Zmiany personalne w Stowarzyszeniu Sołtysów Województwa Wielkopolskiego powiatu kaliskiego. ZDJĘCIA

OPRAC.: Ewelina Samulak-Andrzejczak
Marta Wolarz, Starostwo Powiatowe w Kaliszu
Dodaj komentarz:
Udostępnij:
Spotkanie Stowarzyszenia Sołtysów Województwa Wielkopolskiego Rady Powiatowej w Kaliszu odbyło się w środę, w Starostwie Powiatowym w Kaliszu. Była to okazja do podziękowania za wiele lat pracy w Radzie ustępującym członkom - Antoniemu Gryczyńskiemu, reprezentującemu Gminę Opatówek oraz Andrzejowi Hewińskiemu, reprezentującemu Gminę Brzeziny. Do składu powołano dwóch nowych członków.

Tadeusz Maciejewski - prezes Rady Powiatowej Sołtysów, Krzysztof Nosal starosta Kaliski, Jan Adam Kłysz przewodniczący Rady Powiatu Kaliskiego oraz Mieczysław Łuczak członek Zarządu, przewodniczący Rady Powiatowej Wielkopolskiej Izby Rolniczej dziękowali ustępującym sołtysom Antoniemu Gryczyńskiemu i Andrzejowi Hewińskiemu za dotychczasową pracę na rzecz lokalnej społeczności.

Do składu Powiatowej Rady Sołtysów powołano Panią Joannę Płóciennik – sołtysa wsi Cienia Pierwsza, reprezentującą Gminę Opatówek oraz Pana Grzegorza Biernacika – sołtysa wsi Wrząca reprezentującego Gminę Brzeziny. Panią Joannę wybrano na Skarbnika Rady.

ZOBACZ TAKŻE:

Rozmowy na temat współpracy z Izbą Rolniczą

 Spotkanie było także okazją do rozmów na temat współpracy sołtysów z Izbą Rolniczą, której chęć wyraził Przewodniczący Powiatowej Rady Wielkopolskiej Izby Rolniczej Mieczysław Łuczak. Mieczysław Łuczak omówił także sprawy związane z zagrożeniami ASF w powiecie kaliskim oraz powstawaniem spółek wodnych i regulacją cieków wodnych głównie na terenie Gmin Brzeziny, Opatówek i Godziesze Wielkie.

 Od lat toczymy nierówną walkę z ASF-em, który dziesiątkuje produkcję trzody chlewnej w naszym kraju. Obawiamy się, iż za moment produkcja trzody chlewnej będzie marginalna lub może jej nie być w ogóle. W ostatnich godzinach została wyznaczona nowa strefa,  nowe ognisko pojawiło się w rejonie Leszna. Dotychczas powiat kaliski nie był zagrożony, ponieważ ASF zakleszczał się wokół Polski centralnej, niestety wschód i zachód Polski zostały objęte nowymi ogniskami. Powiat kaliski, z wyjątkiem gminy Koźminek został objęty niebieska strefą. Niepokoją spadające ceny trzody chlewnej. Jako Izba Rolnicza wnioskowaliśmy do Ministra Środowiska i Ministra Rolnictwa, żeby odstrzelić dziki. Wstępna decyzja jest taka, że tam, gdzie jest największa produkcja trzody chlewnej, dzik będzie wybity do ostatniej sztuki. Poprzez Samorząd Rolniczy lobbowaliśmy i prosiliśmy, aby w powiecie kaliskim dzika policzyć i go ubić. W związku z tym Wojewódzki Weterynarz Weterynarii zakupił kontenery w którym będą składane ubite dziki, które następnie będą badane pod względem wirusa ASF. Nie ma jeszcze podjętej ostatecznej decyzji, gdzie te kontenery zostaną postawione” – informował Mieczysław Łuczak.

Sołtysi i przedstawiciele samorządu poruszuli także tematy związane  z powstawaniem lub reaktywacją spółek wodnych i regulacją cieków wodnych głównie na terenach Gmin Brzeziny, Godziesze Wielkie i Opatówek. Zdaniem Starosty Kaliskiego Krzysztofa Nosala problem zalewających pól rolników często spowodowany jest niedrożnością rowów oraz niewłaściwą gospodarką wodną,  jednym z rozwiązań może być powołanie spółek wodnych. Istniejące spółki mają możliwość pozyskiwania środków finansowych na bieżące utrzymanie wód i urządzeń wodnych np. z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego a także z budżetu powiatu. Aktualnie prowadzone są rozmowy Izby Rolniczej, włodarzy gmin z przedstawicielami kaliskiego oddziału Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie w kwestii regulacji i zabezpieczenia cieków wodnych.

ZOBACZ TAKŻE:

Park-arboretum w Gołuchowie. Uwaga! Wiatr połamał wiele drzew

Park-arboretum w Gołuchowie. Uwaga! Wiatr połamał wiele drzew ZDJĘCIA

Promocja książki Elwiry Fibiger "Fortepian moja miłość" w Akceleratorze Kultury w Kaliszu

Promocja książki Elwiry Fibiger "Fortepian moja miłość" w Ak...


Obserwuj nas także na Google News

Mięsożerni mężczyźni bardziej szkodliwi

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie