Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zmarł Tadeusz Krokos, wieloletni prezes Kaliskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego

Andrzej Kurzyński
Andrzej Kurzyński
Tadeusz Krokos
Tadeusz Krokos Bartłomiej Hypki
Tadeusz Krokos, pedagog, dziennikarz, regionalista, społecznik, działacz kultury, prezes stowarzyszeń, organizator konkursów dla młodzieży nie żyje. Miał 88 lat.

Tadeusz Krokos urodził się 4 maja 1932 r. w Ostrowie Wielkopolskim. Był absolwentem Liceum Ogólnokształcącego im. Hugona Kołłątaja w Krotoszynie, Państwowego Kursu Nauczycielskiego, Zaocznego Studium Nauczycielskiego z geografii i historii. W 1974 r. uzyskał tytuł magistra historii na Wydziale Filozoficzno-Historycznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Od 1951 r. był zawodowo związany z oświatą w dziedzinie upowszechniania kultury w środowisku młodzieży szkolnej oraz w administracji państwowej i samorządowej w resorcie edukacji i wychowania. Pracował w Krzywiniu, Krotoszynie i w Kaliszu (w latach 1975-1991) na stanowisku starszego wizytatora w Kuratorium Oświaty
i Wychowania Urzędu Wojewódzkiego w Kaliszu. Od przejścia na emeryturę w 1991 r. był szczególnie czynny w działalności społecznej, głównie w organizacjach kulturalno-oświatowych. Z jego inicjatywy w lutym 1978 r. odbył się w Kaliszu Ogólnopolski Przegląd Uczniowskich Kameralnych Zespołów Muzyki Dawnej „Schola Cantorum”, pierwsze tego typu wydarzenie muzyczne w Polsce adresowane do młodzieży szkolnej. Od 2002 r. przegląd odbywa się pod nazwą – Ogólnopolski Festiwal Zespołów Muzyki Dawnej „Schola Cantorum” w Kaliszu i corocznie jest wspaniałą okazją do konfrontacji osiągnięć i wymiany doświadczeń w dziedzinie upowszechniania muzyki
dawnej oraz nieodłącznym elementem rozwoju szkolnego ruchu artystycznego.

Tadeusz Krokos był również siłą sprawczą utworzenia w 1999 r. Kaliskiego Stowarzyszenia Edukacji Kulturalnej Dzieci i Młodzieży „Schola Cantorum”, które jako organizacja pozarządowa z powodzeniem przejęło organizację festiwalu. Początkowo został wiceprezesem, później prezesem, a od 2008 r. jest honorowym członkiem Stowarzyszenia.

W 2000 r. Tadeusz Krokos został prezesem Oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego w Kaliszu, a od 2006 r. jest bardzo wysoko ocenianym członkiem Zarządu Głównego w Warszawie. Aby objąć zasięgiem Oddziału południową Wielkopolskę zorganizował pięć kół – w Jarocinie, Ostrowie Wielkopolskim, Pleszewie, w Centralnym Ośrodku Szkolenia Służby Więziennej w Szczypiornie i przy Kaliskim Stanowisku Archeologicznym.

Kaliski Oddział Towarzystwa w czasie jego prezesury zorganizował wiele sesji historycznych, konferencji naukowych i popularnonaukowych, a także wydarzeń kierowanych do dzieci i młodzieży.

Aktywność społeczna Tadeusza Krokosa nie ograniczała się tylko do kaliskich organizacji pozarządowych. W latach 2004-2007 pełnił funkcję wiceprezesa Wielkopolskiego Towarzystwa Kulturalnego, natomiast w latach 2008-2017 przewodniczącego Rady tegoż Towarzystwa. W latach 2006-2010 był członkiem Prezydium Rady Krajowej Ruchu Towarzystw Regionalnych Rzeczpospolitej Polskiej. Był też członkiem Zarządu Głównego Stowarzyszenia Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 w Poznaniu, natomiast Ostrowskie Towarzystwo Genealogiczne przyjęło go w poczet członków honorowych.

Tadeusz Krokos upamiętniał także ważne dla Kalisza rocznice. Był redaktorem wydawnictwa jubileuszowego XX lat kaliskiej „Scholae Cantorum”, publikacji „Dziedzictwo przemysłowe Kalisza i regionu”, „50 lat filatelistyki kaliskiej”, „Schola Cantorum” 30 lat Ogólnopolskiego Festiwalu Zespołów Muzyki Dawnej w Kaliszu. Współredagował „Od szkoły handlowej do „Ekonomika”. Szkice dziejów szkolnictwa szkół handlowych i ekonomicznych w Kaliszu, „750 lat lokacji Kalisza”. Materiały sesji popularnonaukowej oraz „Kalisz 18,5. Wybrane problemy z dziejów miasta”.
Opublikował również kilkaset artykułów tematycznie związanych z dziejami i współczesnością Grodu nad Prosną na łamach „Kalisii Nowej”, „Ziemi Kaliskiej”, „Głosu Wielkopolskiego”, „Rocznika Kaliskiego” oraz „Przeglądu Wielkopolskiego”.

Za wieloletnią i szczególnie wyróżniającą pracę pedagogiczną otrzymał odznaczenia państwowe: Srebrny Krzyż Zasługi, Złoty Krzyż Zasługi, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski oraz Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski. Wyróżniony został m.in. Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Zespołową Nagrodą Premiera RP dla
organizatorów Ogólnopolskiego Festiwalu Zespołów Muzyki Dawnej „Schola Cantorum” w Kaliszu, Nagrodą I stopnia Ministra Edukacji i Sportu za wybitne osiągnięcia w pracy dydaktycznej i wychowawczej, Odznaką honorową „Za zasługi dla województwa wielkopolskiego”, Nagrodą Główną Wielkopolskiego Towarzystwa
Kulturalnego, Nagrodą Specjalną Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za 30 lat działalności na rzecz festiwalu, Odznaką Honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, Odznaką Honorową „Wierni Tradycji” – za zasługi w upowszechnianiu wiedzy i pamięci o Powstaniu Wielkopolskim 1918-1919, Złotą Odznaką Ministra Kultury i Sztuki „Za opiekę nad zabytkami”, Srebrnym i Złotym Medalem Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej nadanym przez Radę Ochrony Pomników Walki i Męczeństwa.

W 2014 r. za krzewienie idei pracy organicznej i jako wyraz najwyższego uznania dla działalności pedagogicznej, dziennikarskiej oraz charytatywnej i społeczno-kulturalnej Tadeusz Krokos został wyróżniony Srebrnym Medalem Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego „Labor Omnia Vincit”. Został zaliczony do grona przyjaciół Towarzystwa w Poznaniu, po tym jak Oddział PTH w Kaliszu został laureatem Konsumenckiego Konkursu Jakości Produktów i Usług „Najlepsze w Polsce” – „The Best in Poland” i otrzymał Certyfikat za „Wspaniałe przedstawianie interesujących zdarzeń historycznych regionu kaliskiego, szczególnie Powstania Styczniowego 1893 r.”

Ponadto, w uznaniu zasług i wieloletniej, ofiarnej pracy w dziedzinie upowszechniania kultury i ochrony dziedzictwa narodowego oraz promocję Miasta Kalisza w 1983 r. otrzymał odznakę „Za zasługi dla województwa kaliskiego”, natomiast w 2003 r. – tytuł „Zasłużony dla Miasta Kalisza”, dwukrotnie otrzymał także nagrodę Prezydenta
Miasta Kalisza (w roku kulturalnym 2007/2008 i 2015/2016). W 2018 roku otrzymał tytuł Honorowy Obywatel Kalisza.


Widzisz wypadek? Coś cię zaniepokoiło? Chcesz się czymś pochwalić?

Pisz do nas na: [email protected]
lub zostaw nam wiadomość na facebooku

Obserwuj nas także na Google News

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto