Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Złota polska jesień w gminie Brzeziny. Zobacz piękno tamtejszych rezerwatów - "Olbina" i "Brzeziny" ZDJĘCIA

BH
Złota polska jesień w gminie Brzeziny. Zobacz piękno tamtejszych rezerwatów - "Olbina" i "Brzeziny"
Złota polska jesień w gminie Brzeziny. Zobacz piękno tamtejszych rezerwatów - "Olbina" i "Brzeziny" UG Brzeziny
Złota polska jesień zawitała do Brzezin. Tym bardziej zachęcamy do odwiedzenia gminy, gdzie znajdują się dwa piękne rezerwaty przyrody - "Olbina" i "Brzeziny".

Tereny gmina Brzeziny są pełne są walorów przyrodniczo-rekreacyjnych. Władze podkaliskiej gminy zachęcają do długich spacerów, wycieczek rowerowych, korzystania z ciepła i blasku promieni słonecznych.

Rezerwaty w gminie Brzeziny

Na terenie gminy znajdują się dwa rezerwaty - "Brzeziny" oraz "Olbina".

Pierwszy z nich leży po południowo-wschodniej stronie wsi Brzeziny. Obejmuje on powierzchnię 4,41 ha. Został utworzony w 1958 roku. Celem jego powstania jest ochrona jednego z najbardziej zasobnych stanowisk długosza królewskiego w województwie wielkopolskim. Jest to najokazalsza paproć krajowa, która na obszarze rezerwatu tworzy zwarty płat na powierzchni około 0,2 ha.

Rezerwat Brzeziny jest fragmentem lasu na siedlisku boru świeżego. Oprócz długosza królewskiego runo leśne tworzą m.in. borówka czarna, borówka brusznica, niepospolita borówka bagienna, bagno zwyczajne oraz wrzos zwyczajny.

Obszar rezerwatu obejmuje również starodrzew sosny. Obszar leśny oraz pola wchodzące w granice rezerwatu zamieszkują lisy, sarny, wiewiórki oraz przechodnie dziki. Ptaki występujące na tych terenach to dzięcioły pstre, pliszki, dzikie gołębie, jastrzębie, szpaki oraz wróble.

Drugi z rezerwatów, "Olbina", utworzony został w 1958 r. Leży 2 km na wschód od wsi Pieczyska, a jego powierzchnia obejmuje 16,3 ha. Głównym przedmiotem ochrony jest drzewostan jodłowy, rosnący na północnej granicy zasięgu jodeł. W drzewostanie występują również sosny zwyczajne, a pojedynczo olsze czarne i brzozy brodawkowate, natomiast sporadycznie można spotkać osikę, dąb szypułkowy, buk, jawor i wiąz.

W rezerwacie żyje także wiele gatunków zwierząt m.in. wiewiórka, dzik, sarna, jeleń, dzięcioł czarny, dzięcioł pstry większy, kukułka, pełzacz leśny, wilga, kruk, żmija zygzakowata, zaskroniec, padalec, jaszczurka zwinka, żaba jeziorkowa, żaba wodna.

Ciekawostką jest nazwa rezerwatu "Olbina", przyjęta prawdopodobnie od dawnego ludowego określenia uroczyska, w którym znajduje się rezerwat. Ma ona pochodzić od legendarnego smoka Olby lub imienia diabła Olbiny który według podań ludowych zamieszkiwał pobliskie bagno i miał zamiar zatopić Kalisz.

Za: UG Brzeziny


Widzisz wypadek? Coś cię zaniepokoiło? Chcesz się czymś pochwalić?

Pisz do nas na: [email protected]
lub zostaw nam wiadomość na facebooku

Obserwuj nas także na Google News

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto