Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Złoty guz kontuszowy to najcenniejszy zabytek, odkryty przez archeologów w kryptach kościoła garnizonowego ZDJĘCIA

Mariusz Kurzajczyk
Mariusz Kurzajczyk
Ponad 140 zabytków metalowych, w większości monet, ale także dwa pierścionki, a przede wszystkim wykonany ze złota guz kontuszowy znaleźli kaliscy archeolodzy w kościele garnizonowym

Naukowcy wykorzystali remont świątyni, żeby spenetrować jej część podziemną. Już w latach 80. zbadane zostały cztery krypty, a obecnie kolejnych 11, z których udało się zajrzeć do trzech. Pozostałe są zasypane. Archeolodzy podkreślają, że tak duża liczba krypt w tak małym kościele to ewenement.
Najcenniejszym zabytkiem jest niewątpliwie wykonany ze złota guz do kontusza, czyli ozdoba naszego narodowego stroju z XVIII wieku. Z ponad 140 zabytków metalowych większość stanowią monety.
- Nie są to duże nominały, największy to szóstak Jana Kazimierza – wyjaśnia dr Adam Kędzierski z Kaliskiej Stacji Archeologicznej PAN.

Z kolei najstarsze są denary jagiellońskie, zapewne przywiezione tu raz z ziemią z miasta lokacyjnego. Z czasów budowy świątyni są szelągi Zygmunta III Wazy, a z późniejszych dużo boratynek, a więc najpopularniejszych monet w czasach królewskich, szelągi Augusta III Sasa i drobne monety Królestwa Kongresowego.
_- Potem jest długa przerwa, więc być może koło 1830 roku położono w kościele lepszą, szczelną podłogę, przez którą do krypt nie wpadały monety _– uważa dr Kędzierski.

Poza monetami do dziś przetrwały ozdobne blachy oraz ćwieki, które zapewne były przy trumnach.
- Niewykluczone, że „skarbów” było znacznie więcej, ale prawdopodobnie podziemia zostały splądrowane w latach 40. i 50. XX wieku – uważa archeolog z kaliskiego muzeum Leszek Ziąbka.
Jedna z niezasypanych krypt została wówczas zamurowana. Po usunięciu kilku cegieł okazało się, że w środku nie ma nic poza... gazetami – kalendarzem „Gazety Poznańskiej” z 1955 r., tygodnikiem „Za i przeciw” z 1959 r oraz resztkami niemieckiej gazety z 1941 r. Dodajmy, że dwie z krypt zostaną odsłonięte.

Ciekawostką architektoniczną są fundamenty arkadowe bocznych ołtarzy, praktycznie niespotykane w polskich kościołach. Dzięki specyficznej budowie przenoszą one obciążenie z ciężkich ołtarzy nie na grunt, który mógł być niestabilny, ale na boczne ściany.
Badania w kościele garnizonowym będą prowadzone jeszcze w tym tygodniu.

Kontrowersje wokół losowania i ustalania zasad gry podczas siatkarskich MŚ. "To źle wpływa na wizerunek całej dyscypliny"

Foto Olimpik

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto