tym idzie - na ocieplanie domu potrzebna jest mniejsza ilość energii. To z kolei przyczynia się nie tylko do ograniczenia ponoszonych wydatków na ogrzewanie, ale również wspomaga ochronę klimatu poprzez zminimalizowanie emisji gazów cieplarnianych.

Niemal każdy balkon można przekształcić w ogródek zimowy na różne sposoby. Wariant konstrukcji, na który się zdecydujemy, uzależniony jest wyłącznie od naszej koncepcji i upodobań. Spośród różnorodnych, dostępnych na rynku rozwiązań, z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie.

Zasadniczo istnieją dwie podstawowe kategorie zabudowy balkonowej: konstrukcje ciepłe oraz konstrukcje zimne. W tzw. zimnym systemie zabudowy stosuje się szkła pojedyncze oraz profile nieizolowane. Tego typu zabudowy wprawdzie chronią balkon przed wiatrem, deszczem oraz absorbują ciepło promieniowania słonecznego, ale nie gwarantują one stabilnego mikroklimatu, potrzebnego do hodowli np. wrażliwych roślin tropikalnych - tłumaczy Edward Kuliński, właściciel firmy Kwadrum zajmującej się projektowaniem ogrodów i balkonów zimowych. Z tego powodu, osoby zainteresowane założeniem prawdziwie egzotycznego ogrodu zimowego, powinny raczej zdecydować się na zabudowę typu „ciepłego” – dodaje Kuliński.

Ogrody zimowe ciepłe zbudowane są z profili termoizolowanych, takich jak np. profile aluminiowe, drewniane oraz PCV, a ich wypełnienie stanowią zespolone szyby, z których jedna pokryta jest niewidoczną warstwą metalu szlachetnego, która przepuszcza światło, ale odbija promieniowanie cieplne, przekazując je z powrotem do wnętrza, dzięki czemu ciepło zostaje zatrzymane w pomieszczeniu. Tego typu konstrukcja umożliwia utrzymanie dosyć stabilnej temperatury wnętrza, choć niekoniecznie na poziomie temperatury w mieszkaniu – zaznacza pan Edward. Rodzaj zastosowanego szkła uzależniony jest także od kondygnacji – powyżej 6. piętra, ze względu na napór wiatru, szyby muszą być grubsze. Decydując się na założenie zamkniętego ogrodu na balkonie, powinno się również wziąć pod uwagę fakt, że takie przeszklone pomieszczenie wymaga regularnej wentylacji. Bez niej może ono bowiem przekształcić się w cieplarnię, której mikroklimat nie będzie korzystny ani dla roślin, ani dla człowieka.

Jeżeli chodzi o koszt zamiany zwykłego balkonu w zielone miejsce relaksu, to niestety nie jest on mały. W zależności od wybranej technologii za 1m2 zapłacimy od 600 do nawet 1300 zł. Zdecydowanie tańsze są oczywiście balkony zabudowywane systemem „zimnym”. W przypadku standardowego balkonu, koszt konstrukcji tego typu może wynieść od 3 do 5 tysięcy złotych – wylicza Edward Kuliński.

Jeśli ktoś, z różnych przyczyn, nie zdecyduje się na zabudowę balkonu, a mimo to pragnie mieć swój własny zimowy ogród, może z powodzeniem zastąpić egzotyczne rośliny różnego rodzaju bylinami, pnączami, czy miniaturowymi iglakami, które nie dość, że bez problemu przetrwają każdą pogodę, to jeszcze ukryte pod białą pierzyną śniegu, nadadzą balkonowi prawdziwie odświętny wygląd. Jednak nawet wówczas, gdy nie decydujemy się na zabudowanie balkonu, powinniśmy pomyśleć o ochronie rosnących na nim roślin przed wiatrem. Najlepszym sposobem jest zainstalowanie tzw. wiatrochronu od strony, z której zazwyczaj wieje najsilniej, tj. z północnego zachodu. W sklepach i centrach ogrodniczych można kupić różnego rodzaju osłony wykonane z rozmaitych materiałów (od plastiku po bambus), zabezpieczające rośliny przed niebezpiecznym dla nich wiatrem. Wybierając odpowiedni wiatrochron, należy pamiętać o tym, że nie może on całkowicie blokować przepływu powietrza. Ponadto, warto wiedzieć, że nie powinno się otaczać taką osłoną całego balkonu, gdyż wówczas narazilibyśmy rośliny na przeciągi jeszcze bardziej szkodliwe w skutkach niż sam wiatr.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielkopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto