Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zmarł znany kaliski artysta rzeźbiarz Wiesław Oźmina

AND
W. A. Oźmina wykonał kamień pamięci, który uwiecznił przebieg pielgrzymki Jana Pawła II do Polski, kiedy to papież odwiedził Kalisz
W. A. Oźmina wykonał kamień pamięci, który uwiecznił przebieg pielgrzymki Jana Pawła II do Polski, kiedy to papież odwiedził Kalisz I. Cieślak
W niedzielę wieczorem zmarł Wiesław Andrzej Oźmina, kaliski rzeźbiarz, autor wielu pomników, które na stałe wrosły w pejzaż naszego miasta, poinformowało w poniedziałek Biuro Informacji Miejskiej.

Wiesław Oźmina był czołowym artystą plastykiem kaliskim i jednocześnie jedynym profesjonalnym rzeźbiarzem w naszym mieście. Urodzony w 1943 roku swoje życie prywatne i działalność artystyczną związał z Kaliszem. Był absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych we Wrocławiu na Wydziale Projektowania Rzeźbiarskiego i Rzeźby Architektonicznej i Studyjnej. Zaprojektował i zrealizował 18 monumentalnych pomników, 40 płaskorzeźb i ok. 100 medalionów i medali. Brał udział w ponad 30 wystawach krajowych i zagranicznych (Włochy, Hiszpania, Niemcy, USA, Austria, Słowacja). Jego rzeźby mają w swych zbiorach muzea: Włoch, Hiszpanii, Niemiec i USA. Brał udział w kilkudziesięciu wystawach krajowych i zagranicznych, jego prace znajdują się w zbiorach polskich, włoskich, hiszpańskich, niemieckich, angielskich, izraelskich, austriackich, kanadyjskich i amerykańskich muzeów jak również w rękach prywatnych kolekcjonerów.

Był prekursorem sztuki medalierskiej w Kaliszu i jej niedoścignionym mistrzem. Obok twórczości artystycznej, Wiesław Oźmina prowadził również prace konserwatorskie w kraju i poza jego granicami: m.in. w Stanach Zjednoczonych, Niemczech i na Słowacji. Do najważniejszych zrealizowanych przedsięwzięć należą tu: przeprowadzona w 1993 roku konserwacja i rekonstrukcja w Katedrze św. Elżbiety (XIV w) w Koszycach oraz zrealizowana w rok później rekonstrukcja rzeźby w Poczdamie.

Wiesław Andrzej Oźmina jest autorem dzieł, które wrosły w krajobraz najstarszego z polskich miast. Wśród najczęściej wymienianych znajdują się: tablica ku czci germanizowanych dzieci polskich, Pomnik Katyński, obelisk Obrońców Westerplatte, medaliony z podobiznami sławnych kaliszan: Marii Dąbrowskiej, Adama Asynka, Marii Konopnickiej i Stefan Szolc – Rogozińskiego. Dzieła rzeźbiarza są powszechnie spotykane we wszystkich kaliskich kościołach. Jednym z najsłynniejszych dzieł artysty jest wykonana w 2000 roku statua Chrystusa na Golgocie w Sadowcu u o.o. Pasjonatów. W następnych latach powstały kolejne dwie monumentalne postaci: Matki Boskiej i św. Jana Ewangelisty.

Oźmina jest autorem pomnika przyjaźni Kalisza i Heerhugowaard. Wykonane w 2002 roku, na zamówienie strony holenderskiej, dzieło pt. „Kwiat – pąk. Pulsujące serce” zdobi dziś centrum partnerskiego miasta. Natomiast kamień pamięci, jego autorstwa, przypomina pielgrzymom odwiedzającym Wadowice, że na szlaku pielgrzymek błogosławionego Jana Pawła II znalazł się w 1997 roku Kalisz. Ostatnim dziełem, które wpisało się w pejzaż nadprośniańskiego grodu jest pamiątkowa tablica u zbiegu ul. Zamkowej i Głównego Rynku, poświęcona Fryderykowi Chopinowi i jego związkom z najstarszym polskim miastem, odsłonięta uroczyście w 2010 roku.

W swej twórczości W. Oźmina promował uniwersalne wartości bliskie sercu każdego człowieka. Zdobywając zaś nagrody i wyróżnienia, biorąc udział w wystawach krajowych i zagranicznych, promował rodzinne miasto - Kalisz i Wielkopolskę. Artysta jest laureatem nagród za Pomnik Pokoju w Nagasaki w Japonii 1991 r.

Byłeś świadkiem interesującego wydarzenia? Napisz do nas: [email protected]

Wiadomości z Twojego miasta prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
Prześlij nam swój artykuł lub swoje zdjęcia. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Masz firmę? Dodaj ją za darmo do Katalogu Firm.
Organizujesz imprezę? Poinformuj nas!

Kalisz.naszemiasto.pl Dołącz do naszej społeczności na Facebooku!

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto