Zmarł Ryszard Szurkowski. Medalista olimpijski i mistrz świata dwukrotnie finiszował w Kaliszu. ZDJĘCIA

W wieku 75 lat zmarł Ryszard Szurkowski, legenda polskiego kolarstwa, trzykrotny mistrz świata, dwukrotny wicemistrz olimpijski, czterokrotny zwycięzca Wyścigu Pokoju. Gdy był u szczytu kariery, dwukrotnie mieli okazję oklaskiwać go mieszkańcy Kalisza.

Zmarł Ryszard Szurkowski. Medalista olimpijski i mistrzostw świata dwukrotnie finiszował w Kaliszu

Ryszard Szurkowski (1946-2021) przez kilkanaście lat należał do światowej czołówki kolarzy-amatorów. W tym czasie dwa razy widzieli go w akcji mieszkańcy Kalisza.

Ryszard Szurkowski w Wyścigu Pokoju

W pamięci kaliszan najbardziej zapisał się 1975 rok, a więc meta X etapu Wyścigu Pokoju. Peleton wyruszył z Głogowa i po przejechaniu 160 kilometrów finiszował na stadionie Calisii przy ul. Łódzkiej. Trasa przejazdu przez Kalisz przebiegała ulicami: Wrocławską, Górnośląską, Śródmiejską, placem Bohaterów Stalingradu (obecnie Główny Rynek), Świerczewskiego (obecnie Zamkowa), placem Kilińskiego, Warszawską i Łódzką do stadionu.

Ryszard Szurkowski był cały czas na czele, ale nie zwyciężył, bowiem tuż przed końcem pomylił drogę i nie wjechał na stadion. Według jednej wersji źle pokierował go milicjant, według innej sam Szurkowski pojechał dalej, bo był przekonany, że meta jest na stadionie Włókniarza.

W każdym bądź razie lider wyścigu przejechał wjazd i ostatecznie w Kaliszu triumfował najszybciej finiszujący w peletonie mistrz świata Tatar Walerij Lichaczow z ZSRS, przed Włochem Giuseppe Martinellim i naszym Stanisławem Szozdą. A Ryszard Szurkowski wygrały cały wyścig.

Ryszard Szurkowski w Tour de Pologne

Dwa lata wcześniej, w 1973 roku na trasie Pleszew-Kalisz odbyła się kończąca 30. Wyścig Dookoła Polski jazda na czas, którą wygrał Tadeusz Mytnik. Ryszard Szurkowski nie był akurat specjalistą od czasówek, zajął drugie miejsce w klasyfikacji generalnej wyścigu oraz pierwsze wśród najaktywniejszych i sprinterów.

Potem Ryszard Szurkowski bywał w Kaliszu jeszcze kilka razy, ostatnio podczas organizowanego przez Czesława Langa Tour de Pologne. 10 czerwca 2018 roku doznał ciężkiego wypadku w niemieckiej Kolonii, podczas wyścigu amatorów. - Nie jechałem zbyt szybko (...). Dwóch kolarzy przede mną szczepiło się kołami, ja walnąłem w nich i poleciałem na bruk, a z tyłu najechał na mnie peleton - opowiadał Szurkowski w rozmowie z "Przeglądem Sportowym". Po serii zabiegów został przeniesiony do ośrodka rehabilitacji w Dortmundzie. Potem udało się go przenieść do specjalistycznego ośrodka w Konstancinie. Od tego czasu trwała żmudna i kosztowna rehabilitacja legendarnego kolarza.

Widzisz wypadek? Coś cię zaniepokoiło? Chcesz się czymś pochwalić?

Pisz do nas na: [email protected]